Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Koli Basili'den nasil korunabilirsiniz?

Almanya'nin kuzeyinde bulunan eyaletlerde hizla yayilan, 400'ü askin kisinin hastalanmasina, onlarcasinin yogun bakima kaldirilmasina ve 2 kisinin ölümüne yol açan koli basili (EHEC E.coli 0157:H7) bakterisinin kaynagi henüz tespit edilemedi. Uzmanlar hastaligin daha çok yayilmasindan endiseli. KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Aylin Izat Liceoglu ülkemizde de sikça görülen koli basili hakkinda bilmeniz gereken en önemli bilgileri derledi.

Koli Basili nedir?

E.coli veya Escherichia coli olarak bilinen koli basili, memelilerin kalinbagirsaklarinda yasayan genellikle yararli bir bakteri türüdür. Ancak normal sartlar altinda insana zarar vermeyen bu bakterinin EHEC (Enterohemorajik E.coli) grubuna ait E.coli 0157:H7 türü hayati tehlikeye neden olabilir.

EHEC (E.coli 0157:H7) nasil bulasir?

Etkenin baslica yayilma kaynaklari iyi pismemis veya çig et, pastörize edilmemis süt ve süt ürünleri, iyi temizlenmemis çig sebze ve meyve, EHEC’i tasiyan hayvanlarla temas. Ayrica yeteri miktarda klorlanmamis su içmek, koli basili içeren göl ve havuzlarda yüzmek de etkenin bulasmasina yol açabilir. EHEC insandan insana bulasabildigi için özellikle toplu yasam alanlarinda yayilmasini önlemek zordur.

EHEC (E.coli 0157:H7) belirtileri nelerdir?

Bakteri bulastiktan birkaç gün sonra ilk belirtiler siddetli bulanti ve karin agrisi olarak ortaya çikar. Bunu siddetli, kanli ishal takip edebilir. Birlikte ates ve kusma olabilir. Tedavi altina alinan hastalar gerekli müdahalerin ardindan hizla iyilesebiliyor. Bazi kisilerde hastalik belirti vermeden, kendiliginden iyilesebiliyor. Ancak bazi vakalarda EHEC ölümcül sonuçlar dogurabiliyor.

EHEC (E.coli 0157:H7) neden ölümcül olabilir?

EHEC (E.coli 0157:H7) ürettigi toksin ile hastalik yapar. Özellikle yasli insanlarda ve çocuklarda HUS Sendromu'nun ortaya çikmasina yol açabilir. HUS Sendromu'na bagli olarak hastalarda alyuvarlar imha olur, böbrek yetmezligi görülür. Inme ve koma görülebilir. Bu durum, bazi hastalarin hayatlarini kaybetmesi ile sonuçlanir.

EHEC (E.coli 0157:H7) tanisi nasil konur?

EHEC (E.coli 0157:H7) bakterisi belirtileri gösteren kisilerin zaman kaybetmeden bir saglik kurulusuna basvurmalari gerekir. Burada yapilacak olan diski kültürü ile bakterinin varligi saptanabilir.

EHEC (E.coli 0157:H7) nasil tedavi edilir?

Enfeksiyona yakalanmis çogu kisi ilaç tedavisi olmadan kendiliginden 5 – 10 gün içinde iyilesir. Tedavi sirasinda antibiyotik kullaniminin iyilesme üzerinde bir etkisi yoktur, hatta bazi vakalarda HUS Sendromunu tetikledigi ve böbrek yetmezligine yol açtigi görülmüstür.

Hastada HUS Sendromu görülüyorsa yogum bakimda tedavi altina alinir. Tedavi için çogunlukla kan nakli ve diyaliz gerekir. HUS Sendromu'nun hayati tehlike yarattigini unutmamak gerekir. Bu neden HUS Sendromu belirtisi gösteren hastalar derhal bir hastaneye basvurmali.

EHEC'den (E.coli 0157:H7) nasil korunabiliriz?

EHEC’in yaptigi hastaliktan korunmak için tüketilen etin mutlaka iyi pisirilmesi gerekir. Ayrica çig etin hazirlanmasi asamasinda kullanilan tüm mutfak aletlerinin dezenfekte edilmesi virüsün yayilmasini engeller. Pastörize edilmemis süt ve süt ürünlerini, iyi temizlenmemis çig sebze ve meyveyi yemekten kaçinilmali. Sik sik elleri yikamak etkenin insandan insana bulasmasinin önüne geçer.

Ayrica temiz olmayan sularin içilmesi veya içinde yüzülmesi de EHEC’in bulasma olasiligini arttirir. Bu nedenle temiz su tüketilmeli ve temizliginden emin olmadiginiz sularda yüzülmemelidir. Hastalanmis bebeklerin bezini degistirdikten sonra eller mutlaka yikanmali. Enfeksiyon kapmis kisilerle ayni havuzda yüzmemeli ve birlikte banyo yapilmamali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası