Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogum sonrasi cinsel yasama dönüs nasil gerçeklesir, neler yapmak gerekir?

Dogumun ardindan kadin bedeni gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak eski formuna dönmek için zamana ihtiyaç duyar. Normal veya sezaryen dogum kadin bedenini farkli etkilediginden iyilesme dönemi de degisir. Kadinin cinsel hayatina dönmesi de buna baglidir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Yasemin Yakut dogum sonrasi cinsel yasama dönüs konusunda bilgi veriyor.

Gebelikte meydana gelen degisikliklerin geriye dönmesi için gereken süre 6 - 8 haftadir. Bu dönemde miktari giderek azalan, rengi ve kivami açilan vajinal kanama olur. Normal dogum sonrasi, vajen dokusu ödemlidir. Dogum sirasinda vagende yirtiklar olusmus ise pelvis tabaninda da zayiflik söz konusudur. Dogumdan yaklasik 6 hafta sonra, bu dokular kendini toplar ve cinsel yasam baslayabilir. Sezaryen ile dogumda ise vagen dokusunda herhangi bir hasar olusmadigindan, lohusalik kanamasinin aktifligini yitirdigi 3. haftadan sonra, cinsel birlesme çiftlerin istegine bagli olarak sakincasizdir.

Beslenme ve hijyenine dikkat eden yeni anne, vücudundaki degisikliklerin yavas yavas toparlandigini gördükçe, kendine güveni gelecektir. Yeni bir gebelik için korunmak, bu dönemin en sik sorulan sorularindandir. Emziren kadinlarda yumurtlama ve adet döngüsü daha geç normale döner. Emziren kadinlar adet görmeyebilir, ancak bu gebe kalmayacagi anlamina gelmez. Dogumdan sonra 6. haftada yumurtlama baslar.

Cinsellige tekrar ne zaman baslanabilir?

Ister normal ister sezaryenle dogum yapmis olun kanamalar tamamiyla bitmeden iliskiye girmek saglik sorunlarinin olusmasina neden olabilir. Rahmin içini döseyen dölyatagi dedigimiz kismi enfeksiyondan koruyan ortami dogum sonrasi olan lohusalik kanamasi ile hassaslasir ve bundan dolayi mikroplar daha kolay üreyebilir. Bununla birlikte dogumun ardindan rahim daha kolay iltihaplanir. Bu tarz iltihaplardan, enfeksiyonlardan korunmak için dogumdan sonra kanamalarin bitmesini beklemek gerekir.

Dogumun ardindan akintilar bitmis, kanamalar kesilmis ve artik agri hissedilmiyorsa cinsel iliskinin bir sakincasi yoktur. Sunu unutmamak gerekir anne bebegini emzirmiyorsa dogumdan 4-6 hafta sonra yumurtalik fonksiyonlari geri döner ve yumurtlama meydana gelebilir. Bu nedenle eger yeniden hamile kalinmasi planlanmiyorsa mutlaka korunmak gerekir. Ayni zamanda emzirmenin de gebeligi önlemedigini unutmamak gerekir. Halk arasinda söylendigi gibi süt korumaz.

Dogumdan sonra erkeklerin hayatinda neler oluyor?

Dogum sonrasi erkekler için genelde karmasik bir duygularin yasandigin bir dönemdir. Kadinin anne rolüne girmesi, ebeveyn olma duygulari, kadinin hamilelik ve dogum sonrasinda yasadigi fiziksel ve ruhsal degisimler erkekleri bir duygu karmasasina sürükleyebiliyor. Yanan bu fiziksel ve ruhsal degisikliklerden dolayi erkekler çogunlukla dogumun ardindan bir süreduruma adapte olmakta zorlanabilir ve bocalayabilir. Erkeklerde bu durumda en sik yasanan tepkiler uyarilma ve bosalma sorunlaridir. Bu sorunlar zamanla kendiliginden geçebilecegi gibi bazen profesyonel yardima alinarak çözülebilir.

Tekrar cinsel hayata dönmek için terapiye gitmek gerekli midir?

Bazi çiftlerde hamilelik ve dogum dönemi çok derin izler birakabilir. Kadinin fiziksel ve ruhsal olarak yasadigi degisimlere adapte olamamasi, annelik rolü ile es rolünü ayni anda yürütememesi cinsel sorunlarin olusmasina ve büyümesine neden olabilir. Ayni sekilde erkegin ebeveynlik rolüne alisamamasi, esinin annelik rolüne adapte olmamasi ruhsal sorunlara sebep oldugu gibi ereksiyon ve bosalma sorunlarini da gündeme getirebilir. Sorunlarini asamayan ve normal bir cinsel hayata dönemeyen çiftlere bundan dolayi mutlaka bir uzmandan yardim almalari önerilir.

Çiftlere tavsiyeler?

Dogum sonrasinda cinsellige dönüsü kolaylastirmak için çiftlerin birbirlerine karsi anlayis ve sabir göstermesi çok önemlidir. Bunun disinda yapilabilecekler söyle özetlenebilir:

• Çiftler birbirleri ile yasadiklari fiziksel ve ruhsal degisim konusunda açikça konusabilme. Kadin geçirdigi hamilelik ve dogum sürecinin kendisini nasil etkiledigi konusunda, erkek de tüm bu dönem boyunca genel olarak nasil etkilendigi konusunda esini bilgilendirmeli.

• Dogum sonrasinda genellikle kadinin iliskiye hazir olmasi (iliski esnasinda salgilanan vaginal sekresyonlarin, eger normal dogum yapmis ise dikislerin iyilesmesi) daha uzun sürebilir. Bundan dolayi kadinin esini bu konuda bilgilendirmesi ve iliskiye hazirlik süresinin daha uzun tutulmasi gerekebilir.

• Çiftlerin cinsel iliski sirasinda aceleci olmamalari, birbirlerini, vücutlarini yeniden kesfetmeye çalismalari normal bir cinsel yasama giden yolu kolaylastirir.

• Yasanan fiziksel degisikliklerden biri de genital bölgede yasanan kasilmalardaki farkliliklardir. Bazi kadinlarda kasilmalar yogunlasirken bazilarinda azabilir. Normal bir cinsel iliskinin yasanabilmesi için çiftlerin bu degisiklikten dolayi kendileri için en uygun pozisyonlari kesfetmeleri gerekir.

• Ciddi ruhsal degisiklikler yasayan ve kendi çabalari ile sorunlarini çözmekte güçlük çeken çiftlerin mutlaka bir uzmandan yardim almalari gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası