Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI SEKER TÜKETIMI KALP SAGLIGININ DÜSMANI

Kahveyi çayi fazla sekerli içmek, gün içinde çok fazla tatli tüketmek ve yerli yersiz abur cubur yeme aliskanligi… Gereksiz seker alimina yol açan bu durumlar, kalp sagligini olumsuz etkiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümünden Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy, basit seker ve seker yerine kullanilan diyet ürünlerin kalp ve damar hastaliklarini tetikleyici etkisi hakkinda bilgi verdi.

Seker de en az tuz kadar zararli

Seker vücudumuzun günlük isleyisi açisindan yaglarla beraber yakit görevi görmekte ve bu amaçla kullanilmaktadir. Ancak bu tüketimin asiriya dogru gitmesi neticesinde pek çok saglik problemi yavas yavas ortaya çikmaktadir. Yakin zaman önce ABD’nin saygin dergilerinden “Hipertension”da yayinlanan “INTERMAP” çalismasinin sonuçlari bizlere tuz tüketiminin yani sira; seker tüketiminin de fazla olmasinin kalp-damar sagligi açisindan ne kadar tehlikeli sonuçlar dogurabilecegini bildirilmistir.

Diyet ürün deyip geçmeyin

Arastirmalara göre Amerikan ve Ingiliz vatandaslari arasinda günlük diyet içecekler, diyet seker kullanimi ve normal seker tüketimi karsilastirilmis ve her iki ülke vatandaslarinin kan basinçlari arastirilmistir. Amerikan vatandaslarinin Ingilizlere göre daha fazla sekerli sodali içecekler ve diyet içecekleri tükettigi saptanmis ve istatistiksel karsilastirmada büyük ve küçük tansiyonun (sistolik ve diastolik kan basinci) direkt olarak bu tüketim ile orantili oldugu saptanmistir. Ayrica istatistiksel olarak incelendiginde günlük kalori aliminin, idrar sodyum ve potasyum atiliminin, günlük alkol ve kolesterol ile yag tüketimi ile sekerli bir içecek tüketiminin (355 ml/gün, bir teneke kutu sekerli içecek) büyük kan basincini 1,6, küçük kan basincini da 0,8 puan arttirdigi (istatistiksel olarak boy/kilo düzeltmesi ile bu degerler 1.1/0.4 olarak bulunmustur) saptanmistir. Bu deneklerin hepsinin beden-kütle indekslerinin daha yüksek oldugu ve günlük almalari gereken potasyum, magnezyum ve kalsiyumu alamadiklari da saptanmistir. Diger yandan diyet ürünleri tüketiminin ise kan basinci ile ters iliskili olarak bulundugu bildirilmistir.

Meyve sularina dikkat!

Amerikan Kalp Birligi meyve suyu tüketiminin cinsiyet, yas ve günlük aktivite seviyeye bakilarak erkekler için günde 150 kalori, kadinlar içinse 100 kalori ile sinirlandirilmasi gerektigini bildirmistir. Ancak bu bildirime ragmen bu arastirmadaki ortalama rakam 400 kalori seviyesinde olup, bu insanlarin hepsinin beden-kitle indeksleri yüksek olarak bulunmustur. Yüksek oranda tuz tüketen deneklerin ayni yüksek oranda seker de tükettikleri ve bu vakalarin kan basinçlarinin daha yüksek oldugu bildirilmistir.

Sekerli içecekler kan basincini artiriyor

40–59 yaslari arasinda toplam 2696 vakada yapilan bu arastirmaya göre; sekerli içeceklerin fazla tüketilmesi kan basincini artirmaktadir. Asiri tuz tüketen insanlarda ek olarak asiri sekerli içecek tüketimi de artmakta ve bu da kan basincini yükseltmektedir. Bu nedenle sekerli içecekler, seker ve tuz tüketiminin sinirlandirilmasi kalp-damar sagliginin korunmasi açisindan gereklidir denilebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası