Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Konu Hastaliksa, Renkler tartisilabilir?

Hastaliklarin renkleri de olur mu demeyin…Aslinda bir çok hastaligin vücudumuza yansittigi renkler var.Istanbul Egitim ve Arastirma Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr.Nafiz Karagözoglu insan vücudunda görülen bazi renk degisimlerinin çok önemli rahatsizliklarin habercisi olabilecegine dikkat çekti. Karagözoglu, vücudun hangi renklerde alarm verdigini ise söyle siraladi:

Beyaz:

Albinizm: Konjenital olarak melanin pigmentinin yoklugudur. Normalde derinin rengini veren farkli miktarlardaki melanin pigmentidir. Genetik olarak dogumdan itibaren melanin yoksa genel olarak beyaz renkli bir ten rengi olur. Saçlar, kaslar kirpiklerde beyaz renklidir.

Piebaldism: Dogumsal olarak bedendeki sadece bazi bölgelerin de melanin pigmenti yoklugudur. Çesitli büyüklüklerde ve bedenin çesitli bölgelerinde beyaz lekeler seklinde kendini gösteren bir hastaliktir.

Vitiligo: Önceden varolan melanin pigmenti, çesitli nedenlerle daha sonra bölgesel olarak kaybolursa buna Vitiligo denir.

Sari:

Sarilik: Gerek mikroplarin neden oldugu gerekse çesitli nedenlerle karaciger ve safra kesesinden safra akisinin engellendigi hastaliklarda cilt rengi artan bilirubin maddesi nedeniyle sari bir renk alir.

Turuncu:

Sarilik:Sariliklarin bazi durumlarinda turuncuya kaçan bir sari renk görülebilir.

Karotenemi:Turuncu renkli gidalarin fazla miktarda tüketilmesiyle de cilt rengi turuncuya yakin bir renk olabilir.

Yesil:

Verdin Ikter: Sarilik hastaligi sirasinda bilirubin denilen madde belli bir düzeyin üstüne çiktiginda, derinin rengi yesilimsi bir görünüm alir. Buna yesil sarilik denir.

Kirmizi:

Eritem:Asiri sicakta, fazla egzersiz sirasinda, günes yanigi ve ates yükselmesinde, döküntülü ve iltihabi deri hastaliklarinda deri rengi kirmizi olabilir.

Flushing: Belli bir bölgede oilan asiri kirmizilik. Yüzde ensede geçici yahut devamli olarak görülebilir. Alkol limi sonrasi, bazi ilaçlarin yan etkisi olarak, cilt alti yag dokusunun ince oldugu kisilerde heyecan halleri sirasinda

Kahverengi:

Addison Hastaligi: Derini rengi kahverengi ya da koyu kahverengidir. Böbrek üstü bezlerinin bir hastaligidir.

Böbrek yetmezligi: Deri rengi toprak rengine benzer kahverengi bir hal alir.

Gri-Bronz:

Hemokromatozis:Asiri demir ve melanin pigmentinin sebep oldugu, deriye metalik bir görünüm veren grimsi-bronz rengin görüldügü bir hastaliktir.

Siyah:

Melas ikter: Sarilik ta bilirubin düzeyinin asiri artmasi sonrasi siyahimsi sarilik olabilir.

Mavi-mor:

Kalp-Damar hastaliklari: Özellikle atardamar ve toplardamar kaninin karismasina neden olan hastaliklarda dil, dudak, parmak uçlari, ayaklar gibi bedenin uç kisimlari mavi-mor renk olur.

Hemoglobin Hastaliklari: Hemoglobin, kirmizi kan hücrelerinin oksijeni tasiyan bölümüdür. Dogumsal veya edinsel bazi hastaliklarda, hemoglobinin oksijen tasima kapasitesi azalir. Bu durumlarda siyanoz denilen bedenin mavi-mor renkli olmasi söz konusu olabilir.

Kalp Yetmezligi: Kalp yetersizliginde dolasim bozuldugunda, akcigerlerden oksijenlenmenin azaldiginda bedenin rengi hastaligin agirlik derecesine göre mavi-mor renk alabiir.

KOAH: Oksijenlenmenin bozuldugu hastaliklardan biride Uzun süren tikayici akciger hastaligidir. Bu hastaliktada agirlik derecesine göre deri rengimiz degisebilir. Mavi-mora yakin bir hal alabilir.

Sok: Dolasim bozuldugunda, tansiyon dedigimiz damar içi dolasim basinci yetersiz düzeye geldiginde beden rengi maviden mor renk tonlarina kadar degisim olabilir.

Vasomotor Bozukluklar: Damar cevabinin, yani damar kasilma ve gevsemesinin bozuldugu hastaliklarda da beden rengi mavi-mor renk alabilir.

Travmalar: (klasik Bilgi) Özellikle deri alti yag dokusu ince, az, zayif olan bölgeler darbeye maruz kaldiginda damar yapilarinin bozulmasi ve cilt altina kanamasi sonrasi bölgesel mor renk olusabilir. Yumruk sonrasi göz morarmasi gibi. Ve günlük hayatta mor renkle ilgili olarak en çok bilinen hastalikta muhtemelen budur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası