Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Utangaçlik Asosyal Insan Yaratiyor

Yalnizlik Kaderiniz Degil

Bir ortama girdiginizde, insanlarin ilgisi üzerinize çevrildiginde heyecanlaniyor, solugunuz mu daraliyor? Is ortaminda projenize çok iyi hazirlanmis sunum yapmaya basladiginizda yüzünüz kizariyor, sesinizin titremesine hakim olamiyor musunuz? Kalabalik arasinda sohbete katilmak yerine bir kenara çekilip dinlemegi mi tercih ediyorsunuz? Tüm bunlari yasamak yerine yalniz kalmayi, insanlarla iletisiminizi kesiyorsaniz “Utangaçlik Hastaligi”na yakalanmissiniz demektir. Dünyada her 10 kisiden birinin yasadigi utangaçlik, aslinda kisinin toplumda kendini gösterememesi, hem özel hem de is hayatinda basarisiz olmasina yol açiyor.

Birçok insan, hayatlarinin büyük bir bölümünde utangaç olmasindan kaynaklanan yalnizlik hissiyle mücadele etmek zorunda kalir. Bunun baslica sebeplerinden biri onlari anlayacak ve olduklari gibi kabul edecek kisilerin var olmadigina inanmalaridir. Oysa insanin asil mücadelede oldugu kisi kendisidir.

Utangaçligin insanin olmasi gerektigine inandigi kisi olmak için çaba sarf ederken oldugu ya da olacagi kisiye deger vermeyi göz ardi ettigi, kisinin içinden çikamadigi bir duygusal çikmazda dönüp durmasi oldugunu belirten Nadis Egitim ve Danismanlik’tan Uzm. Klinik Psikolog Seyma Çavusoglu Itri, “Beklentilerin gittikçe arttigi ve kisilerin var olmayan mükemmel insan olma çabasina yenik düstügü günümüz toplumunda, utangaç olmak büyük bir sorun olarak karsimiza çikar. Utanma duygusu, kisilerin özgüvenlerini yitirmelerine neden olurken sosyal kaygilara dönüserek bireyi derin bir yalnizliga iter. Utangaçligin dozu yükseldikçe endiseler kisinin düsüncelerini iyice kaplar ve zamanla önemli bir duygusal sorun olarak kisinin davranislarina hükmetmeye baslar” diyor.

Utangaçlik sorununun ilerleyen dönemlerde panik atak, depresyon gibi ruhsal bozukluklari tetikleyebilecegini ifade eden Uzm. Klinik Psikolog Seyma Çavusoglu Itri, “Utangaçligin altinda yatan en büyük sorun özgüven eksikligidir ve kisinin kendini sevmeyi ögrenmesi gereklidir. Eger utangaçlik beden ve ruh saglini olumsuz etkiliyorsa mutlaka bir uzmandan destek alarak kisinin öncelikle kendinde rahatsiz oldugu noktalari kesfetmesi, utangaçlik duygusundan her seyden önemlisi yalnizlik duygusundan kurtulmak için negatif duygularla bas etmeyi ögrenmesi gerekir” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası