Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabet tedavisinde devlete en büyük maliyet %32.6 ile kalp hastaliklarindan geliyor

“Türkiye’de Tip 2 Diyabet Komplikasyonlarinin Maliyeti” baslikli çalisma, diyabet tedavisine eslik eden komplikasyonlar arasinda yer alan kardiyovasküler komplikasyonlarin toplam maliyetler içindeki oraninin %32.6 oldugunu ortaya koydu.

Diyabet ve komplikasyonlarinin sosyal güvelik sistemine maliyeti konusunda yapilan model bir çalismaya göre diyabet tedavisine eslik eden komplikasyonlarin basinda kardiyovasküler komplikasyonlar geliyor.

47. Ulusal Diyabet Kongresinde, Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ilkova’nin oturum baskanligini yaptigi “Türkiye’de Diyabetin Toplumsal Yükü, Hastalik Yönetimi ve Maliyet Açisindan Bir Degerlendirme” baslikli oturumda konusan Baskent Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Saglik Kurumlari Isletmeciligi Bölümünden Doç. Dr. Simten Malhan, diyabet ve iliskili komplikasyonlarinin maliyetinin, toplam SGK harcamalari içinde önemli bir bölümü olusturdugunun tahmin edilebilecegini söyledi.

Lilly Ilaç’in destegiyle 7095 hastanin gerçek hayat verileri kullanilarak yapilan “Türkiye’de Tip 2 Diyabet Komplikasyonlarinin Maliyeti” baslikli çalismada, diyabet hastalarinin hastaliklarina eslik eden kardiyovasküler, böbrek, göz ve nörolojik komplikasyonlarin dogrudan maliyeti arastirildi. Diyabet tedavisine eslik eden komplikasyonlar arasinda yer alan kardivasküler komplikasyonlarin, toplam maliyetler içindeki oraninin %32.6 oldugunu belirten Doç. Dr. Malhan, diyabetin toplam maliyeti içinde böbrek komplikasyonlarinin yillik dogrudan maliyetinin %25, göz komplikasyonlarinin oraninin %6.4 ve nörolojik komplikasyonlarin oraninin ise % 6 olarak tahmin edilebilecegini vurguladi.

Çalismada ayrica, diyabetin sosyal güvenlik sistemine olusturdugu yillik dogrudan maliyetin sadece %10.9’unu diyabetin tedavisine yönelik ilaçlarin olusturdugu ortaya çikti.

Çalisma 1 Ocak – 31 Aralik 2009 tarihleri arasinda diyabet tedavisi gören 7095 hastanin verileri incelenerek hazirlandi. Diyabetin maliyeti ile ilgili ilk kez bu tür bir çalisma yapildigina dikkat çeken Doç. Dr. Malhan, “Bu sonuçlar, diyabet maliyetlerinin yönetiminde, komplikasyonlarin azaltilmasinin önemine isaret etmektedir” diye konustu.

Çalisma verileri incelendiginde, diyabet ve komplikasyonlarinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na maliyetinin 13 milyar TL’ye yakin olabilecegi tahmin ediliyor.

Ayni oturumda arastirma sonuçlarini degerlendiren Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Karsidag ise bugün %14’lere ulasan diyabet prevalansina sahip bir ülke olarak diyabetin hem hastaya hem de devlete yükünü azaltabilmek için iyi ve dogru tedavinin önemini vurguladi. Prof. Dr. Karsidag “Arastirmada da ortaya çiktigi gibi diyabete eslk eden komplikasyonlarin maliyeti diyabetin dogrudan tedavisinden daha fazla” dedi. Diyabette insülin tedavisinin önemine de deginen Prof. Dr. Karsidag, insüline geç baslanmasinin diyabete esilk eden komplikasyonlar açisindan olumsuz etkisi oldugunu vurguladi.

2010 yilinda açiklanan “Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalismasi II” (TURDEP II) sonuçlarina göre Türk eriskin toplumunda 90’larin sonunda yüzde 7.2 olan diyabet görülme sikliginin %13.7’ye yükseldigi gözlenmisti. Çalismada ayrica yedi milyon kisinin diyabet ve komplikasyonlarindan etkilendigi ancak sadece 4.3 milyon kisinin tani aldigi açiklanmisti. Dünya Saglik Örgütü’nün verileri ise Türkiye’de diyabetin artis hizinin dünya ve Avrupa genelinin üzerinde oldugunu ortaya koymaktadir.

Diyabetle mücadeleyi öncelikli konularin basina alan Saglik Bakanligi da bu çerçevede 2009 yilinda Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programi’ni (2011 – 2014) baslatti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası