Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnet oglunuzu birçok hastaliktan koruyor

Yaz yaklasiyor, sünnet mevsimi basliyor. Sosyokültürel, psikolojik, tibbi ve dini yönleri açisindan birçok ülkede erkeklere en sik uygulanan cerrahi islem olan sünnetin, dogru yas döneminde ve uygun merkezlerdeki yetkin kisiler tarafindan yapilmasi gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmani Op. Dr. A. Nadir Tosyali, sünnet hakkinda anne ve babalari bilgilendiriyor.

Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmani Op. Dr. Nadir Tosyali; “Sünnet ciddiye alinmasi gereken cerrahi bir islem. Dogru merkezlerde, uzman kisiler tarafindan yapilan sünnet sonucu, idrar yollari enfeksiyonlarinda anlamli derecede gerileme görülüyor. Ayrica sünnet, penis kanseri riskini de ortalama dört kat, partnerlerdeki rahim agzi kanseri riskini yaklasik 1,5 ile 8,5 kat arasinda azaltiyor” diye bilgi veriyor.

Sünnetli kisilerle sünnetsizler karsilastirdiginda, sünnetli erkeklerin ileriki yaslarda çesitli enfeksiyonlardan korunma olasiliginin daha yüksek oldugunu söyleyen Op. Dr. Nadir Tosyali, “Sünnetli erkeklerin partnerlerine enfeksiyon bulastirma riski, sünnetsiz olanlara oranla daha az olabiliyor. Sünnetsiz olan erkeklerde sünnet derisinin iç bölgesine yerlesecek bakteriyel yogunluk arttikça partnere enfeksiyon bulasma riski de yükseliyor” diye konusuyor.

Yenidogan döneminde sünnet, idrar yolu iltihaplarina karsi 10 kat koruma sagliyor.

Op. Dr. Nadir Tosyali, sünnet için en uygun yas dönemini aktarirken yeni dogan dönemine dikkat çekiyor: “Sünnetin kanitlanan en önemli faydasi, yeni dogan döneminde görülen idrar yolu iltihaplarini engellemesi. Ilk bir iki gün içinde yapilan sünnet, yeni dogan dönemindeki idrar yolu iltihaplarina karsi 10 kat koruma sagliyor. Ayrica, yenidogan döneminde yara iyilesmesi çok hizli oluyor. Bebekte herhangi bir kan hastaligi yoksa, diger yas gruplarina göre kanama daha az olabiliyor. Bu dönemde sünnet yapilmasinin bir baska avantaji da genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan lokal anestezi ile yapilabilmesi. Anne sütünün içinde bir takim maddeler hem enfeksiyondan korunmayi, hem de agri kesici özelliginden dolayi daha az aci duymasini sagliyor.”

Sünnetin 2-6 yas araliginda yapilmasi önerilmiyor.

2 – 6 yas dönemi çocugun psikososyal gelisim dönemindeki en önemli kilometre taslarindan biri. Op. Dr. Tosyali, sünnet gibi bir cerrahi girisim yapilmasinin çocuklarin sonraki yasamlarinda derin psikolojik izler birakabilecegine isaret ediyor: “2- 6 yas arasinda yapilan sünnet çocugu psikolojik açidan olumsuz yönde etkileyebilir. Amerika Birlesik Devletleri’nde yapilan bir çalismada; 2-5 yas arasinda sünnet geçirmis çocuklarin ileriki yasantilarinda, o bölgeye herhangi bir cerrahi islem yapilmamis çocuklara oranla, is ve aile mutlulugu degerlerinde anlamli bir gerileme yasadigi gözlenmis” diye bilgi veriyor.

Sünnet sonrasi nelere dikkat etmek gerekiyor?

Op. Dr. Nadir Tosyali, sünnet sonrasinda dikkat edilmesi gereken konulari aktariyor ve belirtilerden herhangi birinin görülmesi halinde derhal doktora basvurmak gerektigini söylüyor. Belirtiler ise söyle:

• Sünnet sonrasi kanamanin devam etmesi

• Sünnetten 6-8 saat sonra çocugun idrarini yapamamasi

• Penis uç bölgesi çevresindeki kizariklik ve morlugun 3. ve 5. günlerden sonra azalmamasi

• Sari renkte akinti veya zar tabakasinin varliginin devam etmesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası