Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEME ESTETIGINDE AMAÇ ARTIK MEMEYI “BÜYÜTMEK DEGIL, PROTEZ ILE SEKILLENDIRMEK”

Meme büyütme operasyonlari gün geçtikçe tüm dünyada artis gösteriyor. 2010 yilinda Amerika’da tam 300 bin kadin meme protezi operasyonu ile meme büyüttü. Bu sayi Türkiye’de de artis gösteriyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel, meme büyütmede protezlerin tercih edildigini ve yeni jenerasyon meme protezlerinin, seklini koruyan ve degistirilmesi gerekmeyen protezler oldugunun altini çizdi.

Meme büyütmede amaç, büyütülen memelerin hastanin vücut tipi ile orantili olmasi. Omuz genisligi, gögüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar. Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük oldugu zaman vücut kontur görünümü eksik kalir. Peki, meme büyütme operasyonlarinda en dogru ve saglikli yöntem nedir? Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel meme büyütme ameliyatlarinda kalici ve öngörülebilir sonuçlar için meme protezlerini tercih ettiklerini belirtti. Meme protezi ameliyatlarinin artik çok daha zahmetsiz oldugunu söyleyerek hastalarin ayni gün taburcu olduklarini ve 3 gün sonra islerine dönebildiklerini vurguladi.

Günümüzde plastik ve estetik cerrahi alaninda yeni yöntemler bulunuyor. Dünyada oldugu kadar Türkiye’de de plastik ve estetik cerrahi operasyonlarina günbegün ilgi ariyor. 2010 yilinda Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Dernegi’nin verilerine göre Amerika’da 300 bin kadin meme büyütme operasyonu olarak implant yani meme protezi operasyonunu tercih etti. Türkiye’de de bu rakam gün geçtikçe artis gösteriyor. Meme protezlerinde distaki sert silikon kilifin içerisinde yumusak silikon jel mevcuttur. Bunlarin farkli sekilleri ve büyüklükleri mevcuttur. Bunlari ameliyattan önce detayli olarak konusmak ve hangisinin kullanilacagina doktor ile birlikte karar vermek gerekiyor.

Yeni protezler sekli koruyor ve degistirmek gerekmiyor

Prof. Dr. Akin Yücel, meme operasyonlarinda eskiden amacin memeyi büyütmek oldugunu, ancak günümüzde seklinin ön plana çiktigini belirterek, “Yeni jenerasyon meme protezleri, seklini koruyan ve degistirilmesi gerekmeyen protezler. Formstable olarak da adlandirilan bu protezler, farkli jel özellikleri ile meme operasyonlarinda çok daha biçimli ve estetik özelliklere sahip. Riski oldukça düsük olan bu protezlerle, kadinlarin meme bölgesinde yapay, yuvarlak bir görünüm söz konusu olmuyor. Daha dogal, kavisli bir görünüm ile kadinlarin daha estetik ve dogal bir meme görünümüne sahip olmalarini sagliyor. Kaliteli protez üreten firmalar, ömür boyu garanti verebiliyorlar. Ayrica kullandigimiz yeni ameliyat teknikleri sayesinde agrisiz ve hizli bir sekilde iyilesme dönemi söz konusu oluyor” dedi.

Formstable protezlerin herhangi bir sekilde meme kanseri ile iliskisi olmadigini da belirten Prof. Dr. Yücel, “Ayni zamanda bu protezlerin anne sütüyle de ilgili olumsuz bir baglantisi yoktur. Bu operasyondan sonra sadece hacim olarak degil, sekil olarak da estetik bir sonuç elde ediyoruz. Bu protezlerin genellikle kas alti ya da kas kilifi altina yerlestirilmeleri uygundur. Ancak esneme özellikleri az oldugundan daha çok meme alti kivrimindan yerlestirilmeleri tercih edilir. Sadece meme büyütme degil, dogum sonrasi sarkmis ve içi bosalmis meme için diklestirme isleminde de kullanilabilir. Ayni tip protezler, meme kanseri sonrasi meme onarimi için de uygundur. Bu protezler çok farkli yükseklik, genislik ve projeksiyon seçenekleri sunduklari için, hacim olarak meme büyütme islemi yaninda, kisiye özel meme sekli saglamakta da etkilidirler” açiklamasinda bulundu.

Prof. Dr. Yücel, meme büyütme operasyonlarinin agrisiz geçtigini belirterek, “Hasta, ameliyattan sonra 3 gün içerisinde gündelik yasamina geri dönebiliyor. Operasyondan sonra ayni gün hastayi hastaneden taburcu ediyoruz. ASAPS – Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Dernegi de kadinlarda gerçeklestirilen meme büyütme ameliyatlarinin kadinlarda olumlu psikolojik degisiklikler yaptigini belirtiyor. Meme boyutlarindan ya da seklinden ötürü ruhsal açidan rahatsizlik duyan kisilere bu ameliyatlari tavsiye ediyoruz” dedi.

Bedensel sekil bozukluklarinin, ruh sagligi ve kisilik üzerinde olumsuz etkiler gösterdigine dikkati çeken Prof. Dr. Yücel, “Memeleri ile ilgili sikayetçi olan bir kadin, kendini diger insanlardan farkli hissederek, çesitli sorunlar yasayabilir. Birçok estetik cerrah hastalarinda beden deformasyonunun giderilmesi ile okul ve kariyer basarisinda artis, sosyal iliskilerde gelisme ve özgüven artisini gözlemliyorlar” açiklamasinda bulundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası