Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEDASYON ILE DIS TEDAVISI

Siz koltugunuzda rahatça uyuyun, disleriniz tedavi edilsin

Dis hekimi koltuguna oturmak hemen herkes için adeta bir kabusa dönüsüyor. Sirf bu yüzden günlerce agri çekmeyi, hatta disimizi kaybetmeyi bile göze alabiliyoruz. Iste bu noktada artik ‘sedasyon’ yöntemi devreye giriyor ve siz dis hekimi koltugunda bilinciniz kaybolmadan derin uykuya dalarken, tek seansta, hiçbir agri sizi hissetmeden pek çok disinizin tedavisine imkan taniyor!

Dis hekimi koltuguna oturmak sadece çocuklar degil, ayni zamanda biz yetiskinler için de adeta kabusa dönüsüyor. Islem sirasinda hissettigimiz agrilar, hoslanmadigimiz metal sesini duymamiz veya agzimizin içine yerlestirilen aletler nedeniyle gelisen bulanti yüzünden dakikalar bir türlü geçmek bilmiyor. Sirf bu olumsuzluklarla karsilasmamak için günlerce agri çekmeyi, hatta dislerimizi kaybetmeyi bile göze alabiliyoruz. Oysa basta Almanya olmak üzere Fransa ve Belçika gibi birçok ülkede uygulanan ve “bilinç kaybolmadan derin uykuya dalmak” olarak tanimlanan ‘sedasyon’ ile dis tedavisinde tüm bu sorunlar ortadan kalkiyor ve tek seansta birçok dise islem yapmak mümkün olabiliyor!

SEDASYON NEDIR?

Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi Anestezi Uzmani Dr. Emel Özveren, sedasyonu en basit haliyle söyle tanimliyor: “Sedasyon, bazi ilaçlarla, hastanin bilinci kaybolmaksizin olusturulan derin uyku halidir. Uygulanacak olan isleme göre, derecesi yüzeyselden derine dogru ayarlanabiliyor. Ilaçlar eriskinlerde damar içine uygulanirken, çocuklarda ise surup olarak, makattan veya burundan olmak üzere 3 sekilde veriliyor. Uzman ellerde uygulandigi takdirde bu yöntemin hemen hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Üstelik genel anesteziden sonra yasanan mide bulantisi, öksürük ve halsizlik gibi yakinmalar sedasyonda görülmüyor” Genel anestezi ile sedasyonun tek farki ise; solunumun durup, durmamasi oluyor. Genel anestezide solunum durdugu için hastanin makineye baglanip, solunumunun disaridan yapilmasi gerekiyor. Sedasyonda ise bu tip durumlar yasanmiyor. Ancak yine de sedasyon isleminin yaptirilacagi yerin tam tesekküllü bir hastane olmasinda fayda oldugunu belirten Dis Hekimi Dr. Ugur Meriç, de “Çünkü sedasyonun tek bir riski var; o da dozu ayarlayamazsaniz solunumun durmasi. Ancak tam tesekküllü bir hastanede yapildiginda bu sorun ortadan kalkiyor ve konusunda uzman ekip hastaya hemen müdahale edebiliyor”

TEK SEANSTA BIRÇOK DISIN TEDAVISI YAPILABILIYOR

Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nde uygulanan ‘sedasyon ile dis tedavisinde’, hastanin eriskin ise damar yoluyla, çocuksa diger yöntemlerle uygulanan ilaç ile uyumasi saglaniyor. Ardindan hasta dis hekimi koltugunda bilinci açik halde uyurken, dis hekimi de dislerin tedavisini uygulamaya basliyor.

Hasta islem süresince derin bir uyku halinde olsa da bilinci açik oldugu için dis hekiminden aldigi sözlü komutlari yerine getirebiliyor. Örnegin agzini açmasi istendiginden bunu kolayca yapabiliyor. Bu sayede dis kaplama, dolgu veya çekim islemleri hiçbir sorun yasanmadan yapilabiliyor. Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nden Dis hekimi Dr. Ugur Meriç rutin olarak uygulanan tedavide hastanin dayanma kapasitesine dogrultusunda maksimum 4-5 dis üzerinde islem yapilabildigini belirterek, “Bunun aksine ‘sedasyon’ uygulandiginda tek seansta 10 disin tedavisi bile mümkün olabiliyor. Çünkü hasta bilinci açik halde uyurken agri çekmek, hoslanmadigi sesleri duymak gibi hiçbir sorun yasamadigi için dis hekimi koltugunda uzun süre kalabiliyor.” diyor.

30 DAKIKADA GÜNLÜK HAYATA DÖNMEK MÜMKÜN

Anestezi Uzmani Dr. Emel Özveren dis tedavisinden sonra hastanin ayni birimde yer alan bir odada uygulanan sedasyon düzeyine göre 30 dakika ile 2 saat arasinda dinlenmeye alindigini belirterek sunlari söylüyor: “Islemin hemen ardindan hastaya araba kullanmamasini ve efor gerektirecek islerden uzak durmasini tavsiye ediyoruz. Bunlarin disinda gün içinde rutin islerini uygulamasinda ise hiçbir sakinca yok” diyor.

ÇOCUKLARIN ‘DIS HEKIMI’ FOBISINI ÖNLÜYOR!

Yapilan arastirmalara göre; ülkemizde farkli yas grubundaki çocuklarin yüzde 80-90’i dis hekiminden korkuyor. Bunun en önemli nedeni ise baska bir saglik sorunu nedeniyle hastanede tedavi gören çocugun karsisinda beyaz önlük giymis dis hekimini gördügünde ayni sorunlari tekrar yasayacagini düsünmesi. Diger önemli bir neden ise dis tedavisinin kimi zaman zor ve agrili olmasi. Sedasyonla dis tedavisinin özellikle dis hekimi koltuguna oturmaktan korkan çocuklarda büyük yarar sagladigina dikkat çeken dis hekimi Dr. Ugur Meriç “Sedasyonla dis tedavisinde ise çocuk aci çekmedigi ve agri hissetmedigi için bu süreci çok rahat atlatiyor. Bu sayede çocuklarda ‘dis hekimi’ fobisinin de önüne geçiliyor”

SEDASYONUN AVANTAJLARI NELER?

Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi Anestezi Uzmani Dr. Emel Özveren, sedasyon ile dis tedavisinin faydalarini söyle siraliyor:

• Minimum sürede maksimum islem yapilabilmesini sagliyor. Örnegin dis protez tedavisinde tek bir seansta 10 disin kesilme islemi tamamlanabiliyor.

• Agri esigini yükselterek islem sirasinda agri hissedilmesini önlüyor. Ihtiyaç duyuldugu takdirde agri kesici ilaç uygulanmasina imkan taniyor.

• Basi aniden hareket ettirme gibi istenmeyen reflekslerin önlenmesi sayesinde hekime son derece rahat bir çalisma ortami sagliyor.

• Dis tedavisi sirasinda bulanti sorunu yasayan veya metal sesinden rahatsiz olan hastalarin bu süreci hiçbir sikinti yasamadan geçirmesini mümkün kiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası