Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tanida Keskinlik ve Güvenilirlik Her Geçen Gün Artiyor

Dünyadaki yeni görüntüleme sistemlerini tanitmak üzere saglik profesyonellerine özel bir konferans Anadolu Saglik Merkezi’nde düzenlendi.

“Radyolojik Görüntülemede Güncel Teknolojiler” baslikli konferansta yerli ve yabanci saglik profesyonelleri bulustu.

Konferans Anadolu Saglik Merkezi Tibbi Hizmetler Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçi’nin açilis konusmasiyla basladi. Görüntüleme teknikleri alaninda dünyadaki iki önemli uzman, Münih Grosshadern Üniversitesi’nden Dr. Thorsten Johnson ve Mannheim Üniversitesi’nden Dr. Henrik Michaely, Türk meslektaslariyla konferansta bir araya geldi

Insan anatomisinin artik daha ayrintili ve hizli incelenebilmesi, daha erken ve dogru tani açisindan büyük fayda sagliyor.

Radyolojik görüntüleme teknolojilerinde yasanan gelismeler, hastalarin ve hekimlerin hayatini kolaylastiriyor. Anadolu Saglik Merkezi, Radyoloji Uzmani Dr. Oktay Karadeniz, toplantida vaka deneyimlerini de paylasti. Radyasyon miktari son derece düsük oldugu için bebeklerde ve yaslilarda rahatlikla kullanilan Flash BT hakkinda da bilgi aktaran Dr. Oktay Karadeniz sunlari söyledi:

“2 metre boyundaki birinin tomografisini 5 saniyenin altinda çekebiliyoruz. Çok hizli çekim sayesinde radyasyon dozu da düsüyor. Cihazin hizli görüntüleme özelligi sayesinde, 0,3 saniyede kalp, 0,6 saniyede akciger tomografisi çekilebiliyor. Hastanin nefes tutmasina gerek kalmadan çekim yapilabiliyor.

Örnegin, inme hastalarinda beyindeki tikanikliklar izlenebiliyor, tani konulabiliyor. Hastaya iki farkli isin gönderilerek beyindeki yeni kanamalar kolayca tespit edilebiliyor. Damar tikanikliklari kolayca görülüyor. Damarlara yönelik BT anjiyo yapildiginda kemikleri ayrit etmek mümkün oluyor. Böylelikle sadece damarlari degerlendirmek mümkün oluyor. Ayrica damar içindeki kireçlenmeler de görülebiliyor. Kalp çekildikten sonra koroner damarlarin besledigi alanlarda sorun olup olmadigina bakilabiliyor.”

Tümörler karakterize edilebiliyor

Münih Grosshadern Üniversitesi’nden Dr. Thorsten Johnson, yasanan gelismelerle birlikte görüntülemeden alinan sonuçlarin artik tedaviyi yönlendirir hale geldigini belirterek su bilgileri verdi:

“Simdi artik bizlere sadece bölgede bir patoloji olup olmadigi, yani ‘evet ya da hayir’ cevabi degil, bu sonucun o hastaligin tedavisi için de ne anlama geldigi soruluyor. Bugün artik kanseri evrelemenin ötesine geçildi. Artik görüntüleme teknolojileriyle tümörleri karakterize edebiliyoruz. Bu sayede, gereksiz yere tedavi alinmasinin da önüne geçilmis oluyor. Eger bir hastalik tanisi varsa da hastaliga göre en etkin ve dogru tedavi planlanmis oluyor.”

Mannheim Üniversitesi’nden Dr. Henrik Michaely, beyin tümörlerinde ileri görüntüleme tekniklerini aktardi. 3Tesla MR’in detayli beyin görüntüleme olanagi sagladigini söyledi ve özel yazilim sayesinde hasta hareketinden kaynaklanan, görüntü bozulmalarinin engellenebildigini belirtti. 3Tesla MR ile inme hastalari için beynin iyi beslenmeyen bölgelerinin tespit edilebildigini ve tümör lokasyonunun detayli haritasinin alinabildigini belirtti. 3 Tesla MR’in epilepsi hastaliginin tanisinda da büyük kolayliklar sagladigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası