Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadin ve erkek cildinin kabusu: ‘GÜLLEME’

Stres, menopoz, günes gibi sebeplere bagli olusan ‘Gülleme’, mide rahatsizliklariyla da paralellik gösteren bir cilt hastaligi. Burun üzeri ve yanaklarda kirmizilik. Iltihapli ve iltihapsiz kirmizi kabartilar ile yüzdeki yanma hissi en belirgin bulgulari olmakla birlikte; Helen Harper Medikal Danismani ve Pediatrik Dermatoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Ümit Uksal, güllemenin reflü ve mide ülseri ile es zamanli olarak ortaya çikabildigini de belirtiyor.

Gülleme (Rozasea), genellikle 40 yas ve üzeri kadin ve erkeklerde görülen bir cilt hastaligidir. Kadinlarda erkeklere göre biraz daha sik görülebilir. Kadinlarda özellikle menopoz döneminde daha sik görülür ve bu dönemdeki ates basmalari ile hastanin sikayetleri daha da artar. Hastaligin kesin sebebi bilinmemekle beraber, hormonal degisiklikler, bünyevi yatkinlik, stres, sicak ve günes gibi dis faktörlerin, sigara, alkol ve bazi besinlerin de rol oynadigi bilinmektedir.

Belirtileri, burun üzeri ve yanaklarda kirmizilik, iltihapli sivilceler veya iltihapli olmayan kirmizi kabartilar ile yüzde yanma hissidir. Bazi hastalarda gözlerde kizariklik, yanma veya migren benzeri bas agrisi da cilt belirtileri ile birlikte olabilir. Kirmizi renginden dolayi bu hastalik ‘gülleme’ olarak da adlandirilmistir. Belirtiler yazin, günesle, sicak banyo yapmakla ve stresle alevlenir. Hasta zaman zaman yüzünün asiri yanarak kipkirmizi olmasindan yakinir. Bu durum hastanin günlük sosyal yasamini etkiler. Çalisan bir kadin is ortaminda, ev hanimi ise toplum içinde kendini kötü hisseder; yalniz kalma istegi ile depresif bir ruhsal duruma düser. Bu ruhsal durum ve moral bozuklugu da hastaligi olumsuz etkiledigi için durum giderek kötülesir.

MIDE ILE PARALEL BELIRTILER GÖSTERIR

Son yillarda bazi hastalarda mide eksimesi, yanmasi, reflü ve mide ülseri ile güllemenin birlikte olabildigi dikkati çekmistir. Bu iki hastalik her zaman birlikte olmayabilir , ancak bazi hastalarda böyle bir birliktelik görülebilir. Gülleme olan hastalarda mide sikayeti varsa reflü ve mide ülserine neden olan bir mikrobun olup olmadigi arastirilir. Bu mikrop ‘helikobakter pilori’ olarak adlandirilir ve bazi laboratuar incelemeleri ile bu mikrobun hastalik etkeni olabilecek kadar artip artmadigi saptanir. Bu yöntemlerden biri ‘üre nefes testi’ olarak bilinen bir yöntemdir. Hastaya bir ilaç verilerek bir balonu üflemesi istenir. Nefesteki üre miktarinin artisi bu mikroptaki artisi gösterir. Gülleme olan bir hastada eger bu test pozitif çikarsa bazi haplar verilir. Reflü ve mide ülseri tedavisinde kullanilan bu ilaçlar eger ayni zamanda gülleme de varsa hem mide hem de cilt için faydali olur.

Gülleme hastalari için diyet de önemlidir. Asiri çay, kahve, sicak yiyecek-içecek, baharatli yiyecekler, sigara, alkol ve asitli içeceklerden uzak durmalidir. Sicak banyo, kaplica, sauna, solaryum ve günes banyosu hastaligi kötülestirir. Gözde kizarma varsa mutlaka göz hastaliklari uzmani tarafindan kontrol edilmeli ve gerekli ilaçlar kullanilmalidir.

STRESE VE ÖGLE SAATINDE GÜNESE DIKKAT

Stres, ‘gülleme’yi arttiran bir diger önemli etkendir. Hastaligin dönemsel olarak artip azalmasi stres, sicak, günes ve uygun olmayan beslenme gibi çesitli faktörlere baglidir. Gülleme, dermatologlar tarafindan klinik olarak teshis edilir, bazi haplar ve kremlerle basari ile tedavi edilir. Midede helikobakter mikrobunda artisla birliktelik saptandiysa bazi mide ülseri ve reflü ilaçlari ayni zamanda bu cilt hastaliginin da tedavisine katki saglar. Yaz aylarinda ögle saatlerinde günese çikilmamasi tavsiye edilir. Ayrica 50 koruma faktörlü kremlerle cilt günesten korunur. Ögle saatlerinde, yazin 11.00-15.00 saatleri arasinda günese çikma mecburiyeti varsa, yüz genis kenarli bir sapka ile ayrica korunmalidir. Göz çevresini korumak için de koyu renkli ve genis camli günes gözlükleri kullanilmasi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası