Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARA BAGIMLILIGI “BIR TANEDEN BIR SEY OLMAZ” DEMEKLE BASLIYOR

Sigara sadece fiziksel degil, ruhsal etkisi ve sosyal yönüyle de bagimlilik yaratmaktadir. Sigaraya baslarken ya da sigarayi biraktiktan sonra düsüncesizce kurulan “Bir taneden bir sey olmaz” cümlesi aslinda hiç de masum degildir ve sizi ciddi hastaliklara vize verecek sigara bagimliligi ile yüz yüze getirebilir. Memorial Atasehir Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, sigara bagimliligi ve etkileri hakkinda bilgi verdi.

Sigaranin verdigi sahte iyilik hissine kanmayin

Nikotin, beynimizde hücreler arasi iletisimi saglayan maddelerden biri olan “asetilkolin”e yapica benzer. Nefes yoluyla alinan nikotin, öncelikle akcigerler ve kan dolasimina geçer. 7 saniye kadar kisa bir süre içinde, alinan nikotinin dörtte birlik kismi, beyne ulasir ve “dopamin” adi verilen mutluluk hissi veren bir kimyasalin salinmasina neden olur. Dopamin, eroin ve kokain bagimliliginda da rol oynamaktadir. Sigara içildiginde hissedilen sahte iyilik hissini bu madde saglamaktadir. Böylece, vücut giderek daha çok nikotin istemeye baslar ve kisa sürede bagimlilik gelisir. Nikotin alinmadiginda, vücut nikotini “özler” ve uyku sorunlari, huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon güçlügü, kabizlik gibi yoksunluk belirtileri gelisir.

Nikotin kalp atis hizini ve tansiyonu artirir

Nikotin, alindiktan hemen sonra kalp atis hizi artar ve tansiyon yükselir. Sigara dumaninda bulunan karbon monoksit, kandaki alyuvarlarin oksijen tasima kabiliyetini bozar. Böylece doku ve organlara yeterince oksijen tasinamaz. Sigara, ayni zamanda atardamarlarda da daralma yapar.

Sigaranin içinde tek bir yararli madde yok

Nikotin, tütün bitkisinin böceklerden korunmak için yararlandigi bir maddedir. Yüzyillarca böcek ilaci olarak kullanilmistir. Her ne kadar sigaranin içindeki binlerce diger zararli madde ile kiyaslandiginda “masum” görünse de, saflastirilmis nikotinin tek bir damlasini bile dilinizin üzerine damlatirsaniz, ölümcül olabilir.

Zararli maddeler kana geçer ve vücuda yayilir

Sigara, sadece kalp ve akcigerlere degil, vücuttaki tüm doku ve organlara zarar verir. Sigaradaki zararli maddeler kan dolasimina karistigindan kan dolasiminin oldugu her yere, yani vücudun tüm hücrelerine yayilir. Bunun sonucunda her organda farkli hastaliklarin gelisimi tetiklenebilir. Eskiden sigara ile iliskisi oldugu bilinmeyen pek çok hastaligin ortaya çikmasinda sigaranin rolü oldugu artik bilinmektedir.

Sigarayi birakin, nefesiniz rahatlasin

Sigarayi birakirken, özellikle ilk günlerde zorlanmaniz dogaldir. Ancak, bunun geçici bir süre oldugunu, sigarasiz geçirdiginiz her gün ile birlikte sikintilarinizin azalacagini, kendinizi daha iyi hissedeceginizi, nefesinizin rahatlayacagini, efor kapasitenizin giderek artacagini unutmayin. Sigarayi birakir birakmaz, sagliginizla ilgili olumlu gelismeler ortaya çikmaya baslayacaktir.

Sigara bagimlilik tipinize göre tedavi

En yaygin saglik zararlisi olarak kabul edilebilecek sigaradan kurtulmak için hiçbir zaman geç degildir. Sigarayi birakmak isteyen kisi, daha önceden birakmayi deneyip de birakamadiysa, bu motivasyon kirici olmamalidir. Sigarayi birakmis olanlarin bir kismi, bunu 3-4 defada basarmis olan kisilerden olusur. Sigarayi birakirken, Gögüs hastaliklari uzmanlarinca yürütülen sigara polikliniklerinden yardim alabilirsiniz. Bu polikliniklerde, önce sigara bagimliliginiz tipi ve derecesi degerlendirilir. Daha sonra geregine göre kan, akciger filmi, solunum testi gibi tetkikleriniz istenebilir. Doktorunuz size uygun bir ilaç baslayacak ve sizi kontrole çagiracaktir.

Tedavi sirasinda sigarayi unutturacak aktivitelere yönelin

Size önerilecek tedaviye ek olarak sigara birakma sürecinde bol su içmeniz, kendinizi mesgul edecek farkli aktivitelere ya da hobilere yönelmeniz, spor yapmaniz, size sigarayi hatirlatacak faktörlerden uzak durmaniz yararli olacaktir. Örnegin, çay, kahve ya da alkol size yaninda sigara içirtiyorsa, bu dönemde bunlara ara vermeniz ya da azaltmaniz, sigara isteginizi azaltabilir. Sigaranin elinizin altinda olmamasi da, otomatik olarak sigara yakma davranisini engelleyebilir. Siklikla görüstügünüz dostlarinizi, yakinlarinizi ve is arkadaslarini sigarayi birakmaya özendirmek, hem size destek olmalari açisindan iyi olur, hem de sevdiklerinize verebileceginiz en anlamli hediye olacaktir.

Sigarayi biraktiktan sonra gelen balgam iyilesme belirtisidir

Sigarayi biraktiktan sonra, bir süre boyunca balgam miktariniz artabilir. “Sigarayi biraktim, daha kötü oldum” demek yerine, bunun aslinda bir iyilesme belirtisi oldugunu bilin. Sigara, solunum yollarinda bulunan ve solunum yollarinin temizlenmesine yardimci olan titrek tüyleri harap eder. Sigaranin etkisi ortadan kalkinca, bu savunma mekanizmasi tekrar çalismaya baslar. Bu nedenle bir miktar balgam artisi görülebilir.

“Sigara içmezsem kilo aliyorum” diyenler

Kilo alma korkusu da sigarayi birakmanin önündeki engellerden biridir. Sigaranin metabolizma üzerine bir miktar etki ettigi bir gerçektir, ancak sigarayi biraktiktan sonra “bosluk doldurmak” için abur cubur tarzi gidalara yönelen kisi, elbette ki kilo alacaktir. Fakat ayni miktar abur cubur sigara içilirken tüketilse de, kilo yapacaktir. Sigara birakma sürecinde bol sivi tüketilmesi, kalorisi yüksek ve besin degeri olmayan atistirmaliklar yerine, gün içinde bölünmüs küçük saglikli ögünler yenmesi ve mümkünse egzersiz yapmak, kilo kontrolüne yardimci olacaktir. Kaldi ki, sigarayi birakirken alinacak 1-2 kilonun, sigaranin neden olacagi saglik sorunlari ile kiyaslanmasi mümkün degildir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası