Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tatilde çocuklari bilgisayardan kurtarip açik havaya çikarin

Okul stresini atmanin en iyi yolu sanal ortamdan çikip nefes almak

Okul dönemi boyunca her gün belirli bir düzen içinde yasamak, dersleri dikkatli dinlemek, düzenli ödev yapmak, zamaninda uyumak ve zamaninda uyanip okula hazirlanmak çocuklarda stres birikimine neden oluyor. Bayindir Içerenköy Hastanesi’nden Uzman Psikolog Nilüfer Erkin tatilin bu sorumluluklardan kurtulmak, stresin azalmasi ve buna bagli olarak ruh sagliginin korunmasi anlamina geldigini ve ebeveynlerin bunu göz ardi etmemesi gerektigini vurguladi. Erkin, ebeveynlere tatilde çocuklari TV ve bilgisayardan kurtarip açik havaya çikarmalarini önerdi.

Erkin, çocugun dersleri ile ilgili problemleri tatile tasinmasinin, karne notlari beklenenden düsük ise tatil boyunca çocuga sürekli hatirlatilarak baski yapilmasinin çocugun psikolojisini olumsuz etkileyecegini belirterek, “ Tatil dönemi boyunca çocugun gününü planlarken ödev ve tekrar yapmanin yani sira eglenme ve dinlenme aktivitelerini de planlamak anne-babalarin sorumlulugudur” dedi. Çalisan anne-babalarin çocuklari tatil günlerini bir aile yakini veya bir bakici ile geçiriyor olsa da çocugun günü iyi planlanmasi gerektigini belirten Erkin, “Gün içerisinde sorumluluklar için daha az, eglence için daha fazla zaman ayrilarak çocugun sikilmasina engel olabilir ve psikolojisini pozitif yönde etkileyebiliriz” dedi.

Açik havada hareketli oyunlar oynanmasi önemli

Sehirlerde çocuklarin dört duvar arasinda televizyon ve bilgisayarla bagimlisi olarak yetistigini belirten Erkin, “Çocuklarin ev disinda yasitlariyla beraber top oynamak, ip atlamak, bisiklete binmek, kay kaya yapmak, paten kaymak gibi hareketli oyunlar oynamasini saglamak onlarin fiziksel ve zihinsel gelisimleri açisindan son derece önemli, sosyallesmelerini saglamak içinde iyi bir firsat” dedi.

Ev içerisinde de eglenmek mümkün

Çocugun arkadaslarini eve davet ederek veya evde çocukla ilgilenen yetiskin ile birlikte yemek yapmak, kelime oyunu oynamak, bulmaca çözmek, yap-boz yapmak iyi seçenekler olabilir. Özellikle evde bulunan materyaller ile yapilabilen ve yaraticiligi destekleyen bazi etkinliklerin anlatildigi kitaplardan edinmek ve birlikte bunlari uygulamak çocugun çok hosuna gidecektir.

Sorumluluk kazandirmak ve davranis degisikligi saglamak için uygun zaman

Çocuga bazi sorumluluklari kazandirmak ve problem yasanilan bazi davranislari degistirmek için de tatil uygun zamandir. Okul stresi olmadigindan ve daha fazla eglenebildiginden çocugun kendisinden beklenenleri yapabilmek için enerjisi ve istegi daha fazla olacaktir. Ebeveynler bu konuda planli bir sekilde gerektiginde uzman destegi de alarak pozitif kazanim saglayabilirler.

Çocuk tatil ihtiyaci karsilandiginda bir sonraki egitim yilina dinlenmis ve hevesli bir sekilde baslayacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası