Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seyahat edenlerin yüzde 64’ü hasta oluyor

Yaz aylari ile birlikte turistik amaçli seyahatlerde yasanan artisla birlikte seyahat hastaliklari da ön plana çikiyor. Seyahat esnasindaki ölüm nedenleri arasinda kazalar ve kalp hastaliklarinin basta geldigini belirten Bayindir Hastanesi Sögütözü Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Asli Karademir, enfeksiyon hastaliklarinin genelde daha az ölümcül seyretmekle birlikte en çok maruz kalinan saglik sorunu olduguna dikkat çekti.

Seyahat edenlerin yüzde 22 - 64’ünde seyahatle iliskili saglik sorunlari görüldügü belirtildi. Seyahat esnasinda maruz kalinan hastaliklar sadece anlik huzursuzluklara neden olmayip ayni zamanda tatilin kalitesini de oldukça düsürüyor. Bayindir Hastanesi Sögütözü Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Asli Karademir kendimizi birçok seyahat enfeksiyonundan asi yaptirmak gibi küçük önlemlerle koruyabilecegimizi söyledi.

Seyahat enfeksiyonlarindan korunma yollari

Vektörler: Eger sartlar uygunsa vücudumuzu kapatacak giysiler giymeliyiz. Giysilerin kapatamadigi vücut bölgeleri için böcek uzaklastiricilar (dietiltoluamit, DEET gibi) etkilidir. Etkisinin devami için mutlaka 6 saat arayla tekrarlanmalidir.

Su ve Yiyecekler: Birçok enfeksiyon hastaligi su ve yiyeceklerden geçer. Bu nedenle birkaç saattir oda sicakliginda bulunan pismis yiyecekler yenmemeli, tamamen pismis ve hala sicak olan yemekler yenmelidir. Yiyecek ve içeceklerle ilgili temel kural “kaynatin, pisirin, soyun veya unutun” olmalidir.

Solunum Yolu: Özellikle geri kalmis ülkelere uzun süreli seyahatler için önemlidir. Aktif tüberkülozu olan kisilerin uçakla seyahatine izin verilmemelidir. Seyahat sirasinda kalabalik ortamlardan ve öksüren kisilerden uzak durulmaya çalisilmali.

Cinsel Yol: HIV ve cinsel yolla bulasan diger hastaliklar risk teskil etmektedir. Bu nedenle yeterince taninmayan kisilerle cinsel temastan kaçinmak veya kondom kullanmak önerilir. Ancak kondomda dahi yirtilma veya dökülme nedeniyle yüzde 3 - 5 oraninda risk bulundugu unutulmamalidir.

Kan Yolu: Seyahat sirasinda herhangi bir nedenle saglik kurulusuna basvurmak gerektiginde kullanilacak ignelerin mutlaka tek kullanimlik olmasina dikkat edilmeli, dövme gibi islemlerden kaçinilmalidir.

Seyahat Öncesi Asilama

Zorunlu Asilar: Dünya Saglik Örgütü’nün bazi ülkelere giderken yapilmasini zorunlu tuttugu asilardir. Bugün için zorunlu tutulan tek asi sarihumma asisidir. Meningokok asisi için ise, Suudi Arabistan tarafindan hac ve umre dönemlerinde seyahat edeceklere yaptirilma zorunlulugu getirilmistir.

Rutin Asilar: Asilama takviminde bulunmasi gereken asilar seyahat öncesi gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir. Örnegin tetanos asisi yapilisinin üzerinden 10 yili geçti ise mutlaka tekrar yapilmalidir.

Önerilen Asilar: Bu asilar seyahat edecek kisilere seyahat plani çerçevesinde hastalik riskleri degerlendirilerek ve yarar- zarar hesabi yapilarak önerilmelidir.

Turist ishaline dikkat

Seyahat amacinin temelini olusturan yeni yerler yeni tatlar kesfetme istegi siklikla ishale neden olabilir. Öncelikle korunma yollarina dikkat etmek gerekir. Buna ragmen ishal gelistiyse ve saglik kurulusuna gitme olanagi yoksa hastanin kendisini tedavi etmesi önerilebilir.

Sitmadan korunmak için danismanlik sart

Dünyanin birçok ülkesinde farkli sitma türleri mevcuttur. Bu nedenle seyahat öncesi danisma merkezlerinden, gidilecek ülkede bulunan sitma türü hakkinda danismanlik hizmeti alinmali ve önerilen ilaçlar dogru sekilde uygulanmalidir. Seyahatten dönüste 3 ay içinde yüksek ates meydana gelirse mutlaka sitma yönünden de arastirilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası