Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FERTILITEYI KORUMA VE ARTIRMA YOLLARI

Kendi kendinize alabileceginiz bazi basit önlemler ile üreme potansiyelinizi koruyabileceginizi hatta arttirabileceginizi aklinizdan çikartmayin. Halen çocuk sahibi olmayi düsünmeseniz bile üreme yeteneginizi olumsuz etkileyebilecek faktörleri bilmeli ve bunlara karsi önlem almalisiniz.Kadin Hastaliklari-Dogum ve Tüp Bebek Uzmani Op.Dr.Numan Bayazit sizler için konu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Vücut agriligi diet ve egzersiz

Bu önlemlerin en basinda gelenlerden birisi vücut agirligi, diet ve egzersiz arasindaki dengenin saglanmasidir. Uygun diet ve egzersiz optimal üreme fonksiyonu için son derece önemlidir.Belirgin derecede düsük kilolu ya da asiri sisman kadinlar gebe kalmada güçlükler yasayabilirler. Kadinlik hormonu olan östrojenin büyük kismi yumurtaliklarda üretilir. Ancak yag dokusu da küçümsenemeyecek bir role sahiptir . Vücudunuzda bulunan östrojenin %30'u yag hücrelerinizde dönüstürülerek ortaya çikar. Döllenme olayi hassas hormonal dengelerin rol aldigi karmasik bir olaydir. Bu olayin basari ile sonuçlanabilmesi için stabil bir hormonal durum gereklidir. Bu nedenle az ya da fazla kilolarin infertilite’ye neden olabilmesi sasirtici bir durum degildir. Normalin %10-15 altinda ya da üstünde olan vücut agirligi üreme sistemini kökten etkileyebilir. Bunun en güzel örnegi beslenme bozuklugu olan asiri zayif kisilerde adet kanamalarinin düzensiz olusudur. Bu düzensiz kanamalar genelde anovülasyon yani yumurtlamanin olmamasi ile bir arada seyreder. Maraton kosuculari, yüzücüler gibi agir sporlar ile ugrasan kadinlarin pek çogunda adet düzensizlikleri ve dolayisi ile infertilite sorunu mevcuttur.

Sigarayi birakin / Alkolden uzak durun

Genel saglik sorunlarinin yani sira sigara üreme sagligi ve dinamikleri açisindan da son derece zararli bir aliskanliktir. Özellikle erkeklerde sperm sayilarinda anlamli düsüklüge neden olabilir. Benzer sekilde kadinda yumurta kalitesini de bozabilir. Yapilan arastirmalar sigara kullanan kadinlarin hamile kalmalari için geçen süre sigara kullanmayanlara göre belirgin derecede uzamaktadir.Sigara gibi alkol de hem kadin hem erkek de üreme potansiyelini olumsuz etkileyen bir faktördür.Özellikle erkekte sperm sayisini azaltabilir.

Kullandiginiz ilaçlari gözden geçirin?

Degisik hastaliklar için kullanilan ilaçlar da fertiliteyi etkileyebilir. Özellikle ülser ve tansiyon ilaçlarinin sperm sayilari üzerine etkili oldugu bilinmektedir. Eger bu tür bir ilaç kullaniyorsaniz doktorunuzla bu konuyu mutlaka görüsmelisiniz. Öte yandan özellikle eczanelerde reçetesiz satilan bazi ilaçlar da erken dönemdeki bir hamileligi olumsuz sekilde etkileyebilir. Eger hamile kalmayi planliyorsaniz ve bu nedenle korunmayi biraktiysaniz herhangi bir ilaci kullanirken çok dikkatli olmalisiniz. Böyle bir durumda ilaç kullanmaniz gerektiginde jinekologunuzun fikrini almaktan asla çekinmeyin.

Illegaliteden kaçinin

Illegalite tanimi altina pek çok faktör sokulabilir. Yurdumuzda çok yaygin olmasa da özellikle gelismis ülkelerde madde ve uyusturucu bagimliligi oldukça önemli bir sorundur.Marijuana gibi uyusturucular ya da sporcularin kullandigi doping ilaçlari sperm sayi ve hareketliligini azaltabilir.Illegalite tanimi altina sokulabilecek bir baska faktör de evli kisilerin birden fazla kisi ile cinsel iliskide bulunmalaridir. Üreme potansiyelini olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden birisi cinsel yolla bulasan hastaliklaridir. Erkekler genelde bu hastaliklar için tasiyici görevi görürler. Iyi tanimadigi bilmedigi bir kadin ile iliskiye giren bir erkek enfeksiyonu esine tasiyabilir. Kadinda ciddi pelvik enfeksiyon gelismesi durumunda karin içinde yapisikliklar ve tüplerde tikaniklik sonucu infertilite gelisebilir. Evli kisilerde sadakat fertiliteyi korumada ön siralarda yer alan önemli bir faktördür.Bekar kisiler ise ister kadin olsun isterse erkek mutlaka cinsel yolla bulasan hastaliklara karsi önlem almalidir. Bazilari ölümcül olabilen bu hastaliklardan korunmanin en etkili yolu prezervatiftir.

Kafein aliminizi azaltin

Çay, kahve, kolali içecekler,çikolata gibi maddelerin içinde bulunan kafeinin asiri miktarlarda alinmasi gebelik sansini azaltmaktadir.

Iliski sikligi ve zamanlamasi

Her gün iliskiye girmek gebelik olasiligini arttirmaz. Spermin ortalama 72 saat, yumurtanin ise 24-48 saat döllenme kabiliyeti devam eder. Uygun zamanda 2 gün ara ile girilecek iliski gebelik olasiligini arttirir. Normal bir çiftin gebe kalma olasiliginin en yüksek oldugu günler yumurtlamadan önceki birkaç gündür. Yumurtlama günü sadece adetler düzenli ise tahmin edilebilir. Bir sonraki adetin baslayacagi günden 14 gün önce yumurtlama olur. Buna dikkat ederek iliskiye girildiginde gebe kalma olasiligi (35 yasindan önce) %25’tir. Yani her ay, 4 saglikli çiftten ancak biri gebe kalabilir. 3 ay içinde normal yarisi, 6 ay içinde %70’i gebelik elde edebilir. Özellikle hamile kalmak isteyen bayanlarin ovülasyon günlerini daha kolay tespit etmelerini saglayacak bir yol daha var. Hamilelik sansini artiran yumurtlama dönemlerinin tespitinde Tükürükten Ovulasyon Testi’ni kullanabilirler. Amerika’dan gelen Avrupa Normlarina uygunluk belgelerine sahip olan test, T.C. Saglik Bakanligi onaylidir.

Pozisyon ve teknik

Iliski sonrasi semenin vajina disina kaçmasi son derece normaldir. Pek çok kadin bunu gebelik sansi açisindan olumsuz bir faktör olarak yorumlar. Yine bu olayi fark ettiklerinde dogru sekilde iliskide bulunamadiklarini ya da vücutlarinin spermi kabul etmedigini düsünürler.Ancak bu dogru degildir. Semenin disari gelmesi iliskinin uygun sekilde yapildiginin göstergesidir. Meninin vajina içine bosaldigini gösterir. Gerçekte siz sadece disari akani görürsünüz içeride kalan ve tüplere dogru yolculuga baslayanlari göremezsiniz.

Çocuk isteyen çiftlerde genelde önerilen erkegin üstte oldugu pozisyonlardir. Iliski sonrasi kadinin en az 5 dakika sirt üstü yatmasi ve vajinal dustan kaçinmasi da diger öneriler arasindadir. Iliski esnasinda kayganligi saglamak amaci ile kullanilan yapay maddeler spermler üzerinde ölümcül etki yaratabileceginden önerilmemektedir.

Kariyer ve üremenin dengelenmesi

Infertilte’nin geçmise göre daha sik görülmesinin nedenlerinden biriside kadinlarin çalisma hayati içinde daha fazla yer almalaridir. Çogu kadin çocuk sahibi olmak için isinde yükselmeyi beklemek de bu nedenle de yasi ilerlemektedir. Yine pek çok isveren -ki buna çok büyük holdingler de dahildir- ise alacaklari bayan personele belirli bir süre gebe kalmama kisitlamasi getirmektedir.Zaman geçtikçe kadinin üreme potansiyeli azalmakta ve dolayisi ile infertilite daha sik karsimiza çikmaktadir. Aslina bakilirsa bebek sahibi olmak için en uygun zaman diye bir sey söz konusu degildir. Kadinin üreme potansiyeli 20-30 yas arasinda zirvededir. 35 yastan sonra azalan bu potansiyel 40 yasindan sonra keskin ve hizli bir düsüs gösterir.Bebek sahibi olmak için en uygun zaman oldukça kisisel bir karardir. Ancak çesitli nedenler ile çocuk sahibi olmayi geciktiren ya da geciktirmeyi düsünen çiftlerin karsisinda baska bir problem daha vardir: Sosyal baskilar. Hemen her toplumda özellikle aile büyükleri biran önce torun sahibi olmak için baski kurma egilimindedirler. Medyada yer alan ve çiftlerin biran önce bebek sahibi olmasini öneren yazilar da benzer sekilde baski unsurudur. Tüm bu faktörlerin etkisi ile yeni evli ya da uzun süre etkili yöntemlerle korunmus çiftler daha infertilite sinifina girmedikleri halde sirf kadin 30 yasina geldi diye doktor doktor dolasabilmektedirler. Rutin jinekolojik muayenelerinde ve özgeçmislerinde süpheli bir durum olmayan çiftlerin 35 yasindan küçük ise 1 yil, büyük ise 6 ay korunmamalarina ragmen gebe kalamamalari infertilite yönünden arastirmalarini gerektirir.Örnegin karin içi infeksiyon veya ameliyat, testis ameliyati geçirmis, radyaoterapi,kemoterapi görmüs çiftlerin bu kadar beklemelerine gerek yoktur.

Üreme potansiyeli azaliyor mu?

Bu soru hem konu ile ilgilenen hekimlerin hem de olayla direk ilgili olan çiftlerin cevabini aradigi sorulardan biridir. Cevap kesin degildir ancak muhtemelen önerme dogrudur. Kadinin evlenme yasinin artmasi, cinsel özgürlük ile birlikte cinsel yolla bulasan hastalik oranlarindaki yükselme, nedeni bilinmemekle birlikte erkek de sperm sayisindaki global azalma bu durumun nedeni olabilir.Sperm sayilarindaki azalma ilginç bir global gözlemdir. Gerçekten de son 15-20 yilda tüm dünyada yaygin olarak sperm sayilarinda bir azalma egilimi dikkati çekilmektedir. Bu durumun çevresel kirlenmeden mi yoksa modern yasamin yükledigi stres den mi kaynaklandigi belli degildir.Sevindirici olan ise üreme potansiyeli üzerindeki bunca olumsuzluga karsin, yardimla üreme tekniklerindeki gelismeler ve buna bagli olarak artan basari oranlaridir. Yine modern insanin infertilite’yi tabu olmaktan çikarmasi ve tedavi alternatiflerini bilinçli bir sekilde degerlendirmesi de kayda deger bir ilerlemedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası