Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FANATIZM BIR COSKU MU YOKSA KISILIK BOZUKLUGU MU?

Fanatizm kontrolsüz bir heyecan esliginde, bir konuya sosyal normlari hiçe sayacak derecede asiri baglanma halidir. Ülkemizde özellikle spor alaninda karsilastigimiz fanatizm genellikle anti sosyal kisilik bozuklugu yasayan bireylerde görülüyor. Fanatizm konusunda alinabilecek önlemleri ve dikkat edilmesi gerekenleri Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlatiyor…

Fanatizm takintili bir cosku, kontrolsüz bir heyecan esliginde, bir davaya, bir konuya ya da bir spor dalina genel sosyal normlari hiçe sayacak derecede asiri baglanma halidir. Dr. Mehmet Yavuz, bu bagimliligin fanatizm olup olmadigini anlamak için bireyin elestiriye tahammül durumuna bakmak gerektigini belirterek ekledi; ‘’Kisi eger elestiriye dayanamiyorsa ve tepki gösteriyorsa bu bagimlilik fanatizmdir. Elestiriyi kabul etmese bile dinleyebiliyor ve tepki vermiyorsa fanatizm söz konusu degildir. Dolayisiyla bir seyi heyecanli ve coskulu halde sevmek, onu desteklemek elestiriye açik olmak sarti ile fanatizm olamaz ancak burada sunu unutmayalim ki hakaret içeren elestirilere tepki göstermek ayri bir konudur.’’

Maglubiyet Sosyal Hayati Olumsuz Etkiliyor!

Fanatik kisinin, farkliliklarin zenginlik oldugunu bilmeden sabit fikrinden asla ödün vermedigini belirten Dr. Yavuz, ‘Fanatik kiside hiç bir esnekligi olmayan sabit fikirlilik söz konusudur. Dogru oldugunu düsündügü her seye tüm ruhuyla siki sikiya baglidir, kendini o olguyla özdeslestirmistir. Takimi kötü sonuç aldiginda fanatik kisi, hayatin bir anlami kalmadigini düsünebilir’’ seklinde konustu.

Taraftar Her Skoru Kabullenmeli…

Tüm dünya ülkelerinde en çok ilgi çeken sporun futbol oldugunu belirten Dr. Yavuz, en çok seyircisi olan ve dolayisiyla fanatizmin en yogun yasandigi spor dalinin da futbol oldugunun altini çizdi. Sahalarda sik sik duydugumuz ‘’Ölmeye geldik’’ sloganinin yanlisligina dikkat çeken Yavuz, sportif bir faaliyete olan bagliligin ölümle bagdastirilan bir terminolojiyle dile getirilmesini elestirdi ve ‘’Sporda yenmek de var yenilmek de. Sporla ilgilenen birey, yenmek, yenilmek ve beraberlik ihtimallerinin üçüne de hazir olmali ve sportif faaliyetin olumlu yanlarini görebilmeli’’ seklinde konustu.

Skora endeksli taraftarligin fanatizmi tetikledigini ve skorun fanatik kisilerin sosyal hayatini da etkiledigini vurgulayan Dr. Yavuz, özellikle spor yorumcularina bu konuda büyük görev düstügünü, bir yorumcunun spor ahlakini ön planda tutarak taraftarla iletisim kurmasi gerektigini belirtti.

Fanatizm Bir Kisilik Bozuklugu mu?

Sporda fanatizm ve holiganlik boyutu daha çok psikopatik ve anti sosyal kisilik bozuklugu yasayan bireylerde görülüyor. Bu kisiler sosyal hayatlarinda da saldirgan, geçimsiz, toplum kurallarina direnen, her türlü öneri ve elestiriye kapali, sorumsuz, empatiden yoksun ve saygisiz kisiliklerdir. Dr. Yavuz, özellikle maçlarda olay çikaran kisilerin gizli ya da açik kisilik bozuklugu yasayan bireyler oldugunu, alkol kullaniminin da bu olumsuz davranislari tetikledigini sözlerine ekledi.

Bazi taraftarlarin tuttugu takimi kendi benligiyle bütünlestirerek, takimin yenilgisini kendi zayifligi gibi gördügünü belirten Dr. Yavuz, bu kisilerin takimin her maçinda bulunup, oyuncularin özel hayatlarina dek her seyi ezberleyerek kendini takimdan bir parça gibi gördüklerini belirtti. Bu aidiyetlik duygusu sonucu taraftarin galibiyet ve maglubiyet durumlarinda psikolojik durumunun ciddi anlamda etkilendigini belirten Dr. Yavuz kisinin derin bir anksiyete ve kaygi bozuklugu yasayabilecegine dikkat çekti. Maglup olan takim taraftarlarinin sahadaki koltuklari kirmasi, sahaya yabanci madde atmasi ve karsi takim taraftarlarina saldirmasinin nedeni yasanan psikolojik sorunlardir.

‘’Bagirip Rahatliyorum’’ Düsüncesi Bahane!

Sahalarda bagirip çagiran ve küfreden taraftarlar, maçlara giderek desarj olduklarini ve bu psikolojik bosalimin sosyal hayatlarindaki stresi azalttigini iddia ediyor ancak bilissel psikologlara göre; herhangi bir zaman ve mekanda taskinlik gösteren bireylerin sosyal hayatinda saldirgan tavirlari azalmiyor. Aksine bu kisiler, agresif davranislari kaliplastirarak bir yasam biçimi haline getirebiliyor. Bu nedenle Dr. Yavuz, ‘’Maça gider, bagirip rahatlarim’’ gibi bir bahanenin geçerli olmadigini vurguladi.

Fanatizmi Önlemek Için Neler Yapilabilir?

* Bazi gruplara ve amigolara yapilan para, bilet gibi yardimlar sonucu taraftarlar destegin hakkini vermek için abartili hareketlerde bulunabilir. Öncelikle bu tür yardimlarin önüne geçilmesi gerekir.

* Maç sonrasi antrenör ve oyuncularin açiklamalarinda hassas davranmasi gerekir. Bu kisilerin agzindan çikan bir cümleyle bile taraftarin holigan tavirlar sergileyebilecegi unutulmamalidir.

* Hakem kararlarina tepki olarak çesitli el-kol hareketleri sergileyen ve sakatlanmadigi halde dakikalarca yerde yuvarlanan oyuncular cezalandirilmalidir.

* Fanatizmi etkileyen en önemli faktörlerden biri olan alkolün, sahaya giriste kontrol edilmesi, trafikte uygulanan yaptirimlarin, stadyum girisinde de uygulanmasi gerekir. Böylece olasi taskinliklar önlenmis, kadinlar ve çocuklarin güvenligi saglanmis olur.

* Uludag ve Inönü Üniversitesi’nin 10 yil önce yaptigi bilimsel arastirmaya göre spor gazetelerinin fanatizmi tetikledigi tespit edilmistir. Özellikle tiraj kaygisi yasayan gazetelerin mansetleriyle taraftari büyük ölçüde etkiledigi belirlenmistir. Bu nedenle fanatizmi önlemede en önemli görev yazili-görsel basin ve internet medyasina düsmektedir.

Fanatizmin spor zevkini öldüren, eglenceye anarsi bulastiran toplumsal bir hastalik oldugunu belirten Dr. Yavuz, bu konuda herkesi mücadeleye çagirarak sözlerini tamamladi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası