Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinsi hastalik Varikosel ergenlik döneminde ortaya çikabilir!

Genellikle kisirlik sorunu ile doktora basvuran erkeklerde teshis edilen Varikosel adölesan yani ergenlik döneminde ortaya çikabilen bir hastaliktir. Takip ve tedavi edilmedigi takdirde kisirliga neden olabilen Varikosel hakkinda en önemli sorulari KadiköySifa Atasehir Hastanesi Üroloji Uzmani Op. Dr. Levent Gürkan yanitladi.

Varikosel nedir?

Varikosel testisten kirli kani uzaklastiran toplardamarlarin genislemesi ve bu nedenle görevlerini yerine getirememeleridir. Genisleme ile beraber kirli kan testisler içine geri akar ve testisin beslenmesini ve isi regülâsyonunu bozmasi yaninda testislerde toksik maddelerin düzeyinde artisa neden olur. Uygun yasam kosullarini kaybeden testiste sperm üretimi bozulur ve ilerlemis durumlarda çogunlukla testis hacim kaybinin da eslik ettigi kisirlik gelisir.

Varikosel kisirliga yol açar mi?

Edinilmis kisirligin en sik nedeni olan varikosel sokakta karsilastiginiz her 100 erkekten 15’inde mevcuttur. Eriskin dönemde kisirlik nedeniyle varikosel tedavisi geçiren hastalarin ancak %40’i çocuk sahibi olabilir.

Varikosel hangi yas döneminde daha çok görülür?

Varikosel hastaliginin sikliginin hem adölesan hem de eriskin yaslarda ayni olmasi hastaligin daha adölesan dönemde basladigi, fakat sinsi dogasi nedeniyle uzun süre fark edilmeyerek gizli kaldigini düsündürmektedir. Hastalik bu nedenle çogunlukla eriskinlikte agri veya kisirlik gibi bir bulgu verdiginde tanisi konularak tedavi edilebilmektedir. Bu hastalik adölesan dönemde taninip tedavi edildiginde ise testislerde olusan hasara bagli hacim kaybi %80 gibi, eriskinlikte saglanabilenden çok daha yüksek bir oranda iyilesmektedir.

Varikosel teshisi nasil konur?

Adölesanda varikoselin tanisi eriskinde oldugu gibi fizik muayeneye dayanir. Fizik muayene sirasinda testislerin bulundugu torbanin içinde ele solucan gibi gelen damarsal yapilar varikosel için karakteristik ve tani koydurucudur. Süpheli muayene bulgulariyla karsilasildiginda kan akiminin net olarak ölçülmesine yönelik özel bir görüntüleme yöntemi olan Doppler ultrason hekime dogru teshise yönelik çok yardimci olmaktadir.

Varikosel nasil tedavi edilir?

Adölesan çagda tespit edilmis her varikosel mutlak yakin takip gerektirir. Bu hastalarin bir kisminda teshis aninda veya takipler sirasinda testis hacim kaybi veya Doppler ultrason ile içinde kanin geri akiminin gösterilebildigi çok genis toplardamarlar tespit edilecektir. Iste bu grup adölesanda cerrahi gerekmektedir ve bu hastalar ayni zamanda tedaviden en fazla faydayi görmektedirler.

Varikoselin günümüzdeki tedavisinde altin standart mikroskobik inguinal varikoselektomi yöntemidir. Bu yöntemde kasiktan yapilan yaklasik 3 cm'lik cilt kesisinden testise giden damar paketi bulunur ve mikroskop altinda atardamarlar ve lenfatik damarlar korunarak sorunlu toplardamarlar baglanip kesilir. Mikroskop altinda yapildigindan anestezi gerektiren bu girisim yaklasik olarak 40 dakika sürmekte ve hasta ayni gün taburcu edilmektedir.

Bu cerrahi girisim ile varikoselin testis üzerine olan yikici etkisinin durdurulmasi yaninda hastalarin %75 - 80 gibi yüksek bir oraninda yumurtaliklarda hasara bagli olarak gelisen hacim kaybi da iyilesmektedir. Elimizdeki tek uzun süreli bilimsel arastirma adölesan dönemde varikoselleri cerrahi olarak düzeltilen gençlerin eriskin dönemde çocuk sahibi olmada bir zorlukla karsilasmadiklarina isaret etmektedir.

Adölesan dönemde uygun teshis, takip ve tedavisi yapilmis varikosel hastaliginda ileri yasta gelisebilecek kisirligi engellemek mümkün görünmekte.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası