Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


INTERNET VE HASTALIK KORKUSU

Internetin teknolojisi ve yayginligi her geçen gün artmakta ve en büyük bilgi kaynagi olarak varligini sürdürmektedir. Bugün saglik konusunda da en çok danisilan kaynak olmasi sürpriz degildir. Hastalarin kendi belirtileri veya doktor tarafindan söylenen tanilari ile ilgili araastirmalari internetten arastirmalari siklikla karsilasilan bir durum. Hastalarin bir kismi kendi belirtilerini arastirip bir olasi tani düsünerek basvururken, bir kismi da konulan taniyi arastirarak hasatligin gidisi ve tedavisini ögrenmeye çalisiyor. Hatta zaman zaman okuduklariyla hastalik tanilarini bile benimle tartisabiliyorlar.

Amerikan Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Dr. Bülent Yardimci; öncelikle bu durumun kaçinilmaz oldugunu eger bilgi bir parmak mesafesi kadar uzakta ise tabi ki insanlar bun ulasacagini hastalarin kendi hastaliklari konusunda bilgi sahibi olmalari olumlu bir durum olarak görülmekte. Oldugunu belirtiyor. Yardimci; hastalik belirtilerini, bunlarin önemini, tedavi önerilerini ögrenmelerinin tedavilerinin yürütülmesi açisindan katkida bulundugu bu durum zaman zaman olumlu, zaman zaman da olumsuz durumlar yarattigini söylüyor.

Olumsuz yönlerin basinda okunan belirtilerle ilgili endise artisi görülmektedir. Hastalar belirtilerini okuduklarinda çogunlukla en kötü olasiligi düsünmekte, saglik profesyonelleri yerine internetteki bilgilere itibar etmektedirler. Bunun altinda aslinda her konuda yapilan arastirma hatasi yapilmaktadir. Teorik olarak internetteki tüm bilgilerin dogru oldugu kabul edilmektedir. Girilen sitelerin güvenilirligi konusunda çogunlukla bir denetim veya dogrulama sistemi yoktur. Internet dogru bilgilerin yaninda bir çok yanlis bilgiyi de içermektedir. Internette saglik konusunda basvurulacak kaynaklar olarak, güvenilir saglik kuruluslarinin hastalara yönelik bölümlerinden bilgi alinmasi güvenilir bir yollardan birisidir. Yurt disinda ünlü hastane ve kuruluslar konulari saglik profesyonelleri veya halka yönelik bilgiler olarak ikiye ayirmakta; hastalara daha öz ve gerektigi kadar bilgi vermektedirler. Türkiyede devlet saglik kuruluslari, taninmis özel hastaneler ve doktorlar benzeri hizmetleri saglamaktadirlar. Tip ayrintili ve yogun bilgi içeren bir bilimdir. Saglik profesyonelleri uzun egitimlerden geçerek ve sürekli bilgilerini güncelleyerek bu isi sürdürmektedirler. Hastaliklarin herkeste standart olmamasi, bir çok beklenmeyen ve yeni durumlarin ortaya çikmasi sik karsilasilan durumlardir. Hastanin internetten aldigi bilgileri yorumlayarak kendi tanisini koymaya çalismasi, endisesinin artmasina, kendisini tedavi etmeye çalisan saglik ekibine güveninin azalmasina ve yanlis tedavi yöntemlerine basvurmasina neden olabilir.

Dr. Bülent Yardimci; örnekler vermemiz gerekirse boynunda mikrobik bir olaya bagli ve basitçe tedavi edilebilecek bir bezenin hasta tarafindan lenf bezi kanseri olarak algilanmasi, strese bagli basagrisinin beyin tümörü olarak düsünülmesi, mideden yemek borusuna asit kaçan (reflü) bir hastanin kalp hastasi oldugunu düsünmesi hekiminlerin sik karsilastigi bir durum oldugunu belirtiyor. Ayrica en sik rastlanan durumun ise bir çok belirti ile çagimizin hastaligi kanser arasinda kolayca baglanti kuruldugunu bu endise ile hasta bir çok gereksiz tetkik yaptirmakta, para, zaman ve moral kaybina ugradigini söylüyor.

Hastalarin kendileri ile ilgili bilgileri güvenilir kaynaklardan ve hastalara yönelik bölümlerden edinmeleri gerekmektedir. Bu bilgilerini kendi doktorlarina sorarak dogrulamalari en saglikli yoldur. Kendi tanisini koyup, tedavisini yönlendirmeye çalisan hastalar saglik ekibinin isini zorlastirmaktadir. Bu durum bir çok kez saglik ekibi ile hastalari karsi karsiya getirmektedir. Unutmamak gerekirki saglik profesyonelleri yogun egitimlerden geçip, bilgi açisindan yeteri kadar donandiktan sonra size hizmet etmeye baslamaktadirlar. Her konuda onlardan bilgi ve yardim albilirsiniz.

Amerikan Hastanesi
Dahiliye Bölümü
Dr. Bülent Yardimci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası