Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis Beyazlatma mutlaka doktor kontrolünde yapilmali!

Günümüzde kozmetik dis hekimliginin çok yaygin ve tercih edilen bir uygulamasi olan dis beyazlatma islemi, marketten alinan ürünlerle hastalarin hekime danismadan uygulama kolayligi çogu zaman faydadan çok zarar verebilir. Dis beyazlatma yapilmadan önce disler ve disetleri titiz bir saglik kontrolünden geçmelidir. Gerekli tedaviler yapilip, agizda korunmasi gereken bölgeler kontrol altina alinarak yapilan beyazlatma isleminin sonuçlari ise bir o kadar saglikli ve kalicidir. EDAD (Estetik Dis Hekimligi Akademisi Dernegi) Baskani Prof. Dr. Ata Anil, dis beyazlatma hakkindaki en önemli sorulari yanitladi!

Eger birey dislerinin formundan memnun ise, renginden memnun degilse dis beyazlatma en koruyucu yöntemdir. Dislerimizin beyazliklari her zaman saglik ve estetigin vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilmistir. Dislerimiz yasayan, dis ortamla iliski halinde ve ondan etkilenen canli dokulardir. Yedigimiz ve içtigimiz bir çok madde onlar üzerinde etkiye sahiptir. Bunlar arasinda kahveyi, sigarayi, çayi öncelikliler arasinda sayabiliriz. Bunlarin yani sira genetik ve fizyolojik yapimiza bagli olarak da dislerimizde renklenmeler olusabilir.

Dislerde ne tür renklenmeler meydana gelir?

Dislerde iki çesit renklenme meydana gelebilir. Iç renklenme ve dis renklenme.

Iç renklenme: Disin içine islemis ve firçalama ile çikarilamayan renklenmelerdir. Dislerin olusumlari esnasinda meydana gelen yapisal bozukluklar da (ilaçlara bagli veya fazla flor alimina bagli vb.) bu sinifa girer. Bleaching islemi bu tip vakalarin büyük bir kisminda çok basarili olur.

Dis lekelenmeler: Dis yüzeyine bazi gidalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayici ajanlardan yapisan renklenmelerdir. Çogunlukla distasi temizligi ve sonrasinda yapilan profesyonel firçalama ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Günümüzde geçmis dönemlerle karsilastirildiginda oldukça basarili ajanlarla, dislerde yüksek derecede fark edilir bir beyazlatma saglamak artik mümkün olmaktadir. Temel prensip olarak mine yapisina sinmis renklenmeler mine yapisina hiç zarar verilmeden alinmakta ve yapi oksijen ile kuvvetlendirilmektedir.

Farkli renklenmeler farkli tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapilmasi gerektigine dis hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en dogrusudur.

Sikça yapilan bir hata piyasaya sürülmüs hiçbir kontrolü olmayan ve denetlenmemis ürünlerle dislerin beyazlatilmaya çalisilmasidir. Bu ürünler disleri geri dönüsümsüz beyazlatmadan çok uzak ve minede onarilmasi güç zararlar olusturan yapida ajanlardir.

Bu yüzden dislerinizin canli dokular olduklarini unutmadan onlarla ilgili kararlar ve uygulamalar hekiminizle birlikte yapilmalidir.

Beyazlatma (bleaching) islemi nasil yapilir?

Su anda bilinen iki degisik beyazlatma yöntemi vardir.

1- Home Bleaching ( Ev Tipi Beyazlatma yöntemi )

Bu yöntemde hekim dislerden ölçü alarak laboratuara bu ölçüyü verir . Alinan bu ölçüden dislerinizin üzerine tam oturan, ince seffaf bir plak hazirlanir.

Bu plagin içine geceleri yatmadan evvel dis beyazlatma ajani uygulanarak dis beyazlatma islemi gerçeklestirilir. Beyazlatma islemi gece uykuda gerçeklesir. Kaç gece yapilacagi hekiminizin yapacagi muayene sonucunda ortaya çikacaktir.

2-Office bleaching (ofis tipi beyazlatma)

Bu yöntem yüksek konsantrasyonda ajanlar kullanilarak muayenehane ortaminda dishekimi kontrolunde uygulanir. Yumusak dokularin izolasyonu sonrasi beyazlatici ajanin dis yüzeyine sürülüp beklenmesiyle yaklasik 1 saat süren bir uygulamadir. Bazi ajanlari dental lazerler ile aktive ederek uygulamak da mümkündür.

Kimler beyazlatma islemi yaptiramaz?

Basta hamileler ve emziren kadinlar olmak üzere kanser tedavisi gören hastalar kisilere beyazlatma islemi uygulanamaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası