Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAKIRKÖY’ÜN TOPLUM TEMELLI PSIKIYATRI MODELI SAKARYA’YA ÖRNEK OLDU

Geçtigimiz yil hizmete kazandirdigi Bakirköy ve Zeytinburnu Toplum Ruh Sagligi Merkezleri ile ‘toplum temelli psikiyatri modeli’ni baslatan Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi, bu girisimini farkli toplum ruh sagligi merkezlerinin açilmasina öncülük ederek destekliyor. Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi öncülügünde kurulan Sakarya Toplum Ruh Sagligi Merkezi’nde tedavi görecek olan hastalar, toplum merkezinden uzaklasmadan iyilesme sürecini aileleriyle birlikte yasayabilecekler

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari Egitim ve Arastirma Hastanesi (BRSHH) öncülügünde kurulan Sakarya Toplum Ruh Sagligi Merkezi, psikiyatrist, psikolog, sosyal hizmet uzmani ve hemsirelerden olusan uzman kadrosuyla hizmet vermeye basladi. Gündüz hizmet veren bir ayaktan tedavi kurumu olarak Saglik Bakanligi bünyesinde Sakarya Üniversitesi Tip Fakültesi ve Sakarya Egitim ve Arastirma Hastanesi’ne bagli olarak faaliyet göstermeye baslayan merkez, hastalarin kurum içindeki faaliyet ve tedavilerini saglik güvenceleri araciligiyla, hiçbir ücret talep edilmeksizin gerçeklestirilebiliyor.

‘Hastalarin yasam kalitesi artacak’

Sakarya Toplum Ruh Sagligi Merkezi, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Milletvekilleri Hasan Ali Çelik, Ayhan Sefer Üstün, Recep Yildirim, Erol Aslan Cebeci, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Saglik Bakanligi Ruh Sagligi ve Hastaliklari Danismani Dr. Gazi Alatas, Il Saglik Müdürü Hasan Bektas, ilçe kaymakam ve belediye baskanlari, milletvekili adaylari protokol üyeleri ve çok sayida vatandasin katilimiyla açildi. Sakarya Üniversitesi Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, açilista yaptigi konusmada bir elin parmaklarini geçmeyecek sayida olan bu merkezlerden birini Sakarya’ya kazandirildigini vurgulayarak, “Bu merkezle evlerine kapatilan hastalarimiza ve hasta yakinlarinin terapileri toplumun içinde yapilacak. Çesitli ugraslarla hastaliklarinin üstesinden gelmeleri saglanacak” dedi. Sakarya Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri ABD Baskani Prof. Dr. Atila, açilisi yapilan merkezle evlerine kapanmak zorunda kalan hastalarin toplum içinde tedavisinin yapilacagina ve yasam kalitelerinin yükselecegine isaret etti.

BRSHH’in destegini aldi

Türkiye’de BRSHH’in girisimiyle olusturulmaya baslayan 'Toplum psikiyatrisi modeli' gittikçe önem kazanmaya basladi. Dünyada özellikle Amerika ve Avrupa’da hizla gelisen bu model, hastanin toplumdan izole edilmeyip, sosyal yeteneklerini devre disi birakmadan iyilesme sürecinin hizlanmasini sagliyor. Süreç hizlandiginda toplum disina tutulmadan tedavisi gerçeklestirilen hasta, insan haklari ihlallerine tutulmadan nitelikli tedavi görebilme imkani yakaliyor.

Müzik ve spor yapip terapi görecekler

Sakarya Egitim Arastirma ve Uygulama Hastanesine bagli bir birim olarak Yazlik Belediyesi’nin eski binasinda hizmete açilan Sakarya Toplum Ruh Sagligi Merkezi ile evlerine kapatilan hastalarin tedavisinde yeni bir dönem baslayacak. Hastalarin tedavisini çesitli terapi ve ugraslarla yapilacagi merkezde bireysel terapi ve danismanlik hizmetleri, hastalar ve aileleri için ruhsal egitim içeren terapi guruplari, psikososyal beceri terapileri ve müzik, resim, el sanatlari spor gibi ugrasi terapileri uygulanacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası