Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ AYLARINDA SAGLIKLI GÜLÜSLER IÇIN ÖNERILER...

Yaz aylarinda genellikle daha fazla yiyecek tüketiriz. Mangal partileri, yogun asitli yiyecekler bu aylar da sikça tercih ettigimiz beslenme biçimidir. Fakat bu yiyecekler agzimizda oldukça kötü bir koku birakabilir.Dis temizligimize dikkat etmedigimiz zaman da agizda bakteriler ürer, plak olusur ve iltihaplanma baslar. Bu durumda sagligimiz da tehlikeye girmis olur.Tatil keyfinin daha uzun süreli yasayabilmek, konusurken ve gülerken çevremizdeki insanlara daha ferah bir nefes ile yaklasmayi ve saglik dislere sahip olmayi kim istemez ki ? Iste yazin da saglikli dislere sahip olmaniz için Dis Hekimi Cansin Özgür’den öneriler;

• Bir çok insanin sorunu olan dis hassasiyeti sicak, soguk, seker veya eksi yiyecek-içecekler agza alindiginda dislerde ani bir tepki ve sizlama olusturur; agri-sizi baslar. Bu dis sizlamasi keskin, ani ve derindir. Çürük ve eski dolgular disinda hassasiyet en çok diseti çekilmesi ile açiga çikan kök yüzeylerinden kaynaklanir.Dis hassasiyetinize karsi özel dis macunu ve yumusak killi firça kullanilabilirsiniz.Ayni zamanda aldiginiz gidalara da dikkat etmelisiniz. (Fazla asit içeren yiyeceklerin sik tüketilmesi sonucu mine tabakasi çözünebilir)

• Bilindigi üzere sogan, sarimsak, alkol bir numarali agiz kokusu nedenidir. Bunlari tüketmek mutlaka agiz kokusu sebebi olacaktir. Baharatli yiyecekler de agiz kokusu sebebidir. Yaz aylarinda bu ve benzeri besinlerden uzak durmak hem hafif beslenmemizi hem de agiz kokumuzu kontrol etmemizi saglayacaktir. Bunun yaninda düzenli Dis Hekimi kontrolü bizi sikintisiz bir yaza girmemize saglayacaktir. Hafif besinler ve düzenli agiz bakimi bizi temiz bir agiza ulastircak, koku gibi tatsiz durumlardan uzak tutacaktir.

• Dis çürügü maalesef Türkiye’nin en büyük saglik problemlerinden bir tanesidir. Avrupa ülkelerinde birey basina düsen çürük sayisi yalnizca birken, Türkiye’de birey basina düsen çürük sayisi altidir. Bu da büyük bir problemdir. Bunun çaresi düzenli Dis Hekimi kontrolü yaninda iyi agiz bakimi ve iyi beslenmeden geçmektedir. Alti ayda bir Dis Hekimi kontrolü, sabah ve gece üçer dakikamizi ayirarak dislerimizin her yüzeyini firçalamamiz ve ögünlerimizi yogurt, peynir gibi bazik yiyeceklerle bitirmemiz bize çürük olusumunu sifira kadar indirerek saglikli bir agiz sunacaktir.

• Agiz kurulugu sikintisi tükürügün kaliteli koruma ortamini bloke ederek her türlü agiz içi problemi olusturmasina sebep olmaktadir ve çok ciddi bir sorundur. Eger ki agiz kurulugu problemi yasiyorsak mutlaka bu problemi çözme yoluna gitmeliyiz. Çünkü bu problem arkasindan, çürük, diseti problemleri gibi zamanla altindan kalkamayacagimiz problemlere sebep olacaktir. Böyle bir problem yasiyorsak mutlaka en yakin zamanda bir uzmandan yardim almaliyiz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası