Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zorlu Seçim Döneminde Milletvekilleri Için Saglik Önerileri

Türkiye seçime gidiyor. Milletvekili adaylari seçim otobüslerinde halkla bulusuyor. Yogun strese maruz kalan adaylarin, seçime hazirlanirken sagliklarini da ihmal etmemeleri gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Ertan Ökmen ve Uzman Psikolog Sevil Usanmaz milletvekili adaylarini bekleyen riskleri ve saglik önerilerini anlatti.

Haziran ayinda gerçeklesecek genel seçime hazirlanan milletvekilleri adaylari yogun strese bagli olarak çesitli saglik problemleriyle karsi karsiya kalabiliyorlar. Özellikle stresin tetikledigi hipertansiyon ve kalp krizi geçirme riski tasiyan adaylarin, beslenme ve uyku düzeninden stres yönetimine kadar pek çok konuda dikkatli olmalari gerekiyor. Milletvekili adaylarinin hastalik risklerini ögrenmenin en saglikli yolunun düzenli check-up programlari oldugunu belirten Anadolu Saglik Merkezi Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Ertan Ökmen ve Uzman Psikolog Sevil Usanmaz, su bilgileri verdi:

Stres nelere yol açiyor?

Doç. Dr.Ertan Ökmen, politikacilarin her zaman kronik strese maruz kaldiklarini ancak seçim ve referandum gibi süreçlerde stres katsayisinin arttigina dikkat çekiyor. Doç. Dr. Ökmen, stresin neden olabilecegi saglik sorunlari hakkinda su bilgileri verdi: “Ülkemizde her dört kisiden biri hipertansiyon hastasi ve maalesef bunu bilmiyor. Bu orani belli bir yasin üzerindeki milletvekili adaylari için düsünürsek, her 4 adaydan biri hipertansiyon riski tasiyor. Kaldi ki, stres sadece tansiyona neden olmuyor. Çesitli ritim bozukluklari ve çarpintilara da yol açiyor. Özellikle, kisi kalp krizi geçirmeye adaysa bu durumun ortaya çikmasi kolaylasiyor.”

Adaylar mutlaka check-up yaptirmalilar

Doç. Dr. Ökmen, “Milletvekili adaylari uykusuz kaliyorlar, sürekli seyahat ediyorlar ve yogun bir tempoda yasiyorlar. Bu tempoda çay, kahve ve sigara tüketimleri de artiyor. Ciddi bir fiziksel ve psikolojik yüklenme söz konusu. Politikacilara bu dönemde önerebilecegimiz en önemli sey kapsamli bir check-up yaptirmalari. Böylece saglik konusunda hangi riskleri tasidiklarini kolayca ögrenebilirler ve seçimle baslayan, mecliste devam edecek olan zorlu maratona saglikla hazirlanabilirler. Sigara içen, kolesterolü yüksek, seker hastasi, yüksek tansiyonlu, ailesindeki kisilerden herhangi biri kalp hastasi, sisman ve stresli yasayan kisilerin mutlaka check-up yaptirmasini öneriyoruz” diyor.

Nasil beslenmeliler?

Milletvekili adaylarinin nasil beslenmesi gerektigi konusunda bilgi de veren Doç. Dr. Ertan Ökmen söyle devam ediyor: “Yemek, uyku ve dinlenme adaylarin sagligi açisindan büyük önem tasiyor. Günde en az alti saat uyumaya dikkat etmeliler. Seyahat ve miting öncesi sik sik ve az az hafif yemekler yemek sagliklari açisindan dogru bir yaklasim olur. Sindirim ve dolasim sistemini çalistiran, kan sekerini yavas yükselten (düsük glisemik indeksli) lifli besinleri tercih edebilirler. Bol sivi tüketmeliler. Tuzsuz yemek özellikle hipertansiyonu olan adaylar için hayati önem tasiyor. Her zaman oldugu gibi yagli yiyecekler ve kizartmalari tavsiye etmiyoruz. Ara ögün olarak da meyve, salata ve az miktarda kuruyemis öneriyoruz. Ikram edilen “her güzel yemegi” reddetmekten çekinmesinler.”

Fiziksel ve psikolojik saglik bir bütündür

Anadolu Saglik Merkezi Uzman Psikologu Sevil Usanmaz da milletvekilleri için stresi hafifletecek yöntemleri anlatiyor. Bu dönemde milletvekili adaylarinin zamana karsi yaristiklarini, stresle sürekli savas halinde olduklarini söyleyen Usanmaz söyle devam ediyor; “Stres aninda tüm vücut sistemleri bundan etkileniyor. Yapilan arastirmalara göre, kalp hastalarinin stres karsisindaki esikleri daha düsük. Bu nedenle iyi bir check-up’in ardindan milletvekili adaylarinin islerini ve zamanlarini programlamalari çok önemli. Stres karsisinda gevseme tekniklerini uygulamalari gerekiyor. Örnegin; günde bes defa nefes egzersizi yapabilirler. Nefes alirken burunlarindan alip yavas yavas tüm nefesi agizlarindan bosaltmalilar. Iki dakika süren bu nefes egzersizini hemen her yerde yapabilirler. Günde 20 dakikalik yürüyüsler de stresle bas etmede çok ise yarayacaktir. Ayrica bol su içmeliler. Su stres karsisinda direnci artiriyor. Stresle bas ederken uyku da önemli. Seçime hazirlanan adaylar kendilerini ihmal etmemeliler, hem bedenlerine hem de ruhlarina çok iyi bakmalilar. Unutmamalidir ki, fiziksel ve psikolojik saglik bir bütündür.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası