Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerin Zeka Gelisimi Için Annelere Özel Beslenme Rehberi

Bebegin genel sagligi ve gelisimi anne beslenmesiyle dogrudan iliskilidir. Düzenli ve dengeli beslenme, bebeklerin haftalarina uygun agirliga ulasmasini saglarken; annenin genel sagligi ile dogum sonrasi anne sütü ile beslenme, bebegin zeka gelisimini genetik faktörlerin izin verdigi en üst düzeye çikarir.

Hamilelikte beslenme bebegin zeka gelisimini etkileyen unsurlar arasinda yer aliyor. Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ayse Sokullu, anne beslenmesinin bebegin zeka gelisimindeki rolünü anlatiyor.

Dr. Ayse Sokullu, hamilelik öncesi yetersiz ve dengesiz beslenmenin fetus ve yenidogan sagligi üzerine olumsuz etkilerinin bilindigini, hamilelik sirasinda dogru beslenmenin öneminin de giderek daha fazla vurgulandigini belirtiyor ve sözlerine söyle devam ediyor. “Anne rahminde geçen dönem canlinin en hizli büyüme dönemidir. Iki hücre ile baslayan hayatin 9 aylik dönem sonunda ortalama 3 kg’lik bir bebege dönüsmesini saglayan büyüme hizi, hayatin baska hiçbir döneminde yasanmayacaktir. Bu gelisim döneminde genetik faktörler kadar dogru beslenme de rol oynamaktadir. Bebegin genetik olarak öngörülmüs potansiyeline ulasabilmesi için uygun besin ortamini saglamak gerekir” Dr. Ayse Sokullu, zekanin çok faktörlü bir kavram oldugunu, yalniz beslenme, yalniz genetik ya da sadece çevresel etkilerden olusmadigini da aktariyor ve devam ediyor: “Dogum sonrasi bakim ve sevgi ortami, emzirme, anne ve babanin bebege bagliligi da zekanin gelisimini olumlu ya da olumsuz etkileyebilen faktörlerdir”

Anne adaylari nasil beslenmeli?

“Anne adaylarinin beslenmesinde yeterli kalori yaninda tüm besin gruplarinin dengeli tüketilmesi gerekiyor. Sebze ve meyveler, tahillar, et-balik-tavuk, yumurta, kuru baklagillerden olusan proteinler, süt ve süt ürünleri, yaglarin dengeli alinmasi önem tasiyor.

Gebelik boyunca anne adayi boyuna göre degismekle birlikte 9-12 kilo almalidir. Bu agirligin yarisi bebek ve plasenta, rahim büyümesi gibi eklere kullaniliyor. Diger yarisi ise emzirme dönemi için depo ediliyor. Bebegin büyümesi için yaklasik 900-950 gr proteinin depo edilmesi gerekiyor. Bu nedenle anne adayi normal günlük gidasina 15 gr kadar protein daha eklemeli.”

Kan yapimi ve sinir sistemi gelisimde demir ve folik asit önemli rol oynuyor

“Gebelikte demir mineralinin eksikligi çok sik görülür. Demir kan yapiminda kullanilir. Bu açidan anne ve bebegin demire çok ihtiyaci vardir. Anne adaylari günde 20 mg demir almalidir. Demir eksikligi bebegin anne karninda hem fiziksel hem de zihinsel gelisimini kötü etkileyebilir. Bu sebeple gerekli kontrollerin yapilmasi önemlidir”

“Folik asit eksikligindeyse sinir sistemi gelisimi geri kaliyor ve nöral tüp defekti adi verilen anomaliler ortaya çikabiliyor. Özellikle gebelik öncesi folik asit alimi yeterli olmalidir. Çocuk sahibi olmayi planlayan kadinlarin gidalarini folik asit açisindan zengin hale getirmeleri veya folik asit tabletlerini gebelik öncesi 4-8 hafta boyunca kullanmalari önerilir. Koyu yesil yaprakli sebzeler tüm tahillar ve kuru baklagillerde folik asit bulunur. Ancak, isik, isi ve gida isleme onu kolayca yok edebilir. Dolayisiyla, azami yarari saglayabilmek için sebze ve meyveleri taze olarak veya mümkün oldugu kadar az pisirilmis sekilde tüketmek en iyisidir. Fasulye, findik, ceviz, yumurta sarisi, portakal da folik asit bulunan gidalar arasindadir. Alkol kullanimi vücutta folik asiti tüketir”

Saç ve dis kayiplari gebelikte kalsiyum ihtiyacinin yeterli karsilanmamasindan kaynakliyor.

“Bebekteki kalsiyum ihtiyaci için annenin günlük gidasina 500 mg daha kalsiyum eklemesi gerekiyor. Bu miktar ekstra bir bardak süt ya da esdeger süt ürünleri ile karsilanabiliyor. Özellikle çok çocuklu annelerde görülen saç ve dis kayiplari, tekrarli gebeliklerde kalsiyum ihtiyacinin yeterli karsilanamamasina bagli olarak yasaniyor.”

Beslenme konusunda anne adaylarinin dikkat etmesi gereken ana kurallar:

• Hamilelik süresince çay-kahve tüketimini azaltip ayran, süt, taze meyve sulari tüketiniz.

• Mevsime uygun sebze ve meyveleri çok iyi yikayarak tüketiniz.

• Sigara ve alkol kullanmayiniz, sigara içilen ortamlarda bulunmayiniz.

• Haftada 2 gün tavuk ya da hindi, 2 gün kirmizi et, 2 gün balik ve 1 gün kurubaklagil tüketmeye çalisiniz.

• Içerigi tam bilinmeyen, koruyucu ve tatlandirici içeren, çok tuzlu, salamura ve konserve gidalar ile hazir içecekler tüketmeyiniz.

• Tuz aliminizi doktor tavsiyesi ile düzenleyiniz.

• Yemek ve salatalarinizda zeytinyagi ve diger sivi yaglari karisik kullaniniz.

• Beslenmenize ana besin gruplarini içerecek sekilde çesitlilik kazandiriniz.

• Günlük gida aliminiza göre eksik kalan besin gruplari için doktora danisarak gerekli multivitaminleri ve omega-3 desteklerini kullanabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası