Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SELÜLITSIZ BACAKLARIN SIRRI SAGLIKLI BESLENMEDE SAKLI

Yaz aylarinin yaklasmasiyla birlikte bikini, elbise ve etekle güzel bir görünüm sergilemek isteyen kadinlarin en büyük korkusu selülitli bacaklardir. Sikismis yag hücrelerinin vücutta yarattiklari portakal kabugu görünümüyle, kadinlara kiyafet seçiminde zor anlar yasatan selülitler genetik yatkinlik ve hormonal nedenlerin yani sira; fazla kilolar, hareketsiz yasam, hamilelik veya yanlis beslenme aliskanliklariyla tetikleniyor. Selülitle mücadelenin en önemli adimlarindan birinin beslenme oldugunu belirten Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertug, selülitle verilen savasta hangi besinlerin tercih edilmesi gerektigi ile ilgili bilgi verdi.

En çok kadinlari etkiliyor!

Selülit olusumunda kisinin genetik yapisi önemli bir etkendir. Annesinde selülit olan bir kadinda selülit görülme olasiligi oldukça yüksektir. Bu durum, kilo problemi olmayan, hatta çok zayif kadinlarda bile, selülit görülmesini açiklamaktadir. Özellikle östrojen hormonu nedeniyle daha çok kadinlarda görülen selülitin olusumunu hizlandiran diger faktörler ise, kilodaki ani degisiklikler, hareketsiz yasam, yasa bagli cildin bag dokusunun zayiflamasi, hamilelik ve yanlis beslenme aliskanliklari olarak gösterilebilir.

Yanlis beslenme aliskanliklari selüliti tetikliyor

Özellikle yüksek karbonhidratli ve yagli besinlerin tüketimi selülit olusumunu artirmaktadir. Selülit problemi yasayanlarda fast-food tarzi beslenme aliskanliklari yaygin sekilde gözlenmektedir. Damar tikanikliklarina neden olan trans yaglari içeren sucuk, salam, sosis türevleri selülite yol açan gidalar arasinda yer almaktadir. Vücutta su tutulmasina neden olan tuz ve doymus yaglar, cildi sikilastiran kolajen dokuyu yikarak ciltteki sarkmalar meydana getiren rafine seker ve fazla tüketildiginde dogrudan yag olarak depolanan alkol de selülit nedenlerindendir.

Günde 2-3 litre su tüketerek selülit olusumu önlenebilir

Selülit olusumunu engellemek ve var olan portakal kabugu görünümünü hafifletmek için, en etkili tedavi yöntemlerinden biri de dogru beslenme aliskanliklari kazanmaktir. Tipki bazi gidalarin selüliti tetikleyici etkisi oldugu gibi, bazilarinin ise selülitle savasmada oldukça etkili olduklari kabul edilmistir. Kazanilmasi gereken beslenme aliskanliklarinin basinda su tüketimi yer almaktadir. Gün boyu yeterli miktarda su tüketimiyle kan dolasimi saglanmakta ve vücutta ödemin olusmasi önlenmektedir. Bu sekilde vücutta su toplanmasinin ve sarkmalarin önüne geçerek, selülit olusumunu da engelleyen su, günde en az 2-3 litre olarak alinmasi gereken sivinin büyük çogunlugunu olusturmalidir.

C vitamini selülit tedavisine yardimci oluyor

Selülit tedavisinde vitamin ve mineral yönünden zengin beslenmek önemlidir. Özellikle iyi bir antioksidan olan C vitamini, ciltteki kolajen yapiminda önemli bir pay sahibidir. Maydanoz, karnabahar, brokoli, portakal, kivi, limon, çilek, greyfurt, yesilbiber gibi besinler içeren, C vitamini yönünden zengin menülerle selülit tedavisinde etkin sonuçlar alinabilmektedir. Beslenmede tavuk, yumurta, mantar, pirasa, bezelye, sarimsak, limon, armut gibi bakirdan zengin besinlere yer verilmelisine, kan basincini düsürerek dolasima yardimci olan muz, karpuz, havuç gibi potasyum bakimindan zengin gidalarin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Sok diyetlerden kaçinin!

Yaz yaklasiyor diye sok diyetler yapmak oldukça sakincalidir. Ciltte sarkmalara ve selülite neden olan, bilinçsizce yapilan sok diyetler yerine; ideal kiloya kavusmak için diyetisyen kontrolünde dogru beslenme aliskanliklarinin gelistirilmesi dogru olacaktir. Ayrica dogru beslenme aliskanliklarina egzersiz ile destek vermek için, düzenli tempolu yürüyüsler ve selülit giderici egzersizler yapilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası