Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dikkat Eksikligi Hiperaktivite Bozuklugu Tedavi Edilebilir

Nisan ayinda Antalya’da düzenlenen 21. Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sagligi ve Hastaliklari Kongresi kapsaminda Janssen’in destegi ile “Poliklinikte Dikkat Eksikligi Hiperaktivite Bozuklugu Tani ve Tedavisi” adli bir sempozyum düzenlendi. Sempozyumda Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr Eyüp Sabri Ercan bir sunum yapti. Ayrica sempozyum sonrasinda Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dali Baskani Doç Dr. Yasemen Isik Taner’in katildigi bir sohbet toplantisi da düzenlendi.

Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan, sunumunda, DEHB’in tani ve tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti. Prof. Dr. Ercan, “Yürümeye yeni baslayan bir çocugun çok hareketli olmasi gelisimsel olarak beklenen bir durumdur. Ancak 11 yasindaki bir çocugun sinifta 10–15 dakika bile yerinde oturamamasi gelisimsel olarak olagan karsilanmamaktadir. DEHB tanisi için zeka testine veya görüntüleme yöntemlerine gerek yok. Uykusuzluk, istahsizlik gibi belirtiler de bize tanida ipuçlari veriyor. DEHB’li çocuklar TV ve bilgisayar basinda çok fazla zaman geçiriyor. Tedavide ilaç kullanimi ise en etkili yöntem,” dedi.

“Ilaç Tatili Yapmayin”

Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan, özellikle okullarin kapanmasi ile baslayan tatil döneminde, ailelerin çocuklarina ilaç tatili verme egiliminde olduguna dikkat çekerek, “DEHB’li çocuklarin tedavilerini aksatmamasi gerekiyor. Düzenli ilaç kullanimi ile tedavinin etkisini tatilde de görüyoruz,” dedi.

“DEHB’li Ergenlerde Alkol ve Madde Bagimliligi Gelisiyor”

Doç Dr. Yasemen Isik Taner ise konusmasinda, ergenlerde DEHB’in etkilerine dikkat çekti. Doç. Dr. Taner, tedavi edilmeyen DEHB hastalarinin ergenlik dönemlerinde kötü kimliklerle öne çiktigini dile getirerek, “Bu çocuklar ergenlik dönemlerinde alkol kullanimina yöneliyor, asabi, kabadayi oluyorlar. Tembellik de DEBH’li ergenlerde bas gösteren önemli bir özellik. 3 yasindan önce zaten tani koyamiyoruz ama ne kadar erken bu rahatsizligi tespit edersek o kadar erken tedavi edilebilir ve ergenlik dönemlerinde sikinti yasamayiz,” dedi.

DEHB tanisi için çocugun gelisim süreci, tibbi özgeçmisi, DEHB’in ailedeki geçmisi, egitimsel özgeçmis, sosyo-ekonomik ve psikolojik özellikler, çocuktan, ailesinden ve okulundan alinan bilgiler, test ve ölçeklerin uygulanmasi baslica ele alinan konular.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası