Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZIN DERSLERDEN UZAK OLAN ÇOCUGUNUZ EGLENCE VE SORUMLULUGA YAKIN OLSUN

“Yaz tatili boyunca çocugum bütün sene ögrendiklerini unutacak”

“Sürekli oyun oynayip, kitaplardan uzak mi kalacak?”

“ Tatili nasil degerlendirecegimize nasil karar verecegiz?”

Bunlar karne gününün yaklasip yaz tatilinin gelmesi ile birlikte anne babalarin en büyük endiseleri. Karnesinde kirik not olan ögrencilerin velileri de ayni seklide huzursuz. Memorial Sisli Hastanesi’nden Pedagog Dr. Melda Alantar, saglikli bir tatil dönemi için anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Kötü karne çocugunuzun tatil hakkini elinden almamali

Ebeveynler çocuklarinin okul hayatinda basarili olmalarini yürekten isterken kirik notlarla dolu bir karne onlari hayal kirikligina ugratabilir. Ancak unutmayin ki; çocugunuzun okul basarisinin düsük olmasinda pek çok etken vardir. Çocuklarin ögrenme yeteneklerini etkileyen bazi durumlar arasinda; ögrenme güçlükleri, dikkat eksikligi, uyum ve davranis sorunlari, gelisimsel bozukluklar, olumsuz yasam olaylari, çesitli geçis dönemleri gibi durumlar sayilabilir. Ailenin yüksek basari beklentisi ve ”tembel”, “sorumsuz” gibi olumsuz sifatlarla çocugu etiketlemesi onun kendine duydugu güveni zayiflatir. Bu nedenle aile ögrenciyi suçlamaktan kaçinmali, okul basarisizligi olarak tanimlanacak sorunu çözebilmek için çaba göstermelidir.

Tatilde de uygun bir çalisma programi belirlenebilir

Ögrenme güçlükleri, dikkat eksikligi gibi akademik basariyi etkileyen konularda okuldaki ögretmen ve psikolojik danismanlarin çocugunuzla ilgili kusku ve önerilerine önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlardan yardim alin. Tatil günlerini çocugunuzun okulda neden zorlandigini belirledikten sonra uygun çalisma programiyla basariyi yakalamasi için bir firsat dönemi olarak degerlendirin.

Tatilde ailenin bir araya gelmesi için firsatlar yaratilabilir

Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Aile baglarinin pekistirilmesi için genis aile olarak tanimlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayi, yegen, kuzen v.b. yakinlarla paylasmak amaciyla ziyaretler düzenlenebilir. Sehir veya memleket disinda yasayan yakin akrabalarla görüsmek için düzenlenen geziler, genis aileyle kaynasma firsati sunduklari gibi, aile bireylerine dogduklari, büyüdükleri yerleri görme, anilarini tazeleme ve paylasma olanagi da saglarlar.

Tatili de çocugunuzun kisisel gelisimine uygun olarak yönlendirmek elinize

Araba, otobüs v.b. ile yapilan yolculuklarda çocuklarin güzergahi haritalara bakarak takip etmeleri, trafik levha ve isaretlerini izlemeleri etkin ögrenmeyi saglar. Çevredeki tarihi ve dogal zenginlikleri tanimak ve yasayarak ögrenmenin gerçeklesmesine yol açar. Çocugun gelisimi sosyallesme sürecini de içermektedir. Bu nedenle kisiligini gelistirmesi için ilgileri dogrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklerden yararlanmali, yasitlariyla birlikte ayni ortami paylasabilecegi kulüp, kurs gibi faaliyetlere katilmalidir.

Çocugunuzu spora yönlendirin

Çocuklarin 6-7 yasinda yüzme gibi agir olmayan bir etkinlikle spora baslamasi daha dogrudur. Yapilandirilmis ortamlarda antrenör denetiminde spor yapan ögrenciler kurallara uygun davranma konusunda deneyim kazanirlar. Bir gruba ait olma duygusunu yasarlar. Spor yaparak rahatlarlar. Özgüvenleri gelisir.

Kitap okumasi için çocugunuzu tesvik edin

Ev ortami ailenin okumaya verdigi degeri yansitmalidir. Bunu saglamak için evde bütün aile üyelerinin ilgisini çekecek okuma materyalleri bulundurulmalidir. Günlük bir gazeteye, hem çocuklar hem de yetiskinler için basilan dergilere abone olmak, kitap kulüplerine üye olmak, indirimli veya kullanilmis kitap satan magazalardan ucuz yayinlar almak, kütüphaneden düzenli olarak kitap ödünç almak, arkadas ve akrabalarla kitap degis tokus yapmak gibi yaklasimlar okuma materyallerinin zenginlestirilmesi için önemlidir.

Yaz okullari tatilde eglence ve sorumlulugu dengeler

Yaz okullari ögrenci ve ailelerin tatil dönemini yararli sekilde degerlendirmelerine firsat taniyan kurumlardir. Özellikle ilkögretim ve lise çagindaki kiz ve erkek ögrenciler yaz okullarindan yararlanabilirler. Ancak aileler bu konuda çocuklarinin görüslerini almali, onlara katilacaklari yaz kamplari, tercih edecekleri spor dallari ve etkinlikler hakkinda seçim yapma hakki tanimalidirlar.

Çocugu ilgi alanina göre yönlendirmek çok önemli

Yaz kamplari seçiminde göz önünde bulundurulmasi gereken diger unsurlar çocugun ilgi alani ve becerileridir. Anne-baba, egitimci ve uzmanlarin dikkatli gözlemleri ve incelemeleri ile çocugun ilgi alanlarinin belirlenmesi mümkündür. Sporla ilgilenmeyen ancak tiyatroyu seven bir çocugu sportif faaliyetler yerine, drama etkinliklerinin yer aldigi bir ortama yönlendirmek daha dogrudur. Yaz okullari uzun süren egitim yilinin ardindan ögrencilerin gerginlikten uzaklasarak rahatlamalarini saglayan ortamlardir. Ögrenciler yeni arkadasliklar kurarak sosyallesirler, iletisim becerilerini gelistirirler. Yasitlarinin bulundugu ortamda kendilerini sinama, arkadaslariyla kiyaslama firsatini bulurlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası