Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bekaret Kontrolü Tarih Oldu!

Türkiye'de pek çok genç kizin intiharina neden olan bekaret kontrolü, tarihe karisiyor. Hastaneler sadece mahkemeden gelen talepleri dikkate alacak. Olay tipta devrim niteliginde kararlar tasiyor.

Saglik personeli talepleri dikkate almayacak

Tasariya göre, saglik personeli adli makamlar disindaki merciilerden gelen talepleri dikkate almayacak. Bu kapsamda, adli makamlar disindaki kurumlardan gelen bekaret kontrolü istemleri yasaklanacak.

Tibbi hizmetlerin uygulanmasindan dogan sorumluluklari düzenleyen ve Meclis Baskanligi'na sunulan yasa tasarisi, tipta devrim niteliginde kararlar tasiyor. Tasariya göre, saglik personeli adli makamlar disindaki merciilerden gelen muayene taleplerini' dikkate almayacak. Bu kapsamda, adli makamlar disindaki kisi ya da kurumlardan gelen bekaret kontrolü istemleri yasaklanacak. Kurala uymayanlara 3-6 ay arasinda hapis ve 500 milyondan 1 milyar liraya kadar agir para cezasi verilecek.

Tasari Organ ve Doku Alinmasi, Saklanmasi ve Nakli Hakkinda Kanun'un bir maddesinde de degisiklik öngörüyor. Buna göre, organ ve doku saklayan, asilayan, alim veya satimini yapanlar hakkinda 'ömür boyu meslekten ve kamu hizmetlerinden men' cezasi verilecek. Böylece 'Akbaba' lakabiyla taninan ve suçlu oldugu halde sik sik serbest birakilmak zorunda kalinan Operatör Doç. Dr. Yusuf Erçin Sönmez'e de ayni cezalar uygulanabilecek.

Yasanin yürürlüge girmesiyle birlikte su yaptirimlar geçerli olacak.

Ötanazi uygulayan saglik personeline 10 yildan 15 yila kadar hapis cezasi ve ayni süre kadar meslekten men cezasi getirilecek.

Hastanin gerçek ihtiyaci disindaki ilaçlar reçeteye yazilamayacak. Hiçbir gerekçeyle ilaç sayisi sinirlandirilamayacak. Saglik personeli, hastaya gereksiz harcama yaptiramayacak.

Arastirmalarda kullanilacak deneklerin olasi zararlarinin tazmini için sigorta yaptirilacak.

Olasi tibbi kötü uygulamalari izlemek üzere 'Tibbi Kötü Uygulamalari Izleme ve Uzlastirma Üst Kurulu' olusturulacak.

Saglik personeli ve özel saglik kurumlari, tibbi kötü uygulama nedeniyle verilebilecek olasi zararlari karsilamak üzere 'mesleki mali sorumluluk sigortasi' yaptiracak.

Tibbi kötü uygulamayla ilgili bir suçun delillerini degistirenlere hapisten meslekten mene kadar degisen agir cezalar verilecek.

Zorunlu nedenler disinda acil durumdaki hastaya ilkyardim hizmeti vermeyen saglik personeline, bir yildan iki yila kadar hapis, iki milyar liradan üç milyar liraya kadar agir para cezasi verilecek.

Hastayla ilgili sirlari açiklayanlara alti aydan üç yila kadar hapis, 1 milyar liradan 5 milyar liraya kadar agir para cezasi verilecek.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası