Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinav Dönemi Beslenmesinde Önemli 5 Adim

Üniversite sinavina sayili günler kala yogun stres ile gelisen yeme davranis bozuklugu; beraberinde kilo kayiplari veya asiri kilo alma, mide bulantisi, kabizlik ve bas dönmeleri gibi birçok saglik problemine sebep olabiliyor. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan, bu dönemde ögrencilerin yeterli ve dengeli bir beslenme programi uygulamasi gerektigine dikkat çekiyor. Peki, sinav öncesi, sinav sabahi ve sirasinda hangi besinleri yememiz gerekiyor?

Üniversite sinavina sayili günler kaldi. Uzmanlar bu dönemde saglikli bir beslenme programi ile hem saglikla ilgili sorunlardan korunma hem de dogru besin seçimi ile basariyi artirmanin mümkün oldugunu belirtiyor. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan sinav öncesi, sinav sabahi ve sirasinda hangi besinleri yememiz gerektigi konusunda ögrencileri uyariyor.

Kahvaltinin günün en önemli ögünü olduguna dikkat çeken Yücecan buna ragmen en çok ihmal edilen ögünün de kahvalti oldugunu belirtiyor. Yapilan çalismalarin da kan sekerinin yeterli düzeyde olmasinin ögrenme ve animsamayi içine alan birçok beyin ve davranis islevini düzenledigini hatirlatan Yücecan saglikli bir kahvaltinin aritmetik islemlerde ve dikkat gereken testlerde performansi ve akademik basariyi artirdigini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Sevinç Yücecan, “Kahvalti yapilmadan güne baslandiginda kan sekerinin düsmesi, yorgunluk, bas agrisi, dikkat daginikligi ve algi problemleri ortaya çikabilir. Sinav öncesi ve sinav sabahinda kahvaltida özellikle besin çesitliligine önem verilmeli, tek tip beslenmekten kaçinilmalidir. Optimal beslenme için her ögünde dört ana besin grubundan (süt ve türevleri, et-yumurta-kurubaklagil, sebze ve meyveler ve tahillar) çesitli besinleri seçerek tüketmek gerekir ve özelikle sinav sabahi her günkü gibi kahvalti edilmeli, alisilmistan farkli bir mönü denenmemelidir” diye belirtti.

Yücecan’in 5 adimda saglikli beslenme önerileri ise söyle:

1. Her zaman, her ögün oldugu gibi sinav öncesi, sabahi ve sonrasinda da vücudun gereksinimi olan besin ögeleri ve diger saglikli ögeleri yeterli miktarlarda almak için her ögünde dört ana besin grubundan (süt ve ürünleri et, yumurta, kuru baklagil, sebze ve meyveler ve bunlardan elde edilen sebze ve meyve sulari, tam tahil ürünleri) önerilen düzeylerde tüketin.

2. Sabah kalktiginizda süt, yumurta, peynir, tam tahil ürünü ekmek, sebze-meyve ve sebze-meyve sulari gibi dengeli bir sabah kahvaltisi edin.

3. Sinavdan bir gün önce simdiye kadar yemediginiz, bilmediginiz yemekleri veya besinleri tüketmeyi denemeyin.

4. Eger sinav öncesi disarida yemek zorunda kalirsaniz, güvenli besin tüketin. Açikta satilan, temizliginden süphe ettiginiz besinleri tüketmekten özellikle kaçinin.

5. Huzursuzluk, kalp çarpintisi ve uykusuzluk gibi saglik problemlerine yol açtigi için çay, kahve, kola yerine %100 meyve sularini ve suyu tercih edin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası