Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilim Adamlarindan Büyük Basari

5 Türk bilim adaminin, Fatih Üniversitesi'nde yaptiklari çalismalarla, dünya nüfusunun yarisini etkileyen ülsere yol açan bakteriyi yüzde 80 basari oraniyla yok etmeyi basardi.

Uluslararasi Biyoloji Kongresi'nde birinci

Bakteri sebebiyle ülser olmus 21 hasta bir yil boyunca takibe alinmasi ve hastalar tedavi edilmeden önce bakteriler ve vücudun gelistirdigi antikorlar izlendigi çalisma birinci seçildi.

Fatih Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Salih Barik, arastirma görevlileri Fatih Abasiyanik, Hüseyin Saribasak, Samatya SSK Hastanesi’nden Dr. Osman Huten ve Dr. Ersan Sander’den olusan ekip, dünya nüfusunun yarisinda, Türkiye nüfusunun yüzde 80’inde bulunan gastrit ve ülsere sebep olan ‘helicobacter pylori’ adli bakteriyi inceledi. Genetik, moleküler düzeyde gerçeklestirilen arastirmalarin tamami Fatih Üniversitesi laboratuvarlarinda yapildi.

Bakteri sebebiyle ülser olmus 21 hasta bir yil boyunca takibe alindi. Hastalar tedavi edilmeden önce bakteriler ve vücudun gelistirdigi antikorlar izlendi. Hastalarin midesinden her ay endoskopiyle 8 adet biyopsi (parça) alindi. Bakterinin hangi bölgede yogun oldugu belirlendi. Kanser arastirmasi yapildi.

Uygun antibiyotik verilen hastalardan bir yil sonunda yüzde 80’inde bakteri yok edilip hastalik gerilerken, yüzde 20’sinin midesindeki bakterinin verilen antibiyotiklere karsi dirençli oldugu ortaya çikti. Hastalara tedaviden önce yapilan testler tekrarlanarak karsilastirildi. Aylar itibariyla hastaligin iyilesme seyri belirlendi. Doç. Dr. Barik Salih, yaptiklari çalismanin ülserin tedavisinde doktorlara büyük yarar saglayacagini ifade ederek sunlari söyledi: “On yildir ülser üzerine çalisiyorum. Bu konuda Türkiye’ye özel bir çalisma yoktu. Türk insaninda bulunan bakterilerin dirençlerini ortaya çikarmis olduk.

Doktorlar bakteri tespit edildigi zaman hemen antibiyotik veriyor. Ama bu çalismada gördük ki bazi bakterileri bu antibiyotik yok etmiyor. Özellikle ülkemizde bu bakterinin üç tür antibiyotige karsi dirençli oldugunu ortaya koyduk. Hastaligin ortaya çikmasini çevre, beslenme, bakterinin ve kisinin genetik yapisi belirliyor. Çalismamizda bunlarin hepsi incelendi.”

Ekip, çalismalarini ülsere sebep olan bakterinin ve tedavisinin daha hizli ve pratik yöntemlerle yapilabilmesi üzerinde sürdürüyor.

Ülser hastaligi nedir?

Ülser mide ve duedonumda (ince barsaklarin ilk parçasi) olusan agrili yaralardir. Tüm insanlarin yüzde 5 ile 10’unun hayatlarinin bir döneminde ülser gelisir. Çok görülmesine karsin sik bir ölüm sebebi degildir. Erkeklerde görülme orani kadinlara göre daha fazladir. Türkiye’de ülser sikligi yüzde 7 ile 10 arasinda degisiyor. Özellikle Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgelerine gidildikçe bu oran yükselmekte, batiya geldikçe düsmektedir. Stresli mesleklerin hastaligi olarak bilinen ülser, sinav dönemlerinde ve isadamlarinda daha sik görülüyor.

Önceleri, baharatli yiyecekler ve stresin ülser yaptigi düsünülüyordu. Bugünkü bilgiler, ülserin ana nedeninin bakteriyel enfeksiyon oldugu ve Helicobacter pylori adli bakterinin ülserlerin onda dokuzundan sorumlu oldugunu göstermekte. Aspirin gibi bazi ilaçlar da uzun süreli kullanildiklari takdirde ülser olusturabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası