Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ELLERINIZDEKI UYUSMA VE AGRILARI HAFIFE ALMAYIN!

Ellerinizde özellikle geceleri artan agri, uyusma, güç kaybi ve elektriklenme yasiyorsaniz dikkat! Bu belirtilerle 30–50 yas arasi kadinlarda ve bazi meslek gruplarinda siklikla görülen, gündelik yasami ve uyku düzenini kabusa çeviren Karpal Tünel Sendromu hakkinda tüm merak edilenleri Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlatiyor...

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel Sendromu, basparmak dahil elin ilk üç parmagini tutan, ilerleyici özellikte, agri ve uyusma belirtileri gösteren bir tuzak nöropatisidir. Genellikle median, yani koldaki en kalin sinirin, bilek düzeyinde sikismasi veya baski altinda kalmasiyla ortaya çikar. Median sinir, basparmagin iç taraf yüzeysel duyusu ile isaret, orta ve yüzük parmaginin duyusunu tasir. Bu sinirin bilegimizde karpal tünel olarak bilinen küçük bir kanaldan geçerek dagildigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, hastaligin da bu kanalin ismiyle anildigini vurguladi.

Ev Isleri ve Klavye Kullanimi Hastaligi Tetikliyor!

Bilekte sinir sikismasi ile karakterize edilen karpal tünel sendromu, özellikle el isi ve siklikla temizlik yapan, süt sagan, yer-duvar silen, çamasir sikan ve hamur yoguran kadinlarda daha sik görülür. Bilgisayar basinda sürekli klavye ve fare ile çalisanlarda da bu sendroma rastlanabilir. Dr. Yavuz, el bileginin çok zorlanmasi ve median siniri çevreleyen kilifin sertleserek siniri sikistirmasiyla ortaya çikan bu rahatsizligin ilk üç parmakta elektrik çarpmasi, elde güçsüzlük, bilekten dirsege kadar uzanan bölgede agri ve uyusma seklinde belirtileri oldugunun altini çizdi. Dr. Yavuz, agri ve uyusuklugun kisiyi uykudan uyandiracak düzeyde olabilecegini ve geceleri daha fazla artabilecegini sözlerine ekledi.

Sendrom Hamilelikte de Görülebilir...

Genellikle 30 – 50 yas arasi kadinlarda daha sik görülen Karpal Tünel Sendromu, marangozlar, firçayla boya ve resim yapanlar, tenisçiler, sik sik bulasik yikayanlar ve soförler gibi sürekli kol ve bilegini hareket ettiren herkeste görülebilir. Erkeklerde KTS’ nin en sik rastlandigi meslek grubunun kasaplik oldugunu belirten Dr. Yavuz, bu rahatsizligin kadinlarda hamilelik sirasinda geçici olarak ve hipotiroidi olanlarda da görülebilecegine dikkat çekti. Karpal Tünel Sendromu'nun meydana gelmesinde romotoid artirit, damar anomalileri, tendinitis, sismanlik, periferik sinir tümörleri veya kistleri gibi bazi hastaliklarin da etkili oldugunu belirten Dr. Yavuz, ileri yaslarda dejeneratif eklem hastaligina bagli olarak benzer sikayetlerin ortaya çikabilecegini vurguladi. Sik alkol tüketimi olanlar, damar hastaliklari yasayanlar ve seker hastalari da risk grubunda yer aliyor.

Karpal Tünel Sendromu'nun Nedenleri Nelerdir?

Sürekli el bileginin zorlanmasi, romatolojik hastaliklar, travmalar, endokrin hastaliklar, diyabet gibi metabolik hastaliklar, bir bant seklinde median sinirin üzerini örten karpal baglar üzerinde skar, yani yara dokusu olusturarak bu baglarin kalinlasmasina neden olur. Kalinlasan bu dokunun median sinir üzerine baski yaptigini söyleyen Dr. Yavuz bunun sonucunda sinirin giderek incelip, duyu iletim özelligini kaybettigini ve sinir dokusunun ölümüne yol açtigini vurguladi. Parmaklar ve ellerde ortaya çikan güçsüzlük geç kalindiginda sinirlerde kalici hasara neden olabilir.

Hastaligin Teshisi Için EMG Testi Gerekiyor!

Teshiste hasta sikayetlerinin kolaylik sagladigini belirten Dr. Yavuz, giderek artan ilk üç parmagin yarisinda uyusukluk, ellerini sallamak suretiyle geçen gece agrilari, basparmaga ait kaslarda erimeyi takip eden zamanlarda güçsüzlük, el ve kollarda uyusukluk, agri, kuvvet kaybi ve el bileginde karpal bagin bulundugu yere refleks çekici ile vuruldugunda, el parmaklarinda elektrik çarpma hissinin KTS teshisinde yeterli oldugunu vurguladi. KTS’den süphe edildiginde hastadan mutlaka % 90’in üzerinde kesin tani konulabilen EMG testi istenir. Bazen hastaligin baslangiç döneminde, hastalar siddetli agridan sikayetçi olsalar bile EMG testi normal çikabilir. Dogru teshis için hastaligin baslangicindan itibaren en az 20 gün ila 6 aylik bir süre geçmesi gerekir.

Karpal Tünel Sendromu’nun Tedavisi

Bu rahatsizligin tedavisinde siniri sikistiran basinin kaldirilmasinin esas hedef oldugunu belirten Dr. Yavuz, bunun da daha çok cerrahi olarak gerçeklestirildigini vurguladi.

Konservatif Tedavi: KTS’ de orta veya hafif derecede agri ve uyusukluk varsa konservatif tedavi denenebilir. Geceleri elin yüksek bir yere konulmasinin yani sira analjezik etkili antienflamatuar ve B kompleks vitaminleri verilir. El ve koldaki agri nedeni ile el bilegini sikica saran kisiler farkinda olmadan sinire daha çok basi yaparak hastaligin daha hizla ilerlemesine, kisa sürede adale erimesine ve gece agrilarinin artmasina neden olur. Orta derecede rahatsiz olanlarda agrinin geçmesini saglayan lokal steroid uygulanabilir. Ancak sinir üzerindeki basi devam ettiginden sinir hasari artar ve tedavi yaniltici olabilir.

Cerrahi Tedavi: Ilaç tedavisi ile sikayetleri geçmeyen hastalar, rahatsizlik ilerlemeden cerrahi tedaviye alinmalidir. Sinir üzerindeki basi ortadan kalktiginda nöral fonksiyonda hizla iyilesme görülecektir. Lokal anesteziyle uyusturulan elin orta hattinda el kivrim çizgileri arasina yapilan 1–1,5 cm’lik kesiyle median sinirin üzerindeki karpal bag kesilerek sinir serbestlestirilir. Klasik ameliyatta kesi boyutu artarken ameliyat mikroskobu veya endoskopik yöntemle yapilan islemlerde kesi boyutu ve agri seviyesi azalacaktir. Ayni zamanda dikissiz olan bu yöntemde cilt estetik açidan da kusursuz görünür ve hasta ayni gün evine gönderilir.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası