Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARNESI IYI OLAN ÇOCUGA PAHALI ÖDÜL VERMEYIN

Her karne döneminde hem aileler hem de çocuklari heyecanli, endiseli ve stresli bir bekleyise giriyor. Bu bekleyiste, aileler çocuklarinin notlarina odaklandigindan, istedikleri basariyi gösteremeyen çocuklarina karsi sert davranislarda bulunabiliyor. Ya da ödül-ceza iliskisini abartiyor. Uzmanlar karnesi kötü gelen çocuklara sert cezalar verilmemesi, basarili çocuklarin ise pahali hediyeler ile simartilmamasi gerektiginin altini çiziyor.

International Hospital'dan Psikolog Ferahim Yesilyurt, tatil sürecinde ailelerin basarili ve basarisiz çocuklara nasil yaklasmasi gerektigine dair ipuçlari vererek öneriler sundu.

Çocugun karnesi zayifsa aileler nasil davranmali?

Çocugun karnesinde zayif notlar olmasi dogaldir. Çünkü her ögrenci her zaman ayni basariyi gösteremez. Aile içinde bu durum degerlendirilebilir, telafisi için nelerin yapilabilecegi tartisilabilir. Asiri tepki göstermek kadar, hiçbir sey yokmus gibi davranmak da dogru degildir. Fazla tepki gösterildiginde çocuk sevilmedigini ve ailesi tarafindan basarili olmasi kosuluyla sevilecegini düsünür. Hiç tepki göstermemek ise çocuk tarafindan ilgisizlik ve umursamazlik biçiminde yorumlanabilir.

Kardeslerden birinin karnesi iyi, digerininki kötüyse ailenin tavri nasil olmali?

Genel olarak aile içerisinde günlük basarilar veya basarisizliklarin çok abartilmasi dogru degil. Yasam bir yolculuk ve bu yolculukta bazen basarili bazen de basarisiz olabiliriz. Bir basarisizligi dünyanin sonu gibi yorumlamak gereksizdir. Basariya küçük bir ödül verilebilir. Ancak pahali ödüller yerine duygusal ödüller tercih edilmelidir. Basarisiz olmus çocuga, gelecekte basarili olabilecegi yönünde olumlu konusmalar yaparak moralini bozmamasi gerektigi anlatilabilir. Abartili tepkilerden kaçinilmalidir.

Tatilde çocuklar ne gibi aktiviteler yapmali?

Öncelikle tatilin anlamina uygun davranilmalidir. Sürekli ders çalismak yerine, dinlenmek ve eglenmek ön planda olmalidir. Okul zamani yapilamayan aktiviteler yapilabilir. Sinavlara hazirlanan ve karnesinde zayifi olan ögrenciler ise bu sürenin bir kismini ders çalisarak ve kitap okuyarak geçirebilirler. Sinavlara hazirlanan ögrenciler için ilk dönemde eksik kalan konularin hizli bir tekrarini yapmak faydali olacaktir.

Çocuk, tatilini anne ve babasiyla mi geçirmeli?

Anne ve baba ile vakit geçirmek, günümüzde artik çok kolay degil. Çocuklar evde kaldiklarinda hemen televizyonun karsisina geçiyor, o olmazsa bilgisayarin önünde buluyorlar kendilerini. Evde olmadiklari zamanlarda ise arkadaslariyla zaman geçirmek istiyorlar. Yine de eger mümkünse tatilde aile ile birlikte yapilabilecek oyun ve faaliyetlere yer verilebilir.

Çalisan anne ve babalar, çocuklarinin okul basarisi düsükse onlara nasil davranmali?

Çalisan anneler çocuklariyla yeterince ilgilenemedikleri için zaman zaman suçluluk duygusu yasayabilirler. Oysa önemli olan çocukla geçirilen zamanin kalitesidir. Aile içinde bir toplanti yaparak çocukla az zaman geçirmenin ortaya çikma nedenleri arastirilabilir. Kisiler üzerinde degil, sonuç üzerinde konusmaya çalisarak olayin kisisellestirilmesi önlenmelidir. Çocugu sorgulama ve suçlama hatalarina düsmeden, çözüme yönelik seçenekler konusulabilir. Anne ve baba da kendisini degerlendirerek bu sonuçtaki sorumlulugunu görmeye çalisabilir. Böyle bir davranis, çocugun kendisini reddedilmis hissetmeden konusmasina ve sorumlulugu kendi üzerine almasina katkida bulunabilir. Özetle suçlama (Bu senin hatan!), yargilama (Tembelsin, basarisizsin!), kisisellestirme (Bunu bize nasil yaparsin!), durumu dramatiklestirme (Bu durumlara da mi düsecektik, rezil olduk!) gibi yorumlardan kaçinmaya özen gösterilmeli.

Asosyal, odasindan çikmayan çocuklara nasil davranilmali?

Birlikte sosyal aktiviteler planlanabilir. Böylece sosyal ortamlarda daha rahat davranmaya baslayacaktir. Diger taraftan çocugun özgüvenini gelistirmek amaciyla, çocuk mümkün oldugunca az elestirmeye çalisilmalidir. Spora ve grup oyunlarina yönlendirmek de faydalidir. Odasinda sürekli televizyon izliyor ve bilgisayarin basindan kalkmiyorsa, bu cihazlarin kullanimina asiriya kaçmamak kaydiyla kisitlama getirilebilir.

Çocuklar basarisiz olduysa, tatilini tatil yaparak mi degerlendirmeli yoksa programli bir sekilde çalismali mi?

Tatil formatindan uzaklasmamakta fayda var. Çünkü dinlenmek her ögrencinin hakki. Ancak bir plan dahilinde zayif olan derslere çalismayi da sürdürmek faydali olacaktir. Tatilin ilk günlerini bolca dinlenmeye, sonraki günlerini ise bir süre ders çalistiktan sonra dinlenmeye ve eglenmeye ayirmak en ideali olacaktir.

Basarili ve basarisiz çocuk tatili ayni sekilde mi geçirmeli?

Öncelikle tatil amacindan uzaklasilmamali. Karnesinde kiriklari olan ögrenci biraz daha ders çalisabilir. Ancak sürekli ders çalismasi beklenmemelidir.

Çocuk bir önceki yil basariliyken bu yil basarisiz olduysa ne yapmali?

Çocuklar özellikle ergenlik döneminde hizli degisen duygusal çalkantilar yasar. Duygusal sorunlar, aile içi çatismalar, bosanma, arkadas iliskileri ve ögretmenlerle ilgili sorunlar çocugun basarisiz olmasina neden olmus olabilir. Bu sorunlar çocukla konusulmali, sorunun kaynagi belirlenmeye çalisilmalidir. Aile ile çocuk arasindaki iletisim çatismali hale gelmisse, bu durumda bir uzmandan yardim almakta fayda var.

Basarisizlik cezalandirilmali mi, basariya ödül verilmeli mi?

Basariya ödül verilebilir. Bu ödül çok sembolik ya da duygusal temelli olursa daha iyi olacaktir. Pahali ödüller almak yerine ”Aferin, seninle gurur duyuyorum, tebrik ederim” gibi sözlerin yaninda minik hediyeler vermek daha faydalidir. Ödüllendirmede asiriya kaçilmasi ödülün degerini azaltir. Bir süre sonra ögrenci ödüle ulasmak için baslangiçtaki heyecani duymaz. Cezalandirma için sevdigi aktivitelere sinirlandirma getirmek ise yarayabilir. Ancak sert cezalar, çocuk ile ailenin arasinin açilmasina neden olabilir. Dengeli bir ödül-ceza sistemi ideal olacaktir.

Ne zaman psikologa gitmeli?

Çocuk basarili olmak istemesine karsin bir türlü istedigi basariyi elde edemiyor, bu durumdan sikinti duyuyorsa psikologdan yardim almakta fayda var. Bazen çocugun farkinda olmadigi bir sorunu olabilir. Takintilar, depresyon, sosyal fobi gibi sorunlar, ögrencinin basarisini önemli ölçüde engeller. Bazen de ergenlige bagli çalkantilar çocugun okul basarisini etkileyebilir.

Anne babanin uygun olmayan yaklasimlari nelerdir?

• Karnesi iyi gelen çocuklari örnek göstererek kendi çocuguyla kiyaslamak (Bak Belgin teyzenin kizinin karnesine, hepsi pekiyi!)

• Karneden dolayi cezalandirmak (Cep telefonunu alma, internete girmesini engelleme, tatile gitmesine, arkadaslariyla görüsmesine izin vermeme gibi davranislar.)

• Yapilan fedakarliklari yüzüne vurma ve suçluluk yaratma (Biz senin için neler yaptik, ne kadar çok sikintiya katlandik!)

• Suçlama, sorunu felaketmis gibi algilama (Artik kimsenin yüzüne bakamaz olduk. Bunu bize yapmayacaktin.)

Bu tür ebeveyn yaklasimlari, karnesinde istedigi notlari alamadigi için üzgün olan çocugun kendisini daha fazla suçlamasina ve ruh sagliginin bozulmasina neden olabilir.

Unutulmamasi gereken bir nokta da, alinan sonuçlarin ögrencinin basarisiz bir ögrenci oldugunu göstermedigidir. Alinan puanlarin telafisinin her zaman mümkün oldugu, gelecek dönemlerde yükseltebilecegi göz ardi edilmemelidir.

Aileler neler yapmali?

• Çocugunuzla ailecek bir toplanti yapin. Basari ya da basarisizligin nedenlerini birlikte arastirin.

• Ders çalisma sorumlulugunu çocugunuza birakin.

• Çocugunuza yargilayici elestirilerde bulunmayin. (Tembel, basarisiz… vs)

• Elestirileriniz yikici degil, yapici olsun. (“Senden bir sey olmaz” demeyin )

• Beden dili ve ses tonu ile verdiginiz mesajlara dikkat edin.

• Ders çalismasi konusunda israrci olmayin (Aksi halde sizinle inatlasabilir.)

• Gereginden fazla fedakarliktan kaçinin ve bunlari hatirlatmayin.

• Çocugunuzdan beklentilerinizde gerçekçi olmaya çalisin.

• Çocugunuzu takdir edin, geçmisteki basarilarini vurgulayin.

• Çocugunuzu sik sik övün. Yerinde övgünün etkisi büyük olacaktir.

• Ders disi konularla ilgili paylasimlarda bulunun. Ortak zamaninizi sirf onun dersleri hakkinda konusarak harcamayin.

• Kendi sorumlulugunuzu gözden geçirin. Bu anlamda fikir edinmek için asagidaki sorulari kendinize sorarak yanitlarini degerlendirin.

i. Acaba çocugumuza kitap okuma konusunda iyi bir model olabildik mi? (Unutmayin, çocuklar nasihatten ziyade gördüklerini ögrenirler.)

ii. Ona ders çalisma sorumlulugunu verebildik mi? (Yoksa çocugun yapilmayan ödevini ondan daha çok kaygilanip biz mi yaptik?)

iii. Ona aile içinde, yogun kavga ve çalismalarin olmadigi saglikli bir aile ortami yaratabildik mi?

iv. Ara sinavlardan düsük not aldiginda onu elestirip yargiladik mi? (Yoksa birlikte konusup konuyu çözmeye mi çalistik?)

v. Onun özgüvenini kazanmasina yardimci olabildik mi? (Yoksa sürekli elestirip azarladik mi?)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası