Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KLIMA ILE SERINLEYEYIM” DERKEN ZATÜRRE OLMAYIN

Yaz aylarinin vazgeçilmezi klimalar neredeyse herkesin hayatina dahil olmus durumda. Ev, isyeri ve arabalarimizda sikça kullandigimiz klimalar dikkatsiz ve yanlis kullanildiginda birçok ciddi saglik problemini de beraberinde getirmektedir.

Düzenli olarak bakimi ve temizligi yapilmayan, yanlis kullanilan klimalar, gribal enfeksiyonlardan yüz felcine kadar birçok hastaligin olusumuna zemin hazirliyor. Memorial Sisli Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, bilinçsiz klima kullaniminin yol açtigi hastaliklar ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgiler verdi.

Klimalari çok düsük isilarda uzun süre kullanmayin

Insan organizmasi, ani isi degisikliklerinden kolayca etkilenebilir. Soguk ortam, vücut direncini düsürerek, firsatçi bakterilerin aktif hale geçmesine yol açar. Özellikle sicak ortamdan ani olarak soguk ortama giris, saglik açisindan istenilen bir durum degildir. Bu nedenle, klimalarin isi derecesinin ayarlanmasi ve çok düsük isilarda kullanilmamasi önemlidir.

Yüz felcine neden olabilir

Özellikle çocuklar, yaslilar üst ve alt solunum yolu ile ilgili problemi olanlar (örnegin kronik sinüzit ve bronsiti olanlar) klima kullanimina dikkat etmelidirler. Ayrica klimalarin direkt olarak, kisinin üstüne soguk hava üflemesi yüzdeki sinir kilifi üzerine etki ederek ödem ve yüz felci olusturabilir.

Alerji hastalari dikkat!

Klimalarin üfledigi soguk hava ve ortama yaydigi tozlar, özellikle alerjik bünyeli kisilerin sikayetlerini ve krizlerini tetikleyerek astim krizlerinin ortaya çikmasina ve siddetli kuru öksürüklerin olusmasina neden olabilir. Bu nedenle, alerjik bünyesi olan kisiler, ani isi degisikliklerinden ve çok soguk ortamlardan kaçinmalidir.

Zatürree olmamak için

Klimalar yoluyla olusan hastaliklardan en önemlisi, ‘legionella pnömonisi’ (atipik pnömoni) olarak adlandirilan zatürredir. Bu hastalik, ilk kez 1976 senesinde Pensilvanya lejyonerlerinin yaptiklari bir toplantida bulunan kisilerde görülmüs ve toplanti salonundaki havalandirma sisteminden kaynaklandigi anlasilmistir. Bu nedenle de ‘lejyoner hastaligi’ olarak adlandirilmistir. Hastaligin taninmasi ile birlikte, bu zatürre tipinin alisilagelmis zatürre belirtileri göstermedigi fark edilmistir. Dolayisiyla, tipik pnömoniden farkli oldugu için, atipik pnömoni olarak da adlandirilmistir. Hastaliga neden olan, ‘legionella pneumophilia’ denen bir bakteridir. Bu bakteri, klimalarin filtre sistemlerinde uygun nem ve isida üremekte ve buradan ortam havasina dagilmaktadir. Siklikla, otel ve hastanelerden kaynaklanan salginlar yapar ancak tek tek görülen vakalar da nadir degildir. Insandan insana bulastigi gösterilmemistir.

Sigara kullananlar daha fazla risk altinda

Klimatize isyerleri ve büyük otellerde çalisanlar, havalandirma isçileri ve saglik personeli riskli gruplardir. Bu arada, bakteriyi alan kisinin vücut direnci de çok önemlidir. Bebek, çocuk ve yaslilar, seker hastalari, alkolikler, kortizon tedavisi alanlar, kemoterapi görenler, böbrek yetersizligi ve kronik akciger hastaliklarina sahip kisilerde, hastaligin olusumu daha yüksek orandadir. En yaygin, kolaylastirici faktör ise sigara içimidir.

Belirtileri dikkate alin

Hastalarda, tipik zatürreden farkli olarak, akcigere ve solunum sistemine ait sikayetler ön planda degildir. Ilk 24- 28 saat içinde halsizlik, kirginlik, yaygin kas agrilari, siddetli bas agrisi ve huzursuzluk vardir. Daha sonra ates ve ilk iki günde yogun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulanti, kusma, ishal, karin agrisi gibi sindirim sistemi bulgulari olabilir. Hastalarin %20’sinde sinir sistemi bulgulari, konsantrasyon bozukluklari hatta koma görülebilir. Tüm bu bulgular içinde, solunum sistemi ile ilgili oldugunu aklimiza getirecek en önemli bulgu öksürüktür.

Hastalik tamamen tedavi edilebilir

Hastalik genellikle tek taraflidir. Bilgisayarli akciger tomografisi ile daha detayli inceleme yapilmasi gerekebilir. Birtakim laboratuar testleri taniya yardimci olabilir.

Hastaligin tedavisinde, 15-21 gün süreyle, bu bakterilere yönelik antibiyotikler kullanilmalidir. Uygun antibiyotik seçilmesi önemlidir, çünkü her antibiyotik bu bakteriyi tedavi edememektedir. Uygun antibiyotigin, uygun dozda ve uygun sürede kullanimi ile hastalik tamamen iyilesmektedir.

Tüm bu hastaliklardan korunmak için,

• Klimalarin bakim ve temizliginin, her yil ciddi ve düzenli olarak yapilmasi önemlidir.

• Bakteri filtresi kullanilmalidir.

• 25 derece civari sicaklik, en uygun isi derecesidir. Ortamin asiri sogutulmamasina dikkat edilmelidir.

• Klimalarin üfledigi havaya direkt maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Klimalari oldukça sik kullanmaya basladigimiz su günlerde, ates, öksürük, halsizlik sikayeti olan kisiler, bu bulgularin basit bir gribal enfeksiyon olmayip, zatürre baslangici olabilecegi akilda bulundurmali ve bir gögüs hastaliklari uzmanina basvurarak tetkiklerini yaptirmalidirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası