Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tarçin: Seker hastaligi için bir umut mu?

Seker hastaligi, günümüzde sikligi giderek artan ve ciddi bir halk sagligi problemidir. Son yapilan çalismada ülkemizde her 9 kisiden birinin seker hastasi oldugu gösterilmistir. Bunda sismanligin en belirleyici neden oldugu bilinmektedir. Yine ayni çalisma her 3 kisiden birinin sisman oldugunu ve son 10 yilda sismanlik ve seker hastaliginda önemli bir artis oldugunu ortaya koymustur.

Seker hastaliginin birkaç tipi vardir. En çok karsilasilani eriskinlerde görülen tipidir. Bu tipte genelde hastalarin birinci düzeyde akrabalarinda hastalik öyküsü vardir. Yani kuvvetli bir genetik geçis söz konusudur. Risk faktörleri açisindan aile öyküsünün olmasi yaninda elma tipi sismanlik yani göbek çevresinde yag toplanmasi bilinen en büyük risk faktörüdür.

Seker hastaliginin önlenmesinde ve tedavisinde yasam tarzinda degisiklikler yapilmasi çok önemli bir rol oynamaktadir. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenme ile ne kadar genetik yatkinlik olursa olsun seker hastaliginin ortaya çikmasi geciktirilebilir. Besin maddeleri arasinda seker hastaliginin gelisimini geciktirdigine inanilan maddeler mevcuttur. En güçlü adaylardan bir tanesi de tarçindir. Tarçinin en çarpici yarari kan sekerini kontrol edebilmesidir. Örnegin günde yarim çay kasigi tarçinin seker hastalarinda kan sekerini anlamli olarak düsürdügü, trigliserid ve kötü kolesterol (LDL-kolesterol) düzeylerinde azalmaya yol açtigi gösterilmistir.

Tarçin seker hastalarinda nasil etki etmektedir?

Bilinen bes farkli mekanizma tarçinin seker hastaliginda etkisi oldugu yönündedir.

1. Tarçin seker metabolizmasini yaklasik 20 kat kadar hizlandirmaktadir. Bu etki kan sekerinde düsmeye yol açmaktadir.

2. Tarçinin kimyasal yapisi ‘insülin’ denilen kan sekerini düzenleyen hormona yapisal olarak benzerligi nedeniyle insülin hormonu gibi davranmaktadir.

3. Mide bosalma zamanini uzatmasi nedeniyle ani seker yükselmelerini önlemesi ve insülin hormonunun daha etkili bir sekilde çalismasini saglamaktadir.

4. Tarçin, oksitlenmeye karsi sistemin güçlenmesine yol açmaktadir. Oksitlenme seker hastalarinda önemli bir sorundur. Damar yapisinin bozulmasinda oksitlenme- antioksitlenme dengesinin bozulmasi rol oynamaktadir. Tarçinin içinde bulunan polifenoller önemli bir antioksidan maddedir. Bu da fazla kilolu ve sismanlarda açlik sekerini düsürmekte ve insülinin etkinligini arttirmaktadir.

5. Proantrosiyanidin denilen tarçinin içinde bulunan bir bioflavanoid, yag hücrelerinde insülin etkinligini arttirmaktadir.

Sonuç olarak, tarçin seker hastaliginda önemli bir besin maddesidir. Fakat sunu da belirtmek gerekir ki yukarida sayilan yararli etkileri ancak uygun diyet ve düzenli bir yasam tarzi ile etkili olabilmektedir. Beslenme aliskanliginda herhangibir degisiklik yapilmaksizin, düzenli egzersiz olmadan tarçinin yararli etkilerinin görülmesi beklenmemelidir.

Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü
Dr. Sinan Tanyolaç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası