Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


LOLIPOP IZIYLE GÖGÜS ESTETIGI

Iri gögüslere sahip kadinlar, dis görünüsleri basta olmak üzere günlük yasamlarinda önemli saglik sorunlari yasiyorlar. Bu nedenle pek çogu küçültme operasyonu yaptirmayi tercih ediyor. Acibadem Bakirköy Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonsrüktif Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Halil Ibrahim Canter, eskiden memede “ters T” seklinde bir izle yapilan gögüs küçültme operasyonlarinda artik “Lolipop Izi”yle yapilan operasyonlarin popüler hale geldigini belirtiyor. Bu iz gögsün dogal kivrimina çok uygun ve kivrim bölgesinde açiliyor ve operasyon sonrasinda gögsün alt bölgesinde kaldigi için dikkati çekmiyor.

NIÇIN TERCIH EDILIYOR?

Büyük gögsü olan kadinlar, bu özelliklerinden dolayi çesitli saglik sorunlari yasayabiliyorlar. Bunlarin basinda kamburluk geliyor. Orta yas ve sonrasi kadinlardaki gögüs küçültme operasyonlari, kamburlugu önlüyor. Bu operasyonlarin önemli sonuçlarindan biri de, genç kadinlardaki özgüveni arttirmasi.

Çünkü büyük gögüsler kadini hem sisman gösteriyor, hem durus bozuklugu yaratiyor, hem de kisinin kendine güvenini azaltiyor. Doç. Dr. Halil Ibrahim Canter, genç yasta gögüs küçültme operasyonu yaptiran kadinlarin bunu estetik kazanç olarak da gördüklerini ifade ediyor. Genç kadinlarin bebek dünyaya getirdikten sonra büyük gögüslerin daha da büyümesi nedeniyle yaygin, yogun sirt agrilariyla karsi karsiya kaldiklarini söyleyen Dr. Canter, sunlari söylüyor:

“Büyük memeyi küçültmek için ameliyat yapmak iskelet yapiyi rahatlatiyor, dermatolojik sorunlari da ortadan kaldiriyor. Yeni teknikler sayesinde operasyon 2-3 saat sürüyor. Memeyi küçültmede kullanilan farkli teknikler var. Her hastada ayni teknigi kullanmiyoruz.”

GENÇLERDE GÖGSÜ SEKILLENDIRMEK DAHA KOLAY

Büyük gögüslerin nasil küçültüldügü konusu hep merak konusu oluyor. Küçültme ameliyatlari hakkinda bilgi veren Doç. Dr. Halil Ibrahim Canter, su bilgileri veriyor:

• Meme basindaki süt kanallarinin meme ile baglantisini olabildigince korumaya çalisiyoruz.

• Meme basinin dolasimini saglamaya özen gösteriyoruz.

• Meme basini olmasi gereken yere tasimayi hedefliyoruz. Çünkü iri memelerde meme basi da genisliyor, olmasi gereken noktadan asagi kayiyor.

• Olabildigince az iz birakiyoruz.

• Hangi teknigi kullanacagimizda memenin büyüklügü ve sarkma miktari önemli. Ayrica kadinin yasi, yandas hastalik olup olmamasi önem tasiyor.

• Genellikle genç yasta memeye sekil vermek daha mümkün. Yas ilerleyip meme dokusu azalip yag içerigi artinca sekillendirmek daha zor oluyor.

• Eski yöntemlerde memeye sekil vermek için deriye sekil vermeye çalisilirdi.

• Yeni trend, daha çok meme dokusuna operasyon sirasinda sekil verip, deriyi de gergin olmadan kapatmak yönündedir.

• Meme iyilesme süreci yaklasik 3-6 aylik dönemi kapsiyor, böyle olunca kalicilik saglaniyor. Bu nedenle hastalara iyilesmenin bir süreç oldugunu, ameliyat biter bitmez çok mükemmel görünen bir memenin geç dönem sonuçlarinin iyi olmayabilecegini anlatiyoruz.

BÜYÜK GÖGSÜ, B ÖLÇÜSÜNE GETIRMEK IDEALDIR

Sütyen alirken arkasinda iki numara yaziyor. 70-75-80-85-90 ifadesi sirt çevresinin ölçüsünü, A, B, C, D harfleri ise gögsün çevresinin ölçünü ifade ediyor. Kisacasi gögsün kapladigi hacmin ölçüsü veriliyor. Kadinlarin estetik yapilirken beklentilerinin çok iyi sorgulanmasi gerekiyor. Bazi kadinlar dik olan ve küçük olmayan meme istiyor. Bazilari da iri halinin geçmesini ama çok da küçültülmemesini isteyebiliyor. Doç. Dr. Halil Ibrahim Canter, memede B ölçüsünün ideal oldugunu, ancak her hastaya göre ideal taniminin degisebildigini ifade ediyor. Çok uzun boylu, sadece gögsü büyük, genis omuzlu bir kadina küçük gögüs yapmamak gerektigini anlatan Dr. Canter, sunlari söylüyor:

“Kadinin genel fiziksel yapisina da bakarak, kendisiyle de paylasarak hangi ölçünün yapilacagina karar vermek en iyisidir. Meme çok küçük olunca büyütmek için yag enjeksiyonu ve protez uygulamak gerekebiliyor. Eger hasta hacmi hala fazla buluyorsa, çok küçük oldu diyorsa onu büyütmek daha zor. Trend olarak bakarsaniz meme büyütme hastalarinda sikayet daha çoktur, meme küçültmede sikayet daha azdir. Estetik kaygiyla degil, fiziksel rahatsizlikla beraber gelirler. Küçültmeyle birlikte sirt, bel agrisi, dermatolojik sorunlarin düzelmesi gibi sorunlar da es zamanli giderilmis olur.”

MASA BASI IS YAPANLAR ÜÇ GÜNDE ISINE DÖNEBILIR

Estetik operasyon sonrasinda gögse dren koyma ihtiyacinin azaldigini, bazi hastalarda drenin daha kisa sürede çekilebiliyor. Bu sayede estetik operasyon sonrasinda erkenden banyo yapma imkani bulunabiliyor. Hastalara balensiz ve pamuklu bir sutyen giymesi, içine gazli bezler koymasi öneriliyor. Çünkü akinti olabiliyor. Ilk bir- iki hafta boyunca bu sutyenin devamli kullanilmasi gerekiyor. Sutyenin balensiz olmasi önemli, balenli sutyendeki teller baski yaparak meme altinda çizgiler olusturabiliyor. Estetik meme operasyonundan sonra ise ne zaman dönülebilecegini, kisinin agriya dayanikliliginin ölçüsü ve isinin ne kadar aktif oldugu belirliyor. Eger kisi çok aktif bir is yapiyorsa yaklasik 10 gün dinlenmesinde yarar var. Eger masa basi is yapiyorsa anestezinin etkisi geçinceye kadar 48-72 saat içinde isine dönebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası