Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEYAZ BADEMCIK BETA HABERCISI

Erken tedavi edilmediginde kalp romatizmasi ve nefrit gibi kalici hastaliklara neden olabilen Beta bakterisi pusuda bekliyor! Hava sicakliginin degisken oldugu bahar aylarinda artan Beta, dondurma mevsimi de dedigimiz yaz aylarinda ise pik yapiyor. Bu nedenle çocuklarinizin bogaz agrisini önemseyin ve mutlaka bir doktora götürün!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Engin Türkmen, özellikle çocuklarda görülen ve bogaz agrisiyla belirti veren beta bakterisiyle ilgili su bilgileri verdi ve ailelere uyarilarda bulundu:

VIRÜS DEGIL BAKTERI: Halk arasinda Beta mikrobu olan bilinen A gurubu Beta Hemolitik Streptokok, genellikle 5 ila 15 yas arasi nüfusta görülen bakteriyel bir enfeksiyondur. Yaygin kaninin aksine Beta bir virüs degil bakteridir. Bogazda iltihaplanma yapan bir çesit bakteri olan Beta mikrobu; bogaz agrisi seklinde baslar ve dikkate alinmazsa kalp romatizmasi, artrit (eklem romatizmasi) ve nefrit (böbrek iltihabi) gibi kalici birçok hastaliga neden olabilir.

ÇOCUKLARI SEVIYOR: Beta mikrobu, toplumun azimsanmayacak kadar büyük bir kesiminde herhangi bir sikâyete sebep olmadan bulunur ve bu kisilere tasiyici denir. Tasiyicilik belli sürelerle herkeste olabilir. Beta mikrobu her yasta görülmesine karsin; genellikle 5 ila 15 yas arasi kisilerde görülür. Bu dönemdeki kisiler ayni ortamlarda siklikla bulunduklarinda mikrop kolaylikla yayilir.

HAVA YOLUYLA BULASIYOR: Beta mikrobu kisiden kisiye hava teneffüsü ve damlacik yoluyla bulasir. Enfeksiyon kapmis kisilerin saglikli bireylere bir metreden daha fazla yaklasmasi durumunda; bu mikrop öksürük ya da salya yoluyla bulasabilir. Bulasma, genellikle okul çagindaki çocuklar arasinda oyunlar sirasinda temas, öpüsme ya da ayni sirayi paylasma yoluyla da olur.

BEYAZ BADEMCIK BETA HABERCISI: Halsizlik, üsüme, ates, bogaz agrisi gibi belirtiler veren Beta enfeksiyonunda, hastalarda bademcikler üzerinde beyaz bir zar olusur. Hekimler hastalari muayene ederken, bademciklerin üzerindeki bu beyaz zari görünce Beta mikrobundan süphelenir. Bu nedenle de hastadan bogaz kültürü alinir. Ayrica kandaki iltihabi tespit etmek için bir kan sayimi, CRP ve ASO gibi birtakim kan testleri yapilir. Bu kan testleri sonucuyla berber alinan bogaz kültürüyle (sonucu yaklasik üç gün sonra verilebilir) hastalarda Beta mikrobu tespit edilebilir.

YAZ AYLARINDA PIK YAPIYOR: Beta mikrobunun sik görüldügü mevsimler, sonbahar ve ilkbahar mevsimleridir. Bu mevsimlerde sicakliktaki degiskenler mikrobun yayilmasina neden olur. Ancak dondurma mevsimi dedigimiz yaz aylarinda bu hastalik pik yapar. Bunun nedeni ise; yedigimiz soguk besinlerin immun (bagisiklik) sistemimizdeki çatlaklarda faydalanarak hemen enfekte olamasi ve bogaza yerlesebilmesidir.

MUTLAKA TEDAVI EDILMELI: Beta mikrobunda muhakkak tedavi edilmelidir. Beta mikrobu penisiline karsi çok hassastir ve tedavide penisilin ve penisilin türevi antibiyotikler kullanilir. Penisilin tedavisinin en az 1 hafta ila 10 gün arasi bir sürede verilmesi gerekiyor.

KRONIKLESMEDEN ÖNLEM ALIN: Beta mikrobu, imnun sistemi güçlü olan kisiler tarafindan yok edilebilir. Ancak, bagisiklik sisteminde zayiflik olan kisilerde; mikrop, bademcigin içine veya insanlarin burnuna yerlesir ve bu da mikrobun sürekli yayilmasina neden olur. Hatta bademcigin üzerine spatula ile bastiginiz zaman bademciklerde gözenekler olusur ve tipki magmanin içinden lavin çiktigi gibi irinli bir cerehat çikar. Hastalarin bazen agizlarinda beyaz peynirimsi cisimler gelir. Bu durum kroniklesmis beta mikrobunun belirtileridir. Bu durumda burun içinde özel antibiyotik kremler veriyoruz ve kültürlerle bunun giderilinceye kadar uyguluyoruz. Kronik iltihaplarin kesin tedavisi bademciklerin alinmasidir.

BU BELIRTILER VARSA DOGRU DOKTORA!

Beta bakterisi vücuda girdigi zaman su sikayetler meydana gelir:

· Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik

· Üsüme ve titreme (bu durum mikrobun hastalarda kana karistigini gösterir)

· Bogaz sismesi

· Bademciklerin üzerinde beyaz bir zar olusmasi

· Yüksek ates ve fenalik hissi

BETA SALGININDAN KORUYACAK ÖNERILER

· DOKTORA GITMEKTE GECIKMEYIN: Eger çocugunuzda bogaz agrisi varsa bu durum ihmal edilmemeli, kendi basina tedavi yerine hemen doktora basvurulmali.

· OKULA GÖNDERMEYIN: Eger beta mikrobu bir hastada tespit edilirse, bu mikrobun salgina dönüsmemesi için hastalar iyilesinceye kadar okula gönderilmemeli. Eger beta mikrobu tasiyan çocuk okula gönderilirse, bu mikrop kolaylikla arkadaslarina bulasabilir ve bu da salgina neden olur. Burada aile ve okul yöneticilerine de önemli görevler düsüyor; hasta çocuklar kesinlikle okula gitmeye zorlanmamali!

· DONDURMAYI ABARTMAYIN: Dondurma gibi soguk yiyecek ve içeceklerin özellikler çocuklar tarafindan yaz aylarinda çok tüketilmemesi gerekir.

· SALGINA KARSI HIZLI DAVRANIN: 48 saat içinde antibiyotik tedavisi uygulanirsa hastanin hastaligi yayma riski ortadan kalkar.

· DOKTORA SORMADAN ILAÇ KULLANMAYIN: Kendi basina antibiyotik kullanilmamali ve bogaz agrisi durumunda mutlaka doktora basvurulmalidir.

· BOGAZ KÜLTÜRÜ ALDIRIN: Bu hastaligin teshisinde bogaz kültürü çok önemli bir yer tutar. Bogaz kültürünün sonuçlarinin alinmasina dikkat edilmesi gerekir.

· TASIYICILARA DIKKAT: Beta mikrobu etkisini kaybedebilen bir yapiya sahiptir. Bu durumda tasiyiciya zarar vermez ama hastaligin yayilmasina neden olur. Bu nedenle tasiyicilarin teshisi önem tasir.

TEDAVI EDILMEZSE KALICI HASTALIKLARA NEDEN OLABILIR

Erken tedavi edilmeyen Beta mikrobu, su kalici hastaliklara neden olabilir:

KALP ROMATIZMASI: Tedavi edilmemesi durumunda Beta mikrobu; hastalarin kalp ve sinir sisteminde kalici hasar yaratarak, halk arasinda kalp romatizmasi olarak bilinen Akut Romatizmal Ates hastaliginin ortaya çikmasina neden olur. Bu durumdaki hastalarda ates, yorgunluk nefes darligi, merdiven çikamama ve nefes nefese kalma gibi belirtileri vardir. Bu durum ilerleyen dönemlerde de kalp yetersizligine neden olur. Beta mikrobu iste bu nedenle çok tehlikelidir; yani basit bir bogaz enfeksiyonu kalp yetersizligine ve kalp kapakçiklarinda üfürüme bile neden olabilir.

ARTRIT: Beta mikrobu sadece kalp kapakçiklarinda tutulmaya yani kardite neden olmaz, ayni zamanda artrite de neden olabilir. Artrit; eklemlerde tutulma anlamina gelir ve hastalarin hastaneye yatirilmasi gibi agir tablolarla sonuçlanabilir.

NEFRIT: Bogaz enfeksiyonunu takiben olusan nefrit, vücudun beta mikrobuna karsi verdigi siddetli cevap nedeniyle olusan böbrek bozuklugudur. Nefrit; hastalarda el, ayak, yüz ve gözde sismelere neden olur. Çocukta üre ve kreatin yükselir, böbrek fonksiyonlari bozulur. Çocugun idrar rengi kipkirmizi olur; bunun nedeni idrara kan karismasidir. Beta mikrobunun neden oldugu böbregin tutulmasi sonucu olusan nefrit, öldürücü bir komplikasyondur. Bu durumda muhakkak hastanin hastaneye yatirilmasi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası