Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bugünün fiziksel sorunu, gelecegin ölüm nedeni

Sismanlarda kansere olan egilimde normal bireylere göre gözle görülür bir artis gözlenmektedir

Obezite küresel boyutta bir halk sagligi sorunu ve ekonomik bir problemdir. Günümüzde asiri kilo (sismanlik) ve bunun olusturdugu saglik sorunlarindaki artis, küresel sagliksizliga en büyük katkiyi saglayan kötü beslenme ve enfeksiyöz hastaliklarini ikinci plana itti. Son yillarda özellikle gelismis ülkelerde sisman insan sayisinda hissedilir bir artis görülmektedir.

Bayindir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani H.Pinar Kural, Avrupa’da özellikle Ingiltere’de, dünyada da ABD’de artisin inanilmaz boyutlara ulastigina dikkat çekerek, son dönemde yapilan arastirmalara göre sismanlik oraninin ülkelere göre degismekle birlikte % 10-30 arasinda oldugunu belirtti. Sismanligin hizla artmasinin nedenleri arasinda teknolojinin ve bilimin ilerlemesi, artan ekonomik refah düzeyinin insanlarin daha rahat ve hareketsiz yasama itmesinin sayilabilecegini belirten Kural, buna gida aliminin hizli ve daha yagli olmasi da eklenince sismanligin kaçinilmaz oldugunu vurguladi.

Ülkemizde de tablonun pek farkli olmadigini belirten Kural, “ülkemiz insaninin hamur isi ve tatliya olan bagliligi açisindan tarihsel bir geçmisinin oldugu hesaba katilirsa gelecekte ciddi bir sisman popülasyonu ile karsi karsiya kalacagimiz kesindir” dedi.

Sismanliktan neden korkmaliyiz?

Sismanlik hep estetik yönü ile gündeme gelmektedir. Yapilan arastirmalar bize obezitenin kara yüzünü göstermektedir. Sismanlik akciger kapasitesini % 20-30 oraninda azaltir, beraberinde sigara içimi veya kronik bronsit gibi hastaliklarda varsa kisinin bir süre sonra nefes alabilmesi imkansiz hale gelir. Sismanligin etkiledigi en büyük hastalik ise Diyabet Mellitus (seker hastaligi)tur, normal bireylere göre sisman bireylerde risk % 40 artmaktadir. 40 yas üstü aile fertlerinde seker hastasi olanlarin, kendilerinin yakalanma riski % 100 olarak belirlendi. Farkli bir mekanizma ile sismanlarda 4-5 kat daha fazla tansiyon yükseklikleri gözlenmektedir. Hipertansiyonun yani sira kalp hastaligi ve kalp krizi geçirme ihtimali de 3-4 kat daha fazladir. Sismanlarda kansere olan egilimde normal bireylere göre gözle görülür bir artis gözlenmektedir. Özellikle akciger kanseri 2-3, over ve prostat kanserinde iki kat daha fazla artis saptanmaktadir. Sismanlarda bir diger problemde safra kesesi taslaridir. Safra kese tasi olusma ihtimali normal bir bireye göre 4-5 kat fazladir. Özellikle karaciger yaglanmasi olasiligi da bu bireylerde hissedilir düzeyde artmaktadir. Sismanligin farkli bir boyutu da kisinin durumundan olan hosnutsuzlugudur. Bu kisinin depresyona çabuk girmesine ve agir seyretmesine neden olabilmektedir.

Saglikli ve dengeli beslenip kilo vererek hayatimizda neleri degistirebiliriz?

Yapilan bilimsel çalismalarin 5 kilo verilmesi durumunda, seker hastaligi olasiliginin % 50 azaldigini gösterdigini belirten Kural, “seker hastaligina bagli ölümler ise % 40 azalmakta kisinin ömrü 3-4 yil uzamaktadir” dedi.

Kural, “10 kilo verilmesi durumunda ise, herhangi bir sebepten ölüm olasiligi % 20,kansere bagli ölüm olasiligi % 37,kansere yakalanma olasiligi % 40, kalp hastaligina bagli ölüm olasiligi % 15, kisilerin genel hastaneye yatis olasiligi % 25 azalmaktadir ve yasam süresi 5-6 yil uzamaktadir” dedi.

Saglikli ve dengeli olarak kilo vermek ancak bizi diger etmenlerden koruyabilir. Eski çaglardaki “yasamak için yeme” dürtüsünün “yemek için yasama” hayat biçimine döndügü su günlerde saglikli ve dengeli beslenme programlari ile yasam tarzimizi olumlu yönde birazda olsa degistirerek riskleri minimuma indirebiliriz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası