Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Utangaçlik Asosyal Insan Yaratiyor

Yalnizlik Kaderiniz Degil

Bir ortama girdiginizde, insanlarin ilgisi üzerinize çevrildiginde heyecanlaniyor, solugunuz mu daraliyor? Is ortaminda projenize çok iyi hazirlanmis sunum yapmaya basladiginizda yüzünüz kizariyor, sesinizin titremesine hakim olamiyor musunuz? Kalabalik arasinda sohbete katilmak yerine bir kenara çekilip dinlemegi mi tercih ediyorsunuz? Tüm bunlari yasamak yerine yalniz kalmayi, insanlarla iletisiminizi kesiyorsaniz “Utangaçlik Hastaligi”na yakalanmissiniz demektir. Dünyada her 10 kisiden birinin yasadigi utangaçlik, aslinda kisinin toplumda kendini gösterememesi, hem özel hem de is hayatinda basarisiz olmasina yol açiyor.

Birçok insan, hayatlarinin büyük bir bölümünde utangaç olmasindan kaynaklanan yalnizlik hissiyle mücadele etmek zorunda kalir. Bunun baslica sebeplerinden biri onlari anlayacak ve olduklari gibi kabul edecek kisilerin var olmadigina inanmalaridir. Oysa insanin asil mücadelede oldugu kisi kendisidir.

Utangaçligin insanin olmasi gerektigine inandigi kisi olmak için çaba sarf ederken oldugu ya da olacagi kisiye deger vermeyi göz ardi ettigi, kisinin içinden çikamadigi bir duygusal çikmazda dönüp durmasi oldugunu belirten Nadis Egitim ve Danismanlik’tan Uzm. Klinik Psikolog Seyma Çavusoglu Itri, “Beklentilerin gittikçe arttigi ve kisilerin var olmayan mükemmel insan olma çabasina yenik düstügü günümüz toplumunda, utangaç olmak büyük bir sorun olarak karsimiza çikar. Utanma duygusu, kisilerin özgüvenlerini yitirmelerine neden olurken sosyal kaygilara dönüserek bireyi derin bir yalnizliga iter. Utangaçligin dozu yükseldikçe endiseler kisinin düsüncelerini iyice kaplar ve zamanla önemli bir duygusal sorun olarak kisinin davranislarina hükmetmeye baslar” diyor.

Utangaçlik sorununun ilerleyen dönemlerde panik atak, depresyon gibi ruhsal bozukluklari tetikleyebilecegini ifade eden Uzm. Klinik Psikolog Seyma Çavusoglu Itri, “Utangaçligin altinda yatan en büyük sorun özgüven eksikligidir ve kisinin kendini sevmeyi ögrenmesi gereklidir. Eger utangaçlik beden ve ruh saglini olumsuz etkiliyorsa mutlaka bir uzmandan destek alarak kisinin öncelikle kendinde rahatsiz oldugu noktalari kesfetmesi, utangaçlik duygusundan her seyden önemlisi yalnizlik duygusundan kurtulmak için negatif duygularla bas etmeyi ögrenmesi gerekir” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası