Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNESIN TADINI ÇIKARIRKEN GÖZÜNÜZDEN OLMAYIN

GÜNES, GÖZ HASTALIKLARINA DAVETIYE ÇIKARIYOR

Tüm yil hayalini kurdugunuz yaz aylari kabusa dönmesin. Günesin tadini doyasiya çikarmaya hazirlandigimiz yaz aylarinda uzmanlar, günes gözlügü takmadan günese çikmanin körlüge giden ciddi sorunlara neden olabilecegi konusunda uyariyor.

Günesin yaydigi ultraviyole (UV) isinlarin cilt kadar göze de ciddi zararlar verdigini söyleyen Dünyagöz Ataköy Hastanesi’nden Opr. Dr. Mahmut Öztürk, “Günese yogun sekilde maruz kalmak katarakt, makula dejenerasyonu ve retina hastaliklarina neden olabiliyor. UV isinlari, gözdeki korneayi kurutabilir, kasinti, batma, yanma ve kanlanma gibi sikayet ve hasarlara neden olabilir” diye konustu.

Son yillarda ozon tabakasinin incelmesi nedeniyle günesten gelen zararli isinlarin miktarinin da arttigini belirten Opr. Dr. Öztürk, yaz aylarinda günes gözlügü takmadan disari çikilmamasi konusunda uyariyor. Opr. Dr. Öztürk, su bilgileri veriyor: “Görülebilen günes isinlari ve görülemeyen UV isinlari dokulari iki yolla etkiler. Birincisi moleküler frakmantasyon yani molekülleri parçalayarak protein, enzim ve nükleik asidleri parçalar. Ikincisi serbest radikal olusturarak; isikta enerji alan hücre isigi absorbe ederek bir üst seviyeye transforme olur ve stabil olmayan oksijenizasyonla çevre hücreleri parçalar.”

Günes isinlarinin gözde yol açtigi zarari anlatan Opr. Dr. Öztürk bunlari su sekilde siraladi:

Kapaklar: Kapaklarda UV isinlari günes yanigina sebep olur, bunu gölge veya tente ile engellemek mümkün degildir. UV lokal cilt yaslanmasi (keratos), yaslilik benleri (spotlar), cilt kurulugu, kirisikliklara sebep olur. Daha da ilerisi cilt kanserleri (basal cell carcinoma, squamous cell carcinoma) ve maling melanoma da sebep olabilirler. Bunu engellemenin tek yolu kaliteli günes gözlügüdür.

Kornea: Bu tabakayi etkileyen isinlari normalde ozon tabakasi emer. Yeryüzüne ulasmayan ancak ozondaki bozulma bu isinlarin bir kisminin yeryüzüne ulasmasina sebep oluyor. Superficial (yüzeysel) punktat (noktasal) keratite sebep olur. Daha uzun dalga boylarina (ozondan geçen) uzun süre maruz kalinirsa karda gördügümüz kornea yaniklarina yazinda rastlanabilir.

Lens: Günes isinlari katarakt olusumuna sebep olur. Primer kortikal katarakt türü en güzel örnektir. Isinlar lens içindeki proteinleri bozup katarakta sebep olur. Ayrica yakin görme bozuklugu tropikal yerlerde isinlarin lensi bozmasindan dolayi normalden 5 yil önce baslar. Insanlar 5 yil erken yakin gözlügü kullanmaya baslar.

Retina: Isin retinanin 3-4 derece isinmasina sebep olur. Bu da retinada pigment epiteli dedigimiz retinayi besleyen tabakalarda lipofucsin gibi zararli maddelerin açiga çikmasina sebep olur. Bu madde makula (sari nokta) dejeneresansinin (bozulmasi) en büyük nedenidir.

Günes gözlügü kullanmanin göze faydalarini da vurgulayan Opr. Dr. Öztürk söyle konustu:

1) Kontrast duyarliligini artirarak daha net görmeyi saglar.

2) Günes gözlüksüz güneste kalmak karanlikta görmeyi azaltir. Adaptasyon azalir. Günes gözlügü takmak bunu önler.

3) Günes gözlügü görüntünün dagilmasini (clare) ortadan kaldirir. Daha keskin görmeyi saglar.

4) Günes gözlügü renk kontrastinin netlesmesini saglar. Renklerde günesin yarattigi daginikligi önler.

GÜNES GÖZLÜGÜ SEÇERKEN...

Gözlük kullanilmasi kadar kullanilan gözlügün kalitesinin de büyük önem tasidigini, yeterli UV korumasi olmayan günes gözlüklerinin kisiye faydadan çok zarar getirecegini belirten Opr. Dr. Öztürk, günes gözlügü seçerken dikkat edilmesi gereken noktalari söyle anlatti: “Günes gözlügü kesinlikle isportadan veya seyyar saticidan alinmamali. Bu gözlüklerin özellikle çocuklara takilmasi büyük bir risktir. Günese karsi uygun gözlük kullanmayan kisinin retinasina ulasan zararli isinlarin miktari da artacaktir. Günes gözlügü seçerken görünümden ziyade gözlügün fonksiyonu ön planda tutulmali. Çerçevenin yeterli genislikte olmasina, göze mümkün oldugunca yakin durmasina dikkat edilmeli. Bunun yani sira göz etrafini örten, yan ve üst siperligi olan çerçeveler tercih edilmeli. Günes gözlügünün camlarinin homojen renkte olmasina ve lokal renk degisikligi olmamasina özen gösterilmeli. Çok koyu renkli camlar gözdeki kontrasti bozar ve görme keskinligini azaltir.”

Opr. Dr. Öztürk, günes gözlüklerinin, göz sagligi için önemli koruyucu ürünler olarak degerlendirilmesini ve kullanilmadan önce mutlaka uzman göz hekiminin önerilerinin alinmasi gerektigini de sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası