Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BÖBREK HASTALARININ TATIL YERLERINI ARTIK DIYALIZ MERKEZLERINE GÖRE SEÇMESI GEREKMIYOR

Böbrek Yetmezligi Hastalarinin evlerinde uygulayabilecegi bir tedavi yöntemi olan Periton Diyalizi, hastanin yasamini daha kolay düzenlemesini ve daha bagimsiz olmasini sagliyor. Alet kullanmak zorunlulugunun olmamasi, elle yapabilme özeliginin olmasi dolayisiyla hasta ev disinda okuldai isyerinde ve hatta tatil sirasinda bile degisimlerini yapabilecegi için yasamini rahatlikla sürdürebiliyor.

Hasta kolaylikla istedigi yere gidip, tedavisine gittigi her yerde devam edebiliyor. Hemodiyaliz hastalari ise ancak diyaliz imkani olan bir yere gitmek durumunda kaliyor. Bu da dogal olarak hastalarin tatil seçeneklerinde ve yasamlarinda bazi kisitlamalara neden oluyor.

Böbrek Yetmezligi hastaligi, ülkemizde hizla artan bir grafik çiziyor. Erken teshis ve müdahale olursa, üzücü sonuçlara ulasmadan tedavi edilebiliyor. Ama geç kalindiginda vücutta geri dönüsü olmayan hasarlar birakiyor. Geç kalinmis evrede bilinçli bir tedavi yöntemi izlenirse, günlük hayattan kopmadan yasami sürdürmek de mümkün oluyor.

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari ABD ve Nefroloji BD Baskani Prof Dr. I.Çetin Özener, böbrek yetmezliginin daha çok Seker hastaligi, Hipertansiyon veya Nefritlere bagli olarak gelistigini belirtiyor. Geri dönüsü olmayan bir süreç içinde olan Böbrek hastalarinin tedavisi için iki seçenek oldugunu vurguluyor. Diyaliz uygulamalari ve Böbrek Nakli. Böbrek nakli seçenegi sadece kronik böbrek yetmezligi hastalarinda uygulanirken, diyaliz tedavileri hem akut hem de kronik böbrek yetmezliginde uygulanan tedavi sekli. Yeterli sayida böbrek vericisinin bulunmamasi nedeni ile hastalarin sinirli bir kismi böbrek naklinden yararlanabiliyor.

Prof. Özener, Hemodiyaliz ve Periton diyalizinin ayni amaçla kullanilan diyaliz uygulamalari olmasina ragmen bazi farkliliklari oldugunu söylüyor. “Hemodiyalizde kan vücut disinda bir makine ile temizlenirken Periton diyalizinde bu olay vücut içinde gerçeklesiyor. Yine hemodiyaliz haftada 3 gün ve 4-5 saat süren bir islem oldugu için hasta makineden ayrildiktan sonra zararli maddeleri temizleme islemi o anda sona eriyor ve tekrar kanda hizla birikmeye basliyor. Periton diyalizinde ise hastanin karninda sürekli yenilenen solüsyon oldugu için bu tür aralar olmuyor ve bundan dolayi sürekli temizlemeye devam ediyor. Bu da hastalarda hemodiyaliz seanslarinda gördügümüz ani vücut kompozisyonu degisimine bagli olarak gelisen bir takim sikintilarin ortaya çikmasini engelliyor. “ diyor.

Periton Diyalizi’nin hastanin evinde rahatlikla uygulayabilecegi bir tedavi yöntemi oldugunu belirten Prof Özener, böylece hastanin yasamini daha bagimsiz sürdürebildigini belirtiyor. Ayrica alet kullanmak zorunlulugunun olmamasi, elle yapabilme özeligi nedeniyle, hastanin rahatlikla seyahat edebilmesine imkan sagladigini vurguluyor. Hemodiyaliz hastalari ise ancak diyaliz imkani olan bir yere gidebiliyor. Bu da dogal olarak bu hastalarin yasamlarinda bazi kisitlamalara neden olabiliyor.

Diyaliz Tedavileri: Diyaliz tedavisinde Hemodiyaliz ve Periton diyalizi olarak iki farkli tipi mevcut. Hemodiyaliz, kanin vücut disinda bir makine araciligi ile temizlenmesi islemi olup, genellikle haftada üç kez 4-5 saat süren ve çogu zaman bir diyaliz merkezinde yapilan bir uygulama. Periton diyalizi ise hastanin karin bosluguna konulan bir tüp vasitasiyla verilen özel solüsyonlar araciligi ile hastanin kendi karin zari kullanilarak yapilan bir tedavi yöntemi.

Periton Diyalizi : Hastanin küçük bir cerrahi girisim ile karnina bir katater adini verdigimiz tüp konularak yapiliyor. Daha sonra bu tüp araciligi ile hasta karnina ihtiyacina göre 1-3 litre kadar özel sivi veriliyor ve yine ihtiyacina göre 4-8 saat kadar bekletip bosaltarak bu tedavi tekrarlaniyor. Hasta bu islemi evinde ve kendisi yapabilecegi gibi, özel bir cihaz araciligi ile otomatik olarak da yapabiliyor. Aletli periton diyalizi ismi verilen bu islemde karin zari adeta bir süzgeç gibi vazife yaparak, böbreklerin çalisamamasi dolayisiyla hasta kaninda birikmis olan zararli atik maddeleri temizliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası