Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinav stresi basarinizi etkilemesin

Gençlerin hayatinin dönüm noktalarindan biri olan üniversite sinavlarina sayili gün kaldi. Özellikle bu dönemde gençlerin yasadigi asiri sinav kaygisi, psikolojik ve fizyolojik sorunlarin ortaya çikmasina neden olabiliyor. Yasanan karin agrisi, heyecan ve öfke artisi ögrencilerin basarilarini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Sevil Usanmaz, bu sorunu ortadan kaldirmak için ögrencilere ve anne-babalara ipuçlari veriyor.

“Sinav kaygisinin azi motive ediyor, fazlasi da basarisizlik getiriyor”

• Son anda sinava hazirlanmayin. Artik hiç bilmediginiz veya yetismeyecek konulari degil, bildiginiz fakat eksiginiz olan konulari çalisin. Mutlaka konuyu çalistiktan sonra 15-20 soruluk test çözün. Test çözmeyi artirin, sözel derslerde konu çalisarak degil test çözerek netleri artirabilirsiniz.

• Günlük çalisma programi yapin. Böylelikle hangi konuya çalisacaginizi hangi testleri çözeceginizi bilirsiniz. Bu da kaygiyi azaltir, zamani iyi kullanmanizi saglar.

• Çalisirken çok uzun olmayan aralar verin.

• Molalarinizi da planlayin.

• Düzenli uyku önemli. Günde en az 7-8 saat uyuyun.

• Iyi ve düzenli beslenin. Seker, hamur isi, kahve, çay, sigara, kaygiyi artirir. Dengeli beslenmek yararli olur. Et, süt, yumurta, baklagiller, bol sebze, bol meyva, kepekli ürünler tüketmeye dikkat edin, bol su için.

• Pozitif düsünün. Olumlu düsünmenin gücü, kaygiyi kontrol eder ve azaltir.

• Kendinizi, kendinizle karsilastirin; arkadaslarinizla karsilastirmayin. Herkesin yetenegi ve yapabildikleri kendine göredir. Basari bir bütündür, sadece sayisal deger degildir.

• Yapabilirim, ögrenebilirim, çözebilirim gibi cümleler kurun.

• Gevseme egzersizi yapin. Nefes egzersizi yaparak bedeninizi ve zihninizi gevsetin, beden gevsekse zihin daha iyi çalisir. Dikkatin dagildigini hissettiginiz anda nefes egzersizi yapin

• En önemlisi; kendinize güvenin!

Sinav sonrasinda ebeveynler neler yapmalilar?

Sinav sonrasi kayginin devam ettigini belirten Sevil Usanmaz, anne baba ve gençlerin iliskilerinin olumsuz etkilenmemesi için de önerilerini paylasiyor.

• Sinav sonrasi anne babalar çocuklarini ne olursa olsun sinavlari nasil geçerse geçsin takdir etmeli, puan hesaplamalarina, okul tahminlerine baslamak yerine hep beraber biraz dinlenmeye gayret etmeliler. Kisa süreli tatile çikmak, akraba veya aile büyüklerini ziyaret etmek stresten uzaklasmak için yararli olur.

• Sinav sonuçlari gelmeden olabilecekler, ihtimaller ve seçenekler üzerinde konusmak çok yararli olmayacaktir.

• Gelecekle ilgili karamsar olmak, gençlerin dalgalanan ruh halini daha olumsuz yapar, gelecekte her zaman yeni bir seçenek ve umut vardir.

• Ceza ve ödül dengesinin iyi olmasi, özellikle maddi ödüllerden kaçinilmasi gerekir.

• Baskalarinin yaninda asiri övgü ve elestiride bulunmaktan kaçinin.

• Sinav sonucuna karsi hazirlikli olun.

• Sonuç ne olursa olsun, anne-baba olarak görevinizin devam ettigini unutmayin. Seçenekleri iyi degerlendirmek, bilgi ve yardim almak çocugunuza yol göstermek, sakin ve akilci davranmak her zaman en iyisidir.

• Okullarin ögrenci kabul sayilari sinirli oldugundan sinavda kazananlar az, kaybedenler çogunlukta olacaktir. Her insanin hayatinda çesitli basarisizliklar yasayacagini unutmayin.

• Hayat ve sinav birbirinden çok farkli olabilir. Sinavda basarisiz olmak, hayatta da hep basarisiz olacagi anlamina gelmez.

• Sinav sonucu basarili olan gence dogru tercih yapmasinda, meslek seçiminde yardimci olun, ders programlarini incelemesini, bilgi almasini saglayin ancak ona asla baski yapmayin.

• Genç, sinavda bekledigi basariya ulasamamissa, çalisma istegi varsa ve basarili olacagina inaniyorsa tekrar hazirlanmasini önerin. Ancak sinava hazirlanmanin bir süresi ve siniri oldugunu unutmamak gerekir. Genç, tekrar sinava girmek istemiyorsa bir an önce hayata atilmasini saglayin.

• Hayatta basarili ve mutlu olmanin tek kosulu sinav kazanmak degildir. Çalisma hayatina basladiktan sonra egitimi tamamlamak mümkündür. Üniversite okumadigi halde hayatinda çok mutlu olan ve isinde basarinin zirvesinde bulunan insanlar oldugu bilinmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası