Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbimiz Çürük Çikti!

Türklerin kalitimsal olarak kalp hastaligina egilimli oldugu anlasildi. Ama yine de teslim bayragini çekmek yok. Iste yapilmasi gerekenler

Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Baskani Doç. Dr. Mehmet Aksoy, Türk toplumunun irksal olarak kötü kolestrol (HDL) düsüklügüne yol açan kalitsal özelliklere sahip oldugunu söyledi.

Doç. Dr. Aksoy, sismanlik ve hareketsizligin kalp- damar hastaliklari riskini artiran önemli unsurlar oldugunu belirterek, ''Kalp-damar hastaliklari ölümlerinde metabolik sendrom dedigimiz, iyi kolestrol düsüklügü, trigiliserid, bel çevresi (sismanlik) ve tansiyon yüksekligi ile seker hastaligina egilim etken oluyor'' dedi.

Arastirmalarda, bu bes egilimin Türk toplumunda yüksek düzeylerde görüldügünü, bu nedenle kalp-damar hastaliklarinda yogun artis oldugunu ifade eden Doç. Dr. Aksoy, söyle devam etti:

''Kolestrolün düsük olmasi, o insanin kalp hastasi olmayacagi anlamina gelmez. Kolestrol yüksekligi olmadan da insanlar kalp hastasi olabiliyor, yasamlarini ani krizle yitirebiliyorlar. Sisman, sigara ve alkol kullanan, iyi kolestrolü yüksek, ancak trigliseridi yüksek olan da kalp hastasi olabilir. Türkiye'de 300 binin üzerinde kalp hastasi var. Akdeniz ve Ege'de kalp damar-damar hastaligi daha düsük. Akdeniz mutfaginda kati yag kullanimi yok, bu nedenle kalp hastaligi görülme orani daha düsük düzeylerde.''

KALITSAL FAKTÖRLER

Avrupa ve Amerika'da insanlarin kolestrol ve trigiliserid degerlerinin, Türk toplumuna oranla daha yüksek, ancak bizde ölümlerin fazla olduguna dikkati çeken Doç. Dr. Aksoy, sözlerini söyle sürdürdü:

''Bunda kalitsal ve çevresel faktörlerin de etkisi var. Genç toplumuz, ancak kalp krizinden ölümlerimiz çok fazla. 10 yil içinde ölümler ve hasta sayisi önemli ölçüde artacak. 30-40 yaslari arasinda kilo artisi çok fazla. Birey 40 yasini astiginda karsimiza kalp hastasi olarak çikiyor. Insanlar en verimli çaglari olan 40 yasinda kalp hastasi oluyor.''

ÖNERILER

Doç. Dr. Aksoy, uzun ömürlü olmak için beslenme aliskanliklarinda ve yasam tarzinda degisiklik yapmanin sart oldugunu, stresli yasam, sigara, alkol gibi aliskanliklardan uzak durulmasi gerektigini bildirdi.

Özellikle kati yaglardan ve kirmizi etten olusan aliskanliklarin terk edilmesi gerektigini vurgulayan Doç. Dr. Aksoy, sözlerini söyle tamamladi:

''Sismanlar zayiflamayi denemeli, kalori kisitlamasi yapmali, hayvansal kökenli yaglardan uzak durmali, sivi yaglar tercih edilmeli. Haftada en az 4 kez 1'er saat yürümeli. Asla ve asla sigara kullanilmamali.

20 yasini geçenler yilda bir kez kan yaglarina baktirmali, ailede risk faktörü varsa o kisi yasamina daha dikkat etmeli. 40 yasina kadar 5 senede bir kontrol öneriyoruz, 40 yasindan sonra kontrol sayisi artirilmali.''(Milliyet)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası