Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çalisan gebeler için saglikli beslenme önerileri

Hamilelik, her kadin için dogal bir dönem olmakla birlikte; anne ve bebek sagligi açisindan beslenmenin son derece önemli oldugu bir dönemdir. Gebelik süresince, bebegin saglikli bir sekilde gelisimini saglamak için çogu besin ögesinin gereksinimi artar. Çalisan anne adaylari beslenmenin çok önemli oldugu bu dönemde genellikle zorluk çeker. KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Rabia Yurdagül çalisan hamilelere saglikli beslenme önerileri sunuyor.

Anne adayinin uyguladigi diyet bütünüyle yetersizse, bebegin gelisimi bozulabilir ve bebek çesitli sorunlarla karsilasabilir veya asiri besleniliyorsa beraberinde asiri kilo alimi dogumun güçlesmesine, bebegin iri dogmasina ve buna bagli olarak da çesitli saglik risklerinin dogmasina neden olabilir. Bütün besin gruplarinin dahil oldugu yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni, artan besin ögesi gereksinimini saglamak ve gebelik dönemini sorunsuz geçirmek için en ideal yoldur. Çalisma hayati ve yogun is temposu anne adaylarinin yetersiz ve dengesiz beslenmesine neden olabilir. Bu durumu engellemek, gebelik nedeniyle artan enerji ve besin ögesi ihtiyaçlarinin karsilayabilmek için normal zamanda tüketilen besinlere ilave olarak tüketilmesi gereken besinler, miktarlari ve beslenme ilkeleri söyledir:

 Yemekler azar azar ve sik sik tüketilmeli, yasanan kan sekeri problemleri özellikle ögün aralarinda tüketilen saglikli besinlerle dengelenmeye çalisilmalidir.

 Güne muhakkak kahvalti ile baslanmali, evde veya isyerinde farketmeksizin süt, peynir, yumurta, ekmek (kan sekeri dengesi için çavdar, tam bugday gibi ekmekler tercih edilmeli) gibi besinler muhakkak kahvalti menüsünde yer almalidir.

 Ögle ve aksam yemeklerinde gereksiz kalori alimi engellenmeli, özellikle fazla tüketilen ekmek, pilav, makarna gibi besinler ihtiyaç dahilinde tüketilerek, protein kaynagi (et,tavuk, balik, kurubaklagiller, yogurt, ayran) yiyeceklerin ve sebze-salata tüketimine daha fazla önem verilmelidir. Günün bir ögününde alinamayan bu besin grublari muhakkak diger ögünle dengelenmelidir.

 Süt, yogurt, ekmek, peynir, kuru meyve ve yagli tohumlar (ceviz, findik, badem gibi) ara ögünler için tercih edilebilecek saglikli seçeneklerdir. Kuru meyve ve yagli tohumlarda miktar kontrolü yapilmali, bu besinlerinde fazladan enerji alimina neden olacagi düsünülerek avuç avuç yemek yerine sayi ile yenmesi yoluna gidilmelidir.

 Hergün 3-4 porsiyon süt ürünü tüketilmeli, süt içilemiyorsa süt yerine yogurt, ayran, peynir, kefir veya sütlü veya yogurtlu çorbalarla süt grubu takviyesi yapilmalidir.

 Et/tavuk/ balik gibi besinler saglikli pisirilme yöntemleriyle hazirlanarak (izgara veya firinda gibi) her gün 3-4 porsiyon olacak sekilde tüketilmeli, anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynagi olan yumurta haftada en az 3-4 kez iyi pismis olarak beslenme düzeninde yer almalidir. Sabah yapilan erken kahvaltida yumurta tüketilemiyorsa haftasonu veya günün baska bir ögününe de ilave edilerek önerilen rakamlara ulasilmalidir.

 Vitamin ve minerallerin zengin kaynagi olan sebze ve meyveler 5-7 porsiyon olacak sekilde sebze yemegi, salata, sebze çorbasi veya taze olarak, meyveler ise suyunu içmekten ziyade meyve olarak (özellikle kabugu yenebilenlerde iyice yikandiktan sonra kabugu ile birlikte) hergün menülerde yer almalidir. Mevsiminde meyve ve sebzeler tercih edilmeli, tazesine ulasilamadigi durumlarda konserve ürünler yerine dondurulmus olanlari tercih edilmelidir.

 Sivi alimi asla ihmal edilmemeli, günde 8-10 bardak su içilmelidir. Özellikle sik karsilasilan bir sorun olan kabizlik probleminin çözümünde su tüketimi önemlidir. Bununla birlikte kabuklu meyve tüketiyor olmak, sebze ve salata tüketimine önem vermek ve oturarak geçen uzun çalisma saatleri arasinda ofis içinde küçük yürüyüsler yapmakta kabizlik probleminin çözümüne yardimci olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası