Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI TERLEME HAYATINIZI ELE GEÇIRMESIN!...

Havalarin isinmasiyla ortaya çikan sorunlardan biri de asiri terleme. Önlenebilir bir durum olan asiri terlemenin yasaminizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin

Istanbul Medipol Hastanesi’nden Gögüs Cerrahisi Uzmani Op. Dr. Tamer Vardaloglu, tam olarak herhangi bir nedene bagli olmayan asiri terlemenin, genellikle ergenlik döneminde kendini gösterdigini ve kisinin tüm yasami boyunca sürdügünü söylüyor.

Her irk, cins ve yas grubunda görülebilen asiri terleme durumunun ameliyatla kalici olarak tedavi edilebilecegini ifade eden Op. Dr. Tamer Vardaloglu, ETS (Endoskopik Torakal Sempatektomi) yöntemiyle gerçeklestirilen ameliyatla çözüm hakkinda su bilgileri veriyor:

“Endoskopik video kamera yardimiyla gögüs bosluguna girilerek terlemeyi ayarlayan sempatik sinirin belirli bölgesine titanyum klips konulmasi islemidir. Laparoskopi veya diz artroskopisi benzeri bir yöntemdir. Sempatik zincir ve dallari klips ile sikistirilir. Bu sinirlerin terleme disinda fonksiyonu olmadigi için; ameliyatin felç olusturma, his kaybi, refleks azalmasi gibi etkileri olmaz.”

Agri da iz de yok

Etkili, kalici, emniyetli ve çok az rahatsizlik veren bir tedavi yöntemi olan ETS yöntemiyle ameliyatin ardindan iyilesme ve ameliyatin etkilerinin ortadan kalkmasi sürecinin çok kisa sürede gerçeklestigini vurgulayan Vardaloglu, söyle devam ediyor: “Hastalar 30- 40 dakika süren ameliyatin ardindan ortalama 2 gün sonra büro islerine, 5-6 gün sonra ise agir islere ve sporlara baslayabiliyor. Ameliyat sonrasi çok az rahatsizlik verir. Olusabilecek hafif agrilar basit agri kesicilerle geçebilir. Operasyon sonrasinda cilt üzerinde deri kivrimlari içinde kaybolacak sekilde çok küçük bir iz kalacagindan estetik olarak bir degisiklik yasanmaz.”

Yüzde 98 çözüm

ETS’yi etkisinin ameliyatin hemen ardindan hissedildigi asiri terlemeye karsilik kalici bir çözüm olarak tanimlayan Vardaloglu, “Bu yöntemle; el terlemesinde yüzde 98, koltuk alti terlemesinde yüzde 80 üzerinde, ayak terlemesi için yapilmasa da ayak terlemesinde yüzde 25 civarinda basarili sonuç alinmaktadir” diye belirtiyor.

Asiri terlemesi olan insanlarin kesinlikle bir hekimden yardim almalari gerektigini vurgulayan Vardaloglu, uygulanan diger tedavi yöntemleri hakkinda su bilgileri veriyor: “Uygulanan en basit tedavi yöntemi olan lokal tedavi. Bu yöntemde, kisiye ilk olarak her gece yatarken uygulayacagi kremleri öneriyoruz. Terleme fazlaysa bu yeterli gelmiyor ve diger tedaviler uygulamaya konuluyor.”

Botox’la tedavi mümkün

Son yillarda tüm dünyada estetik amaçli olarak kullanilan Botox maddesinin, asiri terleme için gelistirilen yöntemlerden biri olarak da karsimiza çiktigini dile getiren Vardaloglu, “Özelikle koltuk alti terlemelerinde tercih edilen Botox tedavisiyle 6 ay süreyle o bölgedeki terlemeye yol açan uyarilar durduruluyor ve sinirler felç ediliyor. Sadece koltuk altina uygulayabiliyoruz. Bunun disindaki bölgelerde tercih etmiyoruz” diyor.

“Tüm bu tedavi yöntemlerinin yani sira iyontoforez tedavisi de asiri terlemeyi engelleyebiliyor” diyen Vardaloglu, sunlari kaydediyor: “Fizik tedavi uzmanlari tarafindan 20 ile 30 dakikalik seanslar hâlinde uygulanan iyontoforez tedavisinde, terleyen bölge, içinde metal plâka bulunan bir kaba konuluyor ve düsük siddette elektrik akimi veriliyor. Ancak bu yöntemin de hastaya sürekli uygulanmasi gerekiyor”

Psikolojik de olabilir

Terlemenin kimi zaman da psikolojik olabilecegini ifade eden Vardaloglu, söyle devam ediyor: “Vücudumuzda yaklasik 5 milyon ter bezi var ve bu sayi herkeste esit olarak bulunuyor. Bu nedenle yas, cinsiyet gibi ayrimlar gözetilmiyor. Ancak kilolu insanlarda, seker hastaligi olanlarda, tiroid bezi fazla çalisanlarda daha fazla terleme görülüyor. Vücudun pek çok farkli bölgesinde olusabilen asiri terleme, vücutta bulunan 5 milyon ter bezinin yogun oldugu yerlerde “asiri” hale geliyor. Vücuttaki ter bezlerinin üçte ikisi ellerde bulunuyor ve dogal olarak da en fazla terleme burada görülüyor. Ellerden sonra ter bezleri en çok koltuk alti ve ayaklarda bulunuyor. Bu bölgelerin disinda sirayla yüz, kafa, kalça ve sirtta ter bezleri yogun olarak bulunuyor.”

Gebelik, menopoz, alkol tetikliyor

Gebelik, menopoz, alkol kullanimi gibi durumlarda terlemenin arttigini açiklayan Vardaloglu, “Bunun disinda Parkinson hastaligi, seker hastaligi, hipertiroidi, kalp krizi, bazi kanser türleri, bazi içsalgi bezi hastaliklari ve koma gibi durumlarda da terleme artar. Bahsedilen hastaliklarda görülen hiperhidroz, esas hastaligin eslikçisi, sonucu veya belirtisi olabilir. Bu yüzden hiperhidroz tedavisine baslamadan önce terlemenin bir hastalik nedeniyle olmadiginin ortaya konmasi gerekir. Vücudun her iki tarafinda, günlük aktiviteleri etkileyen, en az haftada bir kez olan, 25 yasindan önce baslayan, uyku ile geçen ve bazi olgularda ailesinde benzer yakinmaya sahip bireyler olan hiperhidroz olgulari primer yani nedeni bilinmeyen olarak kabul edilir. Ancak toplum yasaminda kisilere sorun olusturan hiperhidroz olgularinin hemen hemen tümü nedeni belli olmayan yani idiopatik primer hiperhidroz olgularidir” diye konusuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası