Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agir Kronik Mental Hastaliklarda Tedavi Isbirliginin Önemi

30 Mart-02 Nisan 2011 tarihleri arasinda düzenlenen Gazi Günleri kapsaminda Janssen’in destegi ile yapilan sempozyumda agir kronik mental hastaliklarda tedavi isbirliginin önemine dikkat çekildi.

30 Mayis 2011, Istanbul – Janssen, Mart ayi sonunda Gazi Üniversitesi tarafindan Kibris’ta düzenlenen Gazi Günleri kapsaminda agir kronik mental hastaliklarda tedavi isbirligini önemi ile ilgili bir sempozyum düzenledi. Sempozyuma Ankara Numune Egitim Arastirma Hastanesi’nden Doç. Dr. Nesrin Dilbaz ve Ege Üniversitesi Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Füsun Akdeniz konusmaci olarak katildi.

Sempozyumda konusan Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, özellikle sizofreni ve bipolar bozukluk gibi agir mental hastaliklarda erken tani ve tedavinin hastaligin ilerlemesinde etkili oldugunu söyledi. Dilbaz, “Bu tür hastaliklarda hastalarin tedaviye uyumu minimum düzeyde oluyor. Çünkü hastalarin büyük çogunlugunda içgörü eksikligi söz konusu yani hastalar hasta olduklarini kabul etmiyorlar. Tedaviye uyum olmadigi zaman ise hastalarin psikozu kötülesiyor, relaps riski 5 kat artiyor, hastaneye yatis gerekebiliyor, suicidal ve hatta daha kötüsü homicidal egilimler bas gösteriyor. Tüm bunlari önleyebilmek için ilaç kullanimina, Bilissel Davranisçi Müdahale ve LEAP gibi tekniklerle psikolojik destege ve aileye yönelik müdahalelere basvuruyoruz. Sonuç olarak, tedaviye uyum sizofrenide sikça rastlanan bir sorun ve çok agir sonuçlari var. Bu problemle bas edebilmek için var olan tüm farmakolojik ve terapötik seçenekleri kullanmamiz gerekiyor,” dedi.

Prof. Dr. Fisun Akdeniz ise konusmasinda bipolar bozukluklarda tedavi isbirliginin önemine degindi. Akdeniz, mani ve depresyon gibi iki uçta seyreden bu hastaligi sizofreniden ayiran en büyük özelligin ise hastalarin geçirdigi iyi zamanlar ve anlar olduguna dikkat çekti. Akdeniz, “Bipolar hastalarin iyi zamanlari da oldugundan bu hastalarin tedaviye uyumu sizofrenlere göre çok daha düsük. Eger bu hastalarla bir tedavi isbirligi kurabilirsek hastaligin siddetini azaltabilir ve hastalari tedavinin etkili olduguna inandirabiliriz. Bu anlamda da uzun etkili enjeksiyon tedavisi bizim için çok önemli. Yapilan çalismalar bu tedaviyi alan hastalarda hastaligin tekrar etme oranlarinin anlamli bir sekilde azaldigini gösteriyor,” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası