Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EYVAH! ÇOCUGUM KARDESINI KISKANIYOR...

Kiskançlik; sevilen birisinin, baskasi ile ilgilendigi kanisina varildiginda takinilan olumsuz tutumdur. Her yas grubunda görülebilen kiskançlik, çocuklarda daha yogun yasanir. Insani olumsuz etkileyen bu duygu, yetiskinler tarafindan kontrol edilemediginde çocuklarda engellenemez bir karmasaya yol açabilir. Reem Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz, kardes kiskançligini önlemenin yollarini ve anne-babalarin bu konuda nasil hareket etmesi gerektigini anlatiyor...

Kardes kiskançligi, kendine acima, üzüntü, küçük düsme korkusu, can sikintisi, öfke, nefret ve intikam alma düsüncelerinin yani sira sevgi, koruma ve yakinlik hissetme istegi gibi karisik duygularin bilesiminden olusmaktadir. Ikinci kardesin dünyaya gelmesiyle çocuk, sahip oldugu her seyi kaybedecegi ve artik sevilmeyecegi hissine kapilabilir.

Kiskançlik Çocugun Psikolojisini Bozuyor!

Çocuklarda kardes kiskançliginin, annenin ikinci hamileligiyle basladigini belirten Dr. Yavuz, bu duygunun 3 ila 8 yas arasinda daha yogun yasandigini belirtti. ‘’Bu dönemde çocuklar mantik kavramiyla degil duygu yönlendirmeleriyle yasami analiz eder. Ufak bir çocuk için yeni bir kardes, çocugun artik anne ve babasi tarafindan daha az sevilecegine, bütün ilginin yok olacagina, oyuncaklarinin bir baskasi tarafindan alinacagina isarettir. Çocuklarin kardes kiskançligini yogun sekilde yasamasi davranis bozukluklarina, istah kaybina ve psikolojik birçok rahatsizliga yol açabilir’’ diyen Dr. Yavuz, bu durumun zamanla bir psikiyatri yardimi gerektirebildiginin altini çizdi.

Kardes Kiskançliginin Belirtileri Nelerdir?

Bazi çocuklar kardeslerini kiskandigini açikça belli eder; bebegi sevmedigini, onu istemedigini ve evden gitmesini istedigini söyler. Bazen bebege zarar vermeye veya anne bebekle ilgilendiginde asiri tepkiler göstererek buna engel olmaya çalisabilir. Bazi çocuklarsa kardese asiri ilgi ve sevgi gösterip anne ve babasinin kaybettigi ilgisini geri kazanmaya çalisir. Hatta bebegin ebeveyni gibi davranarak anne-babayi bebege dikkat etmesi konusunda uyarabilir. Kardese asiri ilgi gösteren çocuklarin yasadiklari kiskançligi bastirmaya çalistigini belirten Dr. Yavuz, bazi çocuklarin da ebeveynlerinin olumsuz tepkisini çekmekten korktuklari için kardeslerine asiri ilgili davrandigini sözlerine ekledi.

Ilgiyi Üzerine Çekmeye Çalisabilir…

Kardesini kiskanan çocuklar üzüntü, öfke, intikam alma ile sevgi, koruma duygulari arasinda çatisma yasar. Kardesini kiskanan çocugun daha önce kazanilmis davranislarda gerileme, alt islatma, parmak emme gibi bebeksi davranislarinin altinda, kaybettigi anne-baba ilgisini rakibinin yöntemiyle geri kazanma çabasi yatar. Bu dönemde huzursuz, öfkeli ve saldirgan tavirlar sergileme, evden kaçma, okula karsi isteksizlik gibi problemlerin sik yasandigini dile getiren Dr. Yavuz, çocukta stres belirtilerinin arttigini ve bu duyguyu bas agrisi, mide bulantisi gibi belirtiler araciligiyla ifade ettigini, bazi çocuklarinsa bu duyguyu daha yogun yasadigi için kardesine karsi saldirgan davranislarda bulunabildigini söyledi.

Kardes Kiskançligini Önlemek Için…

Ebeveynlerin bilmeleri gereken en önemli konu, çocugu bu duygudan dolayi suçlamak, yargilamak ve cezalandirmanin son derece yanlis oldugu. ‘’Çocugun kardesini, büyük bir mutluluk içinde kabul etmesini beklemek dogru degildir’’ diyen Dr. Yavuz, öncelikle ailenin kardesi olacagini çocukla paylasmasi, yeni aile bireyi için büyük çocugun düzeninin bozulmamasi ve yeni bebek için seçilen isim ve esyalarda çocugun fikrinin alinmasi gerektigini belirtti.

Anne hamilelik, dogum ve bebegin bakimiyla mesgul olacagindan ailede baska bir kisi, örnegin baba, dogumdan önce çocugun parka gitme, yemek saati, oyun saati gibi yasamsal rutinlerini üstlenmelidir. Çocuk bebege zarar veriyorsa asiri tepki göstermeden net ama sert olmayan bir uyarida bulunulmalidir. Çocuga bebegin daha çok küçük oldugu ve henüz kendi gereksinimlerini karsilayamadigi anlatilmalidir.

Çocuga ‘’Artik sen ablasin, abisin” gibi cümleler kurmayip onun da bir çocuk oldugunu unutmamak gerektiginin altini çizen Dr. Yavuz, kiskançlik hissedildiginde çocuklari birbirine yakinlastiracak ortamlar yaratilmasi gerektigini belirtti. ‘’Övgü dolu ve ayrimci cümleler kullanmamasi gereken ebeveynlerin en ufak bir hatasi, çocuklar arasinda hayat boyu kiskançliga neden olabilir’’ diyen Dr. Yavuz, çocugun durumunun kötüye gitmesi durumunda mutlaka bir çocuk psikologuna danisilmasi gerektigini belirterek sözlerini tamamladi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası