Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Yetersiz Su Tüketimi Fiziksel ve Zihinsel Performansi Düsürüyor!

Ülkemizde çocuklar yeterli oranda sivi tüketmiyor, çünkü anne babalar çocuklarinin beslenmelerinde sarf ettikleri özeni maalesef sivi tüketimi konusunda yeterince göstermiyor. Bunun nedeni ise ebeveynlerin de aslinda yeterince su tüketmemeleri! Oysa su tüketiminde de çok dikkatli olmakta fayda var. Aksi halde çocuklarin fiziksel ve zihinsel performanslarinda ciddi sorunlar ortaya çikabiliyor!

Yetiskin bir bireyin vücut agirliginin yüzde 60’ini su olusturuyor. Bu oran prematüre bebeklerde yüzde 83 ve zamaninda dogan bebeklerde yüzde 79 gibi yüksek bir rakamda seyrederken, dogum sonrasinda ilk 3. ayda yüzde 70´e, 1 yasinda da yüzde 60´a iniyor. Su insan yasami için büyük bir önem tasiyor. Çünkü su besinleri ve oksijeni organlara tasmak, vücut isisini dengelemek, metabolizmayi düzenlemek, vücuttaki toksik maddelerin atilmasini saglamak ve enfeksiyonlarla savasmak gibi birçok önemli görev üstleniyor. Acibadem Fulya Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Arzu Özgeneci Öngün, yeterli su tüketiminin çocuklarda yetiskinlere nazaran daha büyük bir önem tasidigina dikkat çekerek, “Su çocuklarin saglikli gelisimleri için ihtiyaç duyduklari protein, karbonhidrat, yag, vitamin ve mineral gibi yasamsal önem tasiyan temel besin ögeleri arasinda yer aliyor. Bu nedenle çocuklarda minimum sivi tüketimi eriskinlerin 2 kati olmali” uyarisinda bulunuyor.

Ilk 6 ay su içirmeyin!

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Arzu Özgeneci Öngün, bebeginize ilk 6 ay sadece anne sütü vermeniz gerektigini belirterek, “ Bu süreçte suyu ne kadar kaynatirsaniz kaynatin, içinde bulunan mikroplar bebege kolaylikla geçebiliyor. Ilk 6 ay bebegin vücut dirence düsük oldugu için enfeksiyon hastaliklarina yakalanma riski daha kolay oluyor. Bu yüzden su tüketimine kati gidalara geçis yapildiginda baslamalisiniz’ diyor.

Susuzluk bebegi huzursuz ve bitkin yapiyor!

Yetersiz su alimi çocuklarda ishal ve enfeksiyon hastaliklari gibi ciddi sonuçlar ortaya çikmasina neden olabiliyor. Üstelik vücut agirliginin yüzde 5’i kadar su kaybi çocuklarda herhangi bir belirti de vermiyor. Vücut agirliginin yüzde 10’u kadar su kaybi durumunda ise; huzursuzluk, dudak ve gözlerde kuruluk gibi belirtiler ortaya çikiyor. Vücuttaki su kaybi yüzde 15’e ulastiginda halsizlik, bas dönmesi, bulanti, kusma ve gözyasi azalmasi seklinde belirtiler görülüyor. Dr. Arzu Özgeneci Öngün, yetersiz su aliminin bir baska göstergesinin de idrarin yogunlugu oldugunu söyleyerek, “Koyu renkte idrar yeterince su alinmadiginin önemli bir göstergesi. Normal su içen bir çocukta idrar kokusuz açik sari renkte oluyor” diyor. Yetersiz su tüketimi uzun vadede görme sorunlari, bilinç kaybi, hatta böbrek yetmezligi, sok ve koma gibi çok agir tablolara da neden olabiliyor.

Zihinsel performansi düsürüyor

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Arzu Özgeneci Öngün, yetersiz su tüketiminin sadece fiziksel degil, ayni zamanda zihinsel performansi da düsürdügü ve konsantrasyon bozukluguna yol açtigi uyarisinda bulunarak, “Yetersiz su tüketen çocuklarin konsantrasyonlari düsüyor ve ögrenme yetenekleri azaliyor. Bunun sonucunda da okul çaginda ise derslerinde basarili olamiyor!” diyor.

Hangi yasta, ne kadar su tüketmeli?

Su tüketimi kuskusuz her çocugun yasina, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre degisiyor. Ancak yine de her çocugun mutlaka almasi gereken bir ‘su’ miktari var, Vücutta normal sivi dengesinin korunmasi için alinmasi gereken sivi gereksinimi vücut yüzeyine göre hesaplaniyor. Normal sivi gereksinimi yaklasik olarak 1500cc/m 2/24 saat olarak hesaplaniyor Ya da harcanan kaloriye göre günlük sivi miktari belirleniyor. Örnegin her 100 kaloriye 100 ml sivi verilmesi normal kabul ediliyor.

• 6 -12 ay arasinda: 30 ml ile 100 ml
• 1-3 yas arasinda: 1-3 litre
• 4-8 yas arasinda: 1-4 iltre
• 9-13 yas arasinda: 1-2 litre

NE ZAMAN SU VERMELI?

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Arzu Özgeneci Öngün bebeginiz 6-12 aylikken, kati gidalara baslandiktan sonra, her 3 saatte bir yemekten sonra su vermeniz gerekiyor. Çocugunuz 1-5 yas arasinda ise her 2-3 saatte bir yemek sonlarinda 100 ml su vermeyi ihmal etmeyin. Yemekten önce verilen su karnin sismesine ve yetersiz beslenmeye neden oluyor. Dolayisiyla çocugunuza suyu yemek sonrasinda vermenizde fayda var. Ancak eger çogunuz asiri kilolu ise tok tutsun diye yemek öncesinde de su verebilirsiniz.

Tuvalete gitme sikligini takip edin

Çocugunuzun yeterli su tüketip tüketmedigini anlamanin en pratik yolu, tuvalete gitme sikligini takip etmek. Dr. Arzu Özgeneci Öngün eger çocugunuz 2 saatte bir tuvalete gidiyorsa, idrarin yogunlugu normalse, bu vücudunda yeterli su oldugu anlamina geldigini belirterek, “Bebeklerde ise günde 7 bez harcanmasi vücutta yeterli su oldugunun önemli bir göstergesi oluyor.” diyor.

Çocugunuza örnek olun

Çocuklar anne ve balarini örnek model aliyorlar. Bu nedenle yeterli su tüketmeleri için anne- babalarin günlük su tüketimi konusunda çocuklarina örnek olmalari gerekiyor. Dolayisiyla çocugunuzun yaninda sik sik su için ve suyun sagligimiz için ne denli önemli oldugunu sik sik tekrarlayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası