Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Duygusal Hafiza Kadinda Daha Iyi

Evlilikte zaman zaman patlak veren agiz dalaslarinin neden erkeklerin bir kulagindan girip digerinden çiktigi anlasildi. ABD'de yapilan arastirmada kadinlarin duygusal hafizalari erkeklerinkinden daha güçlü.

Hatirlama yetenekleri güçlü

12'si kadin ve 12'si erkek toplam 24 denek üzerinde yapilan arastirmada, kadinlarin 'duygulari algilama' ve 'hatirlama' yeteneklerinin erkeklerinkinden daha geliskin oldugu sonucuna varildi.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre'Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayimlanan arastirma raporunu, New York Stony Brook Üniversitesi'nden yardimci profesör Turhan Canli kaleme aldi. Canli "Arastirma kadinlarin beyninin duygulari algilama, kodlama ve hatirlama konusunda erkeklerden daha iyi organize oldugunu gösteriyor" dedi.

Arastirma sirasinda bütün deneklere 100 tane fotograf gösterildi ve bu fotograflara duygusal tepki uyandirabilecek nitelikte olup olmamalari açisindan birden üçe kadar puan vermeleri istendi.

Bu sirada MR testiyle deneklerin beyinlerindeki hareketler izlendi.

Ve kadin ve erkeklerin ayni fotografa farkli tepkiler gösterdigi ortaya çikti. Örnegin erkekler, tabancali bir fotografi 'nötr' olarak degerlendiririp iki puan verirken kadinlar ayni fotografi son derece negatif bulduklarini söyledi, bu sirada beyinlerindeki aktivite de artti. Kadinlar mezar, aglayanlar, hatta kirli tuvalet fotograflarina bile 'duygusal tepki' verdi.

Denekler, üç hafta sonunda sürpriz bir teste davet edildi ve her birine bir grup fotograf daha gösterildi. Fotograflardan bir kismi, denegin daha önceki testte 'duygusal' buldugu fotograflardi ve denekten üç saniye içinde fotografi daha önce görüp görmedigi soruldu. Kadinlar fotograflarin yüzde 75'ini, erkeklerse yüzde 60'ini hatirlayabildi. Deneklerin hiçbirine ilk testte fotograflari hatirlamalari gerekecegi söylenmemisti.

"Derin düsünce ve bir olayi bütün detaylariyla tekrar tekrar gözden geçirmek depresyonla yakindan ilgilidir" diyen Canli, arastirmanin kadinlarda neden daha fazla klinik depresyon vakasina rastlanildigi sorusuna isik tuttugunu vurlguladi.

Turhan Canli ve ekibinin yaptigi arastirma, Claremont McKenna Koleji Berger Is, Aile ve Çocuk Enstitüsü'nde yapilan daha önceki arastirmayi da destekledi.

Yapi degil isleyis farki

Enstitünün arastirmasinda kadinlarin sadece duygusal degil, otobiyografik hafizalarinin bütünüyle daha güçlü oldugu, 'ilk bulusma',

'son tatil', 'son kavga' gibi konulari daha canli ayrintilarla hatirladiklari görülmüstü.

Ancak enstitü baskani Prof. Diane F. Halpern, "Bu arastirmalar kadinlarin beyinlerinin farkli oldugunu degil, farkli isledigini gösteriyor.

Ve beynin isleyisi sürekli degisir" dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası