Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iyi Pismemis Et ve Sokak Sütlerinde Yüksek E-Coli Riski

E.coli bakterisinin bugüne kadar tanimlanmamis bir türü olan Enterohemorajik Escherichia Coli (EHEC) Almanya basta olmak üzere birçok ülkede ölümlere neden olurken, ülkemizde yaygin olarak tüketilen sokak sütleri ve iyi pismemis etlerin de risk tasidigi belirtiliyor. Uzmanlar, kanamali agir bagirsak enfeksiyonuna neden olan E.coli bakterisine karsi isil islemden geçmemis süt ve süt ürünleri ile iyi pismemis etlerin tüketimine karsi halki uyariyor.

Erciyes Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, son günlerde salginina rastlanan E.Coli’nin sadece iyi yikanmamis sebze ve meyvelerle bulasilabilecegi belirtilerek bu konuda eksik bilgi verildigine dikkat çekerek, “Et ve süt ürünleri de E.coli için riskli besinlerdir. Özellikle açikta satilan ve denetimi olmayan çig sütlerin isil islemden geçmedigi sürece E.Koli için de potansiyel enfeksiyon riski tasidigini unutmamak gerekir” dedi.

Koliform bakterilerde artis

Avrupa ülkelerinde baslayan salginin E.coli bakterisinin henüz tanimlanmayan bir türü oldugunu belirten Inanç, sokakta, sagliksiz kosullarda satilan sütlerde ciddi hastaliklara yol açan neden olan koliform bakterilerinin (E. coli, klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, proteus, Serratia) kabul edilemeyecek oranda bulundugunun yapilan bilimsel çalismalarla da tespit edildigini söyledi. Hacettepe Üniversitesi’nde yapilan, açikta satilan sütleri beslenme degeri ve mikrobiyolojik olarak degerlendiren arastirma sonuçlarinda Dünya Saglik Örgütü’nün (DSÖ) belirledigi degerlere göre kabul edilemeyecek miktarda E.coli bakterisine rastlandigini kaydetti. Ayni arastirmanin 2001 ve 2010 yillarinda yapildigini anlatan Prof. Dr. Inanç, DSÖ verilerine göre kabul edilebilir degeri 1 olan E.coli mikrobunun, 2001 yilinda yapilan arastirmada yüzde 72,6 oraninda çiktigini, son arastirma ise bu oranin yüzde 95 olarak kaydedildigini ifade etti. Prof. Dr. Inanç, koliform bakterilerin çig sütlerin yapisinda bulunmasi o sütün bagirsak orijinli bir kaynakla temas ettigini de gösterdigini söyledi. Inanç bir diger riskin de etlerde oldugunu kaydederek, etlerin çok iyi pisirilmesi gerektigini vurguladi.

Yaz aylarina dikkat

Inanç yaz aylarinin gelmesiyle birlikte koliform bakterilere bagli ishal vakalarinda artis oldugunu belirterek, yiyecek ve içeceklerin tüketiminde dikkatli olunmasi uyarisinda bulundu. Ishalli hastaliklarin tani ve tedavisi konusunda çok sey bilinmesine karsin her yil yaklasik üç milyon çocugun ishalli hastaliklar nedeniyle öldügünü belirten Inanç, ölümlerin yaklasik yüzde 50'sinin ishalde olan su kaybina bagli olarak meydana geldigini kaydetti. Ishal tedavisinin temel ilkesinin, hastalik nedeniyle yitirilen su ve bedenin su dengesini saglayan elektrolitlerden potasyum ve tuzun yerine konmasi oldugunu kaydeden Inanç, potasyumun en iyi kaynaklarindan birisinin de meyve sulari oldugunu, Dünya Saglik Örgütü’nün de tedavide uygulanacak beslenme protokolünde sivi dengesinin korunmasi için meyve sularinin tüketimini önerdigini söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası