Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIKLI BIR KALP IÇIN 10 ADIMDA SAGLIKLI BESLENIN

“Bana bir sey olmaz”, “Can bogazdan gelir” ya da “ Ne bulursam, onu yerim” diyenlerdenseniz potansiyel bir kalp hastasi adayi olabiliriniz. Unutmayin ki; yanlis beslenme aliskanliklari, kalp ve damar hastaliklarinin en önemli tetikleyicilerinden biridir. Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Tamer Bakalim, kalp ve damar sagligi için saglikli beslenme önerilerinde bulundu.

1- Sigarayi birakin alkolü sinirlandirin

Damar sertligi olan hastalarin tedavisinde öncelikle damar sertligini mümkün oldugu kadar yavaslatmak, geriletmek ve olabiliyorsa durdurmaya çalismaktir. Bu nedenle damar sertligi sorunu olan hastalarin öncelikle sigarayi birakmasi gerekir. Sigaraya hiç baslamamak, kalp ve damar sagligi için çok önemlidir. Alkol, kalp hastaliklari ile direkt iliskili olmasa da fazla tüketimi özellikle karaciger yaglanmasina neden oldugu için kalp ve damar sagligi üzerinde olumsuz etki yapmaktadir.

2- Her gidadan yeterli ve dengeli tüketin

Dengeli beslenmek ve her gidadan gerektigi kadar almak saglikli bir kalp için çok önemlidir. Saglikli kiloya ulasmak için uygulanan diyet programlari seker hastaligi hariç ne kadar kati tutulursa tutulsun, insanlar tarafindan tam anlamiyla uygulanmaz. Bu nedenle kati bir diyet programi yerine ana hatlari belirlenmis bir beslenme programi daha etkilidir. Buna göre;

• Yag kullanimi kisitli olmali, yag göz karari ile degil ölçekle kullanilmalidir.

• Kizartma aliskanligi ortadan kaldirilmalidir. Bunun en önemli nedeni, kizartma sirasinda yagin yanmasidir. Burada yagin kalitesinin ve türünün bir önemi bulunmamaktadir.

• Hamur isi, fast food, gibi yiyeceklerden uzak durulmalidir. Özellikle fast food tarzi besinlerle birlikte; salam, sucuk ve sosis gibi islenmis etleri tüketmesi de engellenmelidir.

• Yarim yagli süt tüketilmelidir. Kutu sütler hijyen açisindan güvenlidir.

• Yiyecekler “istenildigi kadar” tüketilmemelidir. Meyve ve sebze yerken de kalori miktarlarina dikkat etmeli ve ölçülü tüketilmelidir.

• Kirmizi et tüketimi haftada bir, yagsiz olarak tercih edilmelidir. Bunun yaninda tavuk ve hindi eti tercih edilmeli, haftada iki kez çok yagli olmayan baliklar yenmelidir. Balik disindaki deniz ürünleri tüketilmemelidir.

• Haftada 2-3 kez yumurta tüketilebilir. Ancak hiçbir zaman yagda degil, haslama olarak tercih edilmelidir. Hijyen açisindan sarisi kayisi kivaminda degil, kati kivamda olmalidir.

3- Tavugu derisini ayirarak pisirin

Tavugun derisi, pisirilmeden önce alinmalidir. Deri ile pisirildikten sonra derisinin çikarilarak tüketilmesinin bir yarari yoktur. Çünkü pisme sirasinda deri, yagin ete islemesine neden olmaktadir.

4- Günde en fazla 1.5 çay kasigi tuz kullanin

Tuz kullaniminin sinirlandirilmasi, kalp damar sagligi ve tansiyon açisindan çok önemlidir. Türk toplumunda tuz tüketimi fazla oldugu için özellikle tansiyon ve mide sorunlari hizli bir sekilde artmaktadir. Vücudun ihtiyaci olan tuz, sebze ve meyvelerle yeterli miktarda alindigi için, masada tuzluk bulundurulmamalidir. Tuz tamamen bir damak zevkidir ve küçük yaslardan itibaren tuzla tanismayanlar için bu bir eksiklik degildir.

5- Çaya seker yerine bal koyun

Rafine edilmis, islenmis seker de kalp ve damar sagligi açisindan tehlikelidir. Ancak gerçek ve içine herhangi bir katki maddesi konulmamis olan bal, seker kadar zararli degildir. Seker gibi bal da tatlandirici olarak çayda kullanilabilir. Avrupa kültüründe ise bal, yemeklerde tatlandirici olarak kullanilmaktadir.

6- Yemeklerde sogani kavurmayin

Türkiye’de yagin yakilarak yemek pisirilmesi kültürü, soganin yagda kavrulmasi, sagliksiz bir beslenme aliskanligidir. Sogan yagda kavrulmamali, tüm malzemeler bir araya konularak pisirilmelidir. Hangi yag kullanilirsa kullanilsin, yakildigi anda özelligi bozulmaktadir.

7- Margarin yerine tereyagi yiyin

Yemeklerde ya da kahvaltida kullanilan yag, tamamen damak zevki ile ilgilidir. Özellikle pilavda tereyagi ya da margarin kullanimi, kahvaltida yenen tereyagi yeme aliskanliklarindan kaynaklanmaktadir. Kizartmalarin zeytinyagi yerine ayçiçegi yagi ile yapilmasi da bu beslenme tarzinin bir parçasidir. Son zamanlarda üretilen ve içinde Omega 3 ve Omega 6 yag asitleri bulunan margarinler kullanilabilir. Ancak yine de mutlaka kati yag kullanilacaksa, bu tercih tereyagindan yana olmalidir. Kahvaltida degil ancak yemeklerde 1.5 çay kasigi kadar tereyagi kullanilabilir.

8- Patatesi yagda degil firinda kizartin

Özellikle patates kizartmasi, damak zevki açisindan çok tercih kizartma türüdür. Patates ince ve küçük dilimler halinde dogranip, üzerine zeytinyagi gezdirilerek firina atilabilir. Patlican da kizartma yerine közlenerek tüketilebilir. Sebzelerin yarinda kirmizi et, tavuk ve balik eti de kizartilmadan yenmelidir. Firinda kendi suyuyla pisirerek tüketmek daha sagliklidir.

9- Kuzu yerine oglak ve dana etini tercih edin

Kirmizi et mutlaka tüketilmelidir. Ancak kalp ve damar sagligi için yagsiz dana eti ve oglak eti haftada bir kez tercih edilebilir. Tavuk, hindi ve baliktan da “sinirsiz” degil, haftada iki gün tüketilebilir. Özellikle damar sertligi sorunu olan hastalarin özellikle et konusunda yemek yeme aliskanliklarini mutlaka yeniden belirlemelidir. Et firinda pisirilecek ve salça kullanilacaksa, ev salçasi tercih edilmemelidir. Çünkü yüksek tuz oranina sahiptir. Sebze yemeklerini parça etle pisirmekte bir sakinca yok. Ancak etlerin yagsiz olmasi çok önemlidir. Aksam saat 20.00’den sonra yemek ve abur cubur yememelidir. Yatmadan önce bir bardak yagsiz süt içilebilir.

10- Doktor esliginde düzenli egzersiz yapin ve check up yaptirin

40 yas üzeri kadin ve erkekler yilda bir kez kardiyolojik check up’dan geçmelidir. Kisi; ailesel olarak kalp hastaliklari açisindan tasidigi risk faktörleri, seker hastaligi, tansiyon ve kolesterol gibi eslik eden diger hastaliklara göre check up programlarina alinmalidir. Kardiyolojik tetkikler, kisiye özel yapilmalidir. Doktor, kardiyolojik check up’da kisisel ayrimlari yaptiktan sonra yine kisiye özel egzersiz programlari da düzenleyebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası