Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dizlerin Düsmani 4 Spor; Bisiklet, Step, Spinning, Uzay Yürüyüsü

Kis mevsimi bitince birçok insan, kisin aldigi kilolari atmanin derdine düsüyor. Imkani olanlar solugu spor salonlarinda aliyor, açik havada spor yapmayi tercih edenler de açik alanlardaki spor aletleriyle çalisiyor. Ancak bilinçsiz spor yapmak dizlere zarar vermekten baska bir ise yaramiyor. International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Doç. Dr. Sezgin Sarban, spor yapmanin bilinçli yapilirsa faydali oldugunu, uzay yürüyüsü (ayakta yüksek egimle pedal çevirmek), step (basamak çikmak), bisiklet ve spinning (bisikletle yapilan bir egzersiz) sporlarinin dizlerde asiri zorlanma, yüklenmeyle birlikte diz eklemlerine zarar verdigini söylüyor.

SIFIR EGIMLE SPOR FAYDALI

Orta ve ileri yas grubunda diz kapagina çok yük binmemesini istediklerini, spor salonlarinda sik yapildigi üzere yüksek egim verilerek yapilan sporlarin dizdeki “Patellofemoral” eklemine asiri yük bindirdigini belirten Doç. Dr. Sezgin Sarban, “Diz kapaginin altinda bulunan eklemde kikirdak zorlanmalari oluyor. Dizi bükünce patellofemoral eklemi zorlaniyor, ön diz agrisi ortaya çikiyor. Hatta bu zorlanma ve yüklenme nedeniyle kisi antrenmani birakmak zorunda kaliyor” diyor.

Ayni sekilde pilates ve yogada da dizi zorlayarak yapilan hareketlerin oldugunu, egitmenlerin bu konuda gereken uyarilari yapmalarinin önemli oldugunu ifade eden Doç. Dr. Sezgin Sarban, su bilgileri veriyor:

“Vücudun kendi agirligini kullanarak yapilan germe egzersizlerinde bile eklemler zorlaninca birakmak, israrci ve inatçi bir tutum içinde olmamak gerekiyor. Ayni sekilde kosu bandinda spor yaparken, belli bir tempoda, egimi çok artirmadan yürüyüs yapilmali ve saat 5-6 km sinirlarinda kalinmalidir. En dogru egzersiz biçimi, vücudu gerektigi sekilde isittiktan sonra, her bir kasin dogru sekilde çalistirilmasidir. Her bir kasimiz için kondisyoner esliginde kaldirabilecegimiz, alabilecegimiz bir yük miktari var. Belli tekrarlarla bu agirliklari kaldirmak faydali olacaktir.”

FITIKLAR SPORA ENGEL DEGILDIR

Spor yapmadan önce vücuttaki olasi rahatsizliklari ögrenmek önem tasiyor. Tepeden tirnaga bir degerlendirmeden geçmek de omurgayi koruyacak sekilde, bilinçli egzersiz yapilmasini sagliyor. Omurgada bel ve boyunda kireçlenmeler ve fitiklar olabiliyor. Özellikle vücutlarinin belli bölgelerinde agrilari bulunan, kireçlemeleri olanlarin ortopedi ve fizik tedavi bölümlerinden destek almasi gerekiyor. Eger kisinin belirgin fitigi varsa beyin cerrahisine yönlendirilmesi önem tasiyor. Doç. Dr. Sezgin Sarban, sorunun adi konulduktan sonra da fizik tedavi uzmanlari, beyin cerrahisi ve ortopedi uzmanlarinin ortak degerlendirmesiyle bu kisilerin de spor akademisi mezunu egitmenler gözetiminde spor yapabilecegini söylüyor.

MENISKÜS YIRTIGI OLANLAR KURBAGALAMADAN UZAK DURMALI

Yüzme, eklemlere asiri yük vermeden kaslarin güçlenmesini saglar. Bu sporun yatay sekilde yapilmasindan dolayi yerçekimi kuvveti eklemlere dik gelir ve eklem kikirdaklarina yüklenme olusturmaz. Bunun yaninda yüzme sporu, vücuttaki tüm kaslari senkronize sekilde ayni anda çalistiran tek spordur. Doç. Dr. Sarban, menisküs yirtiginda kurbagalama stili, omuz sikismasi hastaligi olanlarin da serbest stil yüzmeden zarar görebilecegini belirtti.

HIÇ SPOR YAPMAYANLAR SPORA MERAK SARINCA SAKATLANABILIYOR

Hiç spor yapmamis, kaslari çalismamis, hareketsiz kalan kisilerde yaralanmalarin olabilecegine deginen Doç. Dr. Sezgin Sarban, sunlara dikkat edilmesi gerektigini söylüyor:

“Kas zorlanmalari, kas iltihaplari, ödemler, dejeneratif yirtiklar dedigimiz ve yipranmaya yatkin menisküslerde olusan yirtiklar, uzun süre hiç spor yapmayan kisiler birden spora baslayinca görülebiliyor. Özellikle parklarda, açik alanlarda bulunan spor aletlerinin bilinçsizce kullanilmasi yeni sakatlanmalara neden olabiliyor. Özellikle de saga sola dönmeyi saglayan, yuvarlak hareketli diskler üzerinde yapilan egzersizler dizleri çok zorluyor. 50-60 yasinda olup da, hiç aktif spor yapmayanlarda menisküste bulunan yirtiklar daha da artabiliyor. Bu kisilerin vücutlarini çok fazla zorlamadan spor yapmalarinda yarar var. Spora yaklasik 15-20 dakika tempolu yürüyüs yaptiktan sonra baslamak gerekiyor. Spordan önce vücudun yag - kas oranlarinin degerlendirilmesi, sporun da dogru planlanmasini saglayacaktir. Eger kisi alti ay süreyle spor yapacaksa; öncesinde, arada ve sonrasinda mutlaka bu degerlerin alinmasi büyük önem tasiyor. Diyetisyen destegi de alinarak spor yapilmasi saglikli olmaya yardimcidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası