Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSIZLIK SORUNUNUN BAS MIMARI ASIRI ADET KANAMASI

Kadinlarin adet kanamasi nedeniyle ayda ortalama 5 gün, yilda ortalama 65 gün, tüm hayati boyunca 7 yil kan kaybettigini biliyor musunuz? Günümüzde kadinlarin %80’i adet ve adet öncesi dönemde yasadiklari sikayetlerden yakinirken, asiri adet kanamasi gün boyu yasam kalitesini düsürüyor. Her ay düzenli olarak tekrarlanan adet kanamalari nedeniyle kaybedilen kan ve demir miktarinin vücut tarafindan yerine konulamamasi kadinlarda büyük ölçüde kansizligi da beraberinde getiriyor.

Tibbi olanaklarindan destek alarak, kadinlarin adet kanama miktarini en aza indirmelerinin mümkün oldugunu söyleyen Kahire Üniversitesi uzman doktorlarindan Prof. Dr. Osama Shawki, “Saglikli bir kadinin tüm hayati boyunca ortalama 38 litre kan kaybediyor. Her ay 5 gün bunu yasiyor. Ve bu yaklasik 40 sene boyunca bu sürüyor. Bazi vakalarda kadinlar normal aylik periyotlarinin disinda da kanama yasiyor. Asiri adet kanamasinin pek çok nedeni olmasina ragmen bazi durumlarda nedeni bilinmemektedir. Siklikla karsilasilan nedenler; hormonal dengesizlik, Myomlar, Polipler, yumurtalik kistleri, yumurtaliklarin iyi çalismamasi, düsük, rahim, yumurtalik ve rahim agzi kanseri gibi nedenler gösterilebilir. Asiri adet kanamasi gören kadinin genel saglik durumunda ve geçmisi ile asiri adet kanamasinin süresi ve nedeni önemlidir. Asiri adet kanamasinin tedavisine öncelikle ilaç kullanimi ile baslanir. Sayet ilaç tedavisi ile sonuç alinamiyorsa cerrahi tedavi yapilabilir. Çok ciddi durumlarda, rahmin alinmasina kadar gidebilir. Ancak dünyada bu tarz vakalarda ‘modern spiral’ asiri kanama tedavisinde etkili bir rol oynuyor” diyor.

Modern spiralin vücudun hormonal dengesini etkilemeden rahim zarini incelterek kanamayi azalttigi vurgulayan Prof. Dr. Osama Shawki, “En etkin dogum kontrol yöntemlerinden biri olan modern spiral, rahime yerlestirilen T seklindeki özel plastik bir cismin içinde bulunan çok düsük dozdaki gestagen (gebelikte salgilanan hormon) hormonu, rahim içi zarina etki ederek, kalinlasmasini engelliyor. Zar inceldikçe, adet de azaliyor. Bir süre sonra yumurtaliklarin faaliyeti aynen devam etmesine ragmen, rahim zari kalinlasamadigi için adet kanamasinin yan etki olmadan azalmasina sebep olmaktadir. Bu sekilde kadin hem gebelikten korunuyor, hem de adet kanamasinda ciddi bir azalma oluyor. Bu özelligiyle dünyanin birçok ülkesinde jinekolojik sebeplerden dolayi asiri adet kanamasi görülen kadinlarda tedavi amaçli tercih ediliyor. Ayrica modern spiral sayesinde asiri kanamanin sebep oldugu halsizlik, yorgunluk ve kansizlik da önlenmis oluyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası